Երեխաների ներկայությամբ հորը բռնի բերման ենթարկելու գործով դիմել ՄԻԵԴ, հաղթող գործ է. Փաստաբանի խնդրանքը
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է երեխաների ներկայությամբ ոստիկանների կողմից բռնի ուժի գործադրմամբ նրանց հորը բերման ենթարկելու դեպքին.
«Ոստիկանի համազգեստով անձանց կողմից ակնհայտ անհամաչափ ուժի կիրառմամբ ու անմարդկային վերաբերմունք ցուցաբերելով ենթադրյալ վարչական իրավախախտում կատարելու մեջ կասկածվող քաղաքացուն «քաղմաս տանելու» տեսագրությունը բոլորդ եք տեսել։ Տեսել եք նաև, որ այդ ամենն իրականացվում էր ենթադրյալ վարչական իրավախախտում կատարած անձի մանկահասակ երեխաների աչքի առաջ։
Ասեմ իմանաք` այդ ոստիկանները քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու են, դա հաստատ է։ Կհարուցվի քրեական գործ, շատ երկար կքննվի, բոլորը կմոռանան, հետո լռության մեջ գործը կկարճվի։
Խնդրանքս է քաղաքացու փաստաբաններին` անպայման սպառեք ներպետական ատյաններն ու գանգատ ներկակացրեք Եվրոպական դատարան։ Սա չքննարկվող հաղթող գործ է։ Բայց գանգատ ներկայացնելու խնդրանքս պայմանավորված չէ հետո պետությունից փոխհատուցում ստանալու հետ, անգամ ՄԻԵԿ 3-րդ հոդվածի խախտման փաստի ճանաչման հետ, շատ կարևոր եմ համարում այն, որ Եվրոպական դատարանի կայացվելիք որոշումը ապագայում կարդա, երբեմնի «քաղաքացիական հասարակության» ներկակացուցիչ իրեն հորջորջող Իոաննիսյան Դանչոն, ով այսօր անհաջող փորձ է կատարում արդարացնելու այդ համզգեստավոր անձանց»։

Просьба адвоката: По делу о насильственном осуществлении привода отца в присутствии детей обратиться в ЕСПЧ, это дело выиграет
Адвокат Ерванд Варосян на своей странице в Facebook коснулся случая привода в полицию гражданина с применением насилия полицейскими в присутствиии детей мужчины.
«Видеозапись о приводе в отделение полиции гражданина, подозреваемого в предполагаемом административном правонарушении, с применением несоразмерной силы и нечеловеческим отношением лицами в полицейской форме видели вы все. Видели также, что все это происходило перед глазами детей лица, подозреваемого в предполагаемом административном правонарушении.
Скажу следующее: эти полицейские избегнут уголовной ответственности, это точно. Будет возбуждено уголовное дело, очень долго будет рассматриваться, все забудут, потом дело будет приостановлено.
Просьба к адвокатам гражданина: обязательно обойдите все внутригосударственные инстанции и представьте жалобу в Европейский суд. Это дело однозначно выиграет. Но моя просьба о представлении жалобы не связана потом с получением компенсации от государства, даже не связана с признанием факта нарушения статьи 3 ЕКПЧ, считаю чрезвычайно важным, чтобы решение Европейского суда в дальнейшем прочитал называющий себя представителем «гражданского общества» Иоаннисян Данчо, который сегодня делает неудачную попытку оправдать этих лиц в форме».