Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանն ազատ չի արձակվի։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր Մհեր Արղամանյանի նախագահությամբ, մերժել է Առուշանյանի կալանավորումն անփոփոխ թողնելու և նրան գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը մերժելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ բողոքը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, դատական նիստին չի մասնակցել անգամ դատախազը՝ գրավոր տեղեկացնելով, որ զբաղված է ու դեմ չէ, որ իր բացակայությամբ քննվի պաշտպանական կողմի բողոքը։
Առուշ Առուշանյանը կալանավորված է հուլիսի 16-ից: Գորիսի քաղաքապետին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով և 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
«ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի ղեկավար, «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի 32-րդ համարը զբաղեցնող Ա.Ա.-ն, հիշյալ դաշինքի օգտին առավելագույն քվեներ ապահովելու և ընտրություններում ցանկալի արդյունք արձանագրելու անձնական և խմբային շահերից ելնելով` նախապատրաստել է ծանր հանցագործություն, այն է` երկու և ավելի ընտրողի կաշառք տալը»,- այս մասին հայտնել են ՀՔԾ-ից:

Аруш Арушанян останется под стражей
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Мгера Аргаманяна отклонил жалобу против решения суда первой инстанции об отклонении ходатайства освободить его под залог и оставить в силе арест.
Как сообщает корреспондент «ФактИнфо», в судебном заседании не участвовал даже прокурор, письменно сообщив, что он занят и не против, чтобы жалоба была рассомтрена в его отсутствии.
Аруш Арушанян арестован с 16 июля.
Ему предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 35-154.2, пункту 4 части 2 статьи 38-149 и части 3 статьи 38-154.2 Уголовного кодекса Армении.
«В рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела выяснилось, что руководитель общины Горис Сюникской области Армении, занимающий 32-ю строчку в предвыборном списке альянса "Армения" А.А., для обеспечения максимального количества голосов за упомянутый альянс и руководствуясь личными и групповыми интересами зафиксировать желательный результат на выборах, подготовил тяжкое преступление, в частности дачу взятки одному и более избирателям», – сообщили ранее из ССС.