Զախարովա. Մոսկվան կոչ է անում Երևանին և Բաքվին փոխանակել ռազմագերիներին և ականապատ դաշտերի քարտեզները
13:16 14/10/2021
Արցախի Հանրապետությունում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը համապատասխան հետաքննություն է վարում Մարտակերտի շրջանում խաղաղ բնակչի մահվան դեպքի կապակցությամբ: Այս մասին այսօր հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ Եվրասիական կանանց III ֆորումի շրջանակներում մամուլի ասուլիսում։
Զախարովային ուղղվել էր հետևյալ հարցը․«Օրերս Լեռնային Ղարաբաղում, փաստորեն, ռուս խաղաղապահների աչքի առաջ, ադրբեջանցի դիպուկահարը կրակեց ու սպանեց իր այգում աշխատող քաղաքացիական անձին: Ինչպե՞ս է Ռուսաստանը ծրագրում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունն ապահովող իր խաղաղապահ առաքելության շրջանակներում կոչ անել Ադրբեջանին՝ կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները»:
«Հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտի շրջանում ադրբեջանական կողմից հրետակոծության հետևանքով մահացու վիրավորում է ստացել Մատաղիս գյուղի քաղաքացիական անձը: Մեր ցավակցությունն ենք հայտնում մահացածի ընտանիքին և ընկերներին: Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը համապատասխան հետաքննություն է անցկացնում՝ երկու կողմերի ներկայացուցիչների ներգրավմամբ։
Իրենց պատասխանատվության ոլորտում միջադեպերը կանխելու ջանքերը համակարգելու համար ռուս խաղաղապահները շարունակական կապ են պահպանում Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի հետ», - ասել է Զախարովան:
Զախարովան ասել է, որ այս ողբերգական միջադեպը հաստատում է երեք երկրների ղեկավարների հայտարարությունների բոլոր դրույթների խստորեն պահպանման կարևորությունը:
«Մենք կոչ ենք անում երկու կողմերին՝ հնարավորինս շուտ վերացնել հումանիտար ոլորտում առկա փոխադարձ գրգռող հանգամանքները, փոխանակել ռազմագերիներին՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» բանաձևով և ականապատ դաշտերի քարտեզները», - ընդգծել է Զախարովան:

Захарова: Москва призывает Ереван и Баку обменяться военнопленными по формуле «всех на всех» и картами минных полей в полном объеме
12:42 14/10/2021
Командование российского миротворческого контингента в Республике Арцах проводит соответствующее разбирательство в связи с гибелью мирного жителя Мартакертского района, заявила в четверг на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на полях III Евразийского женского форума.
Ей был адресован следующий вопрос: «На днях в Нагорном Карабахе, фактически, на глазах российских миротворцев, азербайджанский снайпер застрелил мирного жителя, работавшего в своем саду. Каким образом Россия планирует в рамках своей миротворческой миссии по обеспечению безопасности населения Нагорного Карабаха призвать Азербайджан выполнять положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года?»
«9 октября в Мартакертском районе в результате обстрела с азербайджанской стороны смертельное ранение получил мирный житель села Матагис. Мы выражаем соболезнования всем родным и близким погибшего. Командованием российского миротворческого контингента проводится соответствующее разбирательство с привлечением представителей обеих сторон», – сказала Захарова.
«Для координации усилий по недопущению инцидентов в зоне своей ответственности российские миротворцы поддерживают непрерывное взаимодействие с генеральными штабами ВС Армении и Азербайджана.
Данное трагическое происшествие подтверждает важность неукоснительного соблюдения всех положений заявлений лидеров трех стран.
Мы призываем обе стороны как можно скорее устранить имеющиеся взаимные раздражители в гуманитарном поле, обменяться военнопленными по формуле "всех на всех" и картами минных полей в полном объеме», – подчеркнула Захарова.