Թողարկվել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հուշադրամ
Կենտրոնական բանկը 2021 թվականի հոկտեմբերի 13-ից շրջանառության մեջ է դնում «Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյակ» արծաթե հուշադրամը: Այս մասին տեղեկացնում են Կենտրոնական Բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
Ալեքսանդր Սպենդիարյանը (1871-1928 թթ.) հայ մեծանուն կոմպոզիտոր է, դիրիժոր, մանկավարժ, երաժշտական-հասարակական գործիչ, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ (1926 թ.):
1892-1894 թթ. կոմպոզիցիայի տեսություն է ուսումնասիրել Ն. Կլենովսկու մոտ` Մոսկվայում, 1896-1900 թթ.` Ն. Ռիմսկի-Կորսակովի մոտ` Պետերբուրգում: Ապրել է Ղրիմում, ծավալել է դիրիժորական և երաժշտահասարակական գործունեություն: Որպես կոմպոզիտոր ձևավորվել է ռուսական և հայկական մշակույթների ազդեցությամբ։
1924 թ-ից Սպենդիարյանը ապրել է Երևանում: Այդ շրջանում ստեղծել է «Երևանյան էտյուդները» և ավարտին հասցրել հայկական երաժշտական թատրոնի լավագույն ստեղծագործություններից մեկը՝ «Ալմաստ» հերոսահայրենասիրական օպերան (ըստ Հ. Թումանյանի «Թմկաբերդի առումը» պոեմի, լիբրետոն` Ս. Պարնոկի):
Սպենդիարյանը մեծ դեր է ունեցել հայկական ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի ձևավորման գործում՝ հարստացրել է հայկական երաժշտությունը նոր թեմաներով, ընդարձակել ժանրերը, հիմք դրել հայկական ազգային սիմֆոնիզմին։ Նրա «Ղրիմի էսքիզները», «Երեք արմավենի», «Երևանյան էտյուդները» և այլ սիմֆոնիկ գործեր հայկական սիմֆոնիկ երաժշտության դասական նմուշներ են:
Երևանում ստեղծվել է Սպենդիարյանի տուն-թանգարանը: Կոմպոզիտորի անունն են կրում Երևանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը (1933 թ.) և թիվ 1 երաժշտական դպրոցը:
Դիմերես՝ Սպենդիարյանի հուշարձանը (քանդակագործներ` Ա. Սարգսյան, Ղ. Չուբարյան, ճարտարապետներ` Գ. Աղաբաբյան, Ֆ. Դարբինյան, 1953 թ.)` Օպերայի և բալետի թատրոնի շենքի (ճարտարապետ` Ա. Թամանյան, 1932 թ.) ֆոնին, և պարուհի:
Դարձերես՝ Սպենդիարյանի դիմապատկերը, «Երեք արմավենի» ստեղծագործության նոտաների էջեր, ջութակի, թանաքամանի և արմավենիների ոճավորված պատկերներ:
Հուշադրամի տեխնիկական չափանիշները
Ինչպես ցանկացած դրամ, հուշադրամներն ունեն անվանական արժեք, որով և ներկայանում են որպես վճարամիջոց: Սակայն հուշադրամների անվանական արժեքը շատ ավելի ցածր է ինքնարժեքից, որը բաղկացած է հուշադրամի պատրաստման համար օգտագործված թանկարժեք մետաղի արժեքից, արտադրության և այլ ծախսերից:
Ցածր անվանական արժեքն ու բարձր ինքնարժեքը հնարավորություն են տալիս այս տեսակի դրամը դիտարկելու ոչ թե որպես դրամաշրջանառության մեջ օգտագործվող վճարամիջոց, այլ որպես հավաքորդական առարկա: Հուշադրամներն ունեն նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված վաճառքի գին:

Выпущена памятная монета, посвященная 150-летию со дня рождения Александра Спендиаряна
Центральный банк Республики Армения с 13 октября 2021 года вводит в обращение серебряную памятную монету «150-летие со дня рождения Александра Спендиаряна». Об этом сообщает пресс-служба Центрального банка РА.
Александр Спендиарян (1871-1928 гг.) – выдающийся армянский композитор, дирижер, педагог, музыкальный и общественный деятель, Народный артист Армянской ССР (1926 г.).
В 1892-1894 гг. изучал теорию композиции в Москве у Н. С. Кленовского, в 1896-1900 гг. – в Петербурге у Н. А. Римского-Корсакова. Жил в Крыму, занимался дирижерской и музыкально-общественной деятельностью. Как композитор сформировался под воздействием русской и армянской культуры.
С 1924 г. Спендиарян жил в Ереване. В этот период написал «Ереванские этюды» и завершил героико-патриотическую оперу «Алмаст» (по поэме О. Туманяна «Взятие крепости Тмук», либретто С. Парнок) – одно из лучших творений армянского музыкального театра.
Спендиарян сыграл большую роль в формировании армянской национальной композиторской школы – обогатил армянскую музыку новыми темами, пополнил жанры, заложил основы национального симфонизма. Классическими образцами армянской симфонической музыки являются его «Крымские эскизы», «Три пальмы», «Ереванские этюды» и другие симфонические произведения.
В Ереване открыт дом-музей Спендиаряна. Именем композитора названы Национальный академический театр оперы и балета (1933 г.) и 1-ая музыкальная школа в Ереване.
Аверс: памятник А. Спендиаряну (скульпторы – А. Сарксян, Г. Чубарян, архитекторы – Г. Агабабян, Ф. Дарбинян, 1953 г.) на фоне здания Театра оперы и балета (архитектор – А. Таманян, 1932 г.) и танцовщица.
Реверс: портрет Спендиаряна, нотные страницы произведения “Три пальмы”, стилизованные изображения скрипки, чернильницы и пальм.