Հոկտեմբերի 12-ի նիստում Սահմանադրական դատարանը քննության է առել «Հանրապետության նախագահի դիմումի հիման վրա՝ 2021 թվականի ապրիլի 14-ին Ազգային ժողովի ընդունած՝ «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի և հարակից 8 օրենքների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործը։
«Նշված գործով ձայների հավասարության հետևանքով ըստ էության որոշում չի ընդունվել, ուստի՝ համաձայն «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 62-րդ հոդվածի 9-րդ մասի՝ դիմումը համարվում է մերժված»,- հայտնում են ՍԴ-ից։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 12-ին ՀՀ նախագահի կայքում հայտարարություն էր ներկայացվել՝ «Հանրապետության նախագահի ստորագրմանը ներկայացված ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի և հարակից օրենքների մասին»։

КС отклонил обращение президента Армена Саркисяна
Конституционный суд на заседании 12 декабря рассмотрел дело «О решении вопроса соответствия Конституции конституционного закона «О внесении поправок и изменений в конституционный закон «Судебный кодекс РА» и сопутствующие 8 законов», принятых 14 апреля 2021 года Национальным Собранием на основании обращения президента республики».
«Вследствие равенства голосов по данному делу решения, по существу, не принято, следовательно, согласно части 9 статьи 62 конституционного закона «О Конституционном суде», обращение считается отклоненным»,- сообщают в КС.
Напомним, что 12 апреля на сайте президента Армении было опубликовано заявление ««О законе «О внесении поправок и изменений в конституционный закон «Судебный кодекс РА» и сопутствующие законы», представленные на подпись президенту Республики».