Ներկա իշխանության ամբողջ գործունեությունը նպաստել է, թե՛ պատերազմի սկսելուն, թե՛ նրա նման ելքին. Լարիսա Ալավերդյան
15:47 13/10/2021
«Մենք պետք է հասկականք, որ սա հասարակ ագրեսիա չէ, այլ՝ ցեղասպանական է»,-«Տեղահանված ու բռնագրավված Հադրութ.մեկ տարի անց. հիմնահարցեր և մարտահրավերներ»  խորագրով քննարկման ժամանակ շեշտեց ՀՀ առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը:
Նրա խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմը ցեղասպանություն որակելու համար կա գիտական հիմնավորում, քանի որ այն իրականացվել է կոնկրետ հայ ժողովրդի դեմ:
Ալավերդյանը հորդորեց կիրառել ոչ թե «պատերազմ» եզրույթն, այլ ագրեսիան, քանի որ այն  ավելի ճիշտ է արտահայտում Ադրբեջանի ցեղասպանական նկրտումները:
Բանախոսը հայտնեց, որ Արցախի տարածքների օկուպացիայի հետևանքները վերացնելու համար պետական ռազմավարությունը մշակելիս պետք է նկատի ունենալ, որ այնտեղ իրականացվել է ադրբեջանաթուրքական հանցագործությունների մի փունջ և այն միջազգային հանրությանը հասցնելու համար պետք է օգտվել նաև ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանի փաստահավաք խմբի կուտակած նյութերից:
Ալավերդանն ասց, որ արցախցիների դեմ իրականացված երկրորդ խումբ  հանցագործությունները մարդատյաց բնույթի են, որոնց մասին հարուստ տեղեկատվություն են տարածել հենց Ադրբեջանցիները և հավելեց, որ կա նաև ռազմական հանցագործությունների խումբը:
Նա հորդորեց չմոռանալ, որ ագրեսիան խաղաղության դեմ հանցագործություն է եղել՝ փաստելով, որ 25 տարի եղել է խաղաղության անժամկետ պայմանավորվածություն, որը խախտվել է հրահրված ագրեսիայով:
«Երբևէ չեմ լսել, որ այս իշխանությունները հայտարարեն, որ եղել է խաղաղության դեմ հանցագործություն»,-շեշտեց ՀՀ նախկին օմբուդսմենը:
Ըստ Ալավերդյանի՝ այդ հանցագործությունները պետք է դրվեն պայքարի միասնական ռազմավարության հիմքում, իսկ դրա համար պետք է հավաքագրել և մեկտեղեր բոլոր հանցագործությունները:
«Բայց տեղի է ունեցել զուգահեռ հանցագործությունները: Ներկա իշխանության ամբողջ գործունեությունը նպաստել է, թե՛ պատերազմի սկսելուն, թե՛ նրա նման ելքին»,-հայտարարեց Ալավերդյանը և առաջարկեց, որ երկրորդ մակարդակում հավաքագրվի նաև իշխանությունների գործած այդպիսի հանցագործ քայլերի մասին փաստերը:
Նա նկատեց, որ կա իրավիճակ, երբ երկրի առաջին դեմքն ասել է, որ ինքը մեղավոր է, բայց դրանից հետո ոչ թե պետք է հիանանք խոստովանությամբ, այլ պետք է հստակ իրավական գործընթաց սկսվի:
«Եթե մենք այդ փաթեթեները չունենանք, ապա 100 տարվա նման անընդհատ խոսելու ենք Ցեղասպանության մասին»,-ասաց Լարիսա Ալավերդյանը և հավելեց, որ միջացգային հարթակում էլ պետք է փոխվի արցախյան հակամարտության մասին պատկերացումները՝ հանրությանը հասցնելով, որ այն իր ցեղասպանական քաղաքականության համար Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին որպես գործիք  օգտագործելն է:

Лариса Алавердян: Вся деятельность нынешней власти Армении способствовала как возобновлению войны, так и ее подобному исходу
«Мы должны понимать, что это не простая агрессия, а геноцид», – заявила 13 октября на обсуждении по теме «Оккупированный Гадрут, год спустя: проблемы и вызовы» председатель общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
По ее словам, есть научное обоснование для того, чтобы квалифицировать 44-дневную войну как геноцид, поскольку агрессия осуществлялась конкретно против армянского народа.
Алавердян призвала использовать правильный термин: не «война», а «агрессия», поскольку последнее более точно выражает геноцидальные устремления Азербайджана.
Она подчеркнула, что при разработке государственной стратегии по ликвидации последствий оккупации территорий Арцаха следует учитывать, что здесь был совершен целый букет азербайджано-турецких преступлений, чтобы донести это до международного сообщества, нужно пользоваться также материалами, накопленными группой по сбору фактов офиса омбудсмена Армении Армана Татояна.
Алавердян указала, что вторая группа преступлений, совершенных против населения Арцаха, касается гуманитарной сферы, обширную информацию о них распространили сами азербайджанцы. Алавердян добавила, что к третьей группе преступлений относятся совершенные азербайджано-турецким тандемом во время агрессии против Арцаха военные преступления.
Она призвала не забывать, что агрессия является преступлением против мира, констатировав: в течение 25 лет действовало бессрочное мирное соглашение, которое было нарушено спровоцированной агрессией.
«Я никогда не слышала, чтобы действующие власти Армении заявляли о преступлении против мира», – подчеркнула первый омбудсмен РА.
По словам Алавердян, вышеперечисленные преступления должны стать основой стратегии совместной борьбы, а для этого все совершенные преступления должны быть собраны воедино.
«Но параллельно были совершены и другие преступления. Вся деятельность нынешней власти Армении способствовала как возобновлению войны, так и ее подобному исходу», – заявила Алавердян, предложив отдельно собрать и факты о подобного рода преступных шагах властей РА.
Она отметила, что сложилась ситуация, когда первое лицо страны заявляет о своей виновности. По словам экс-омбудсмена Армении, в данном контексте нужно не восхищаться признанием, а должен начаться четкий правовой процесс.
Лариса Алавердян обратила внимание на то, что представления об арцахском конфликте нужно изменить и у международного сообщества, донести истину о том, что для проведения своей геноцидальной политики Турция использовала Азербайджан как инструмент.