Մոտ 2000 օկուպացված հուշարձան կա. Արցախի ԿԳՄ նախարար
«Փորձենք այս քննարկման ընթացքում հասկանալ, թե ինչպես եղավ, որ մեր թանգարանները նվիրեցինք Ադրբեջանին»,- ասաց ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը, ում նախաձեռնությամբ ԱԺ-ում կազմակերպվել է «Արցախի Հանրապետության՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված շրջաններում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանություն» թեմայով աշխատանքային քննարկում:
Քննարկմանը ներկա Արցախի կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը չհամաձայնեց Թագուհի Թովմասյանի արտասանած՝ «նվիրել» բառի հետ։
«Հադրութից մշակութային ժառանգության տարհանման մասին որևէ խոսք չի կարող լինել, քանի որ այնպիսի իրավիճակ էր, որ տարհանման մասին անհնար է խոսել»,- նշեց նա։
Լուսինե Ղարախանյանի խոսքով, տարհանումներ եղել են տարբեր թանգարաններից, տարհանվել են խաչքարեր։
«Հոկտեմբերի 19-ին տարհանել ենք Ստեփանակետի պատմաերկրագիտական թանգարանի ամենաարժեքավոր ֆոնդը։ Ինչու այս թանգարանը, քանի որ շենքը վթարային էր, եթե մոտ տարածքում որևէ հրթիռ պայթեր, այդ շենքը լրիվ կփլվեր։
Այդ օրը զանգել եմ Շուշիի գորգերի թանգարանի տնօրեն Վարդան Ասատրյանին, Շուշիի պատմության թանգարանի տնօրենին, ասել եմ, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ տարհանում ենք իրականացնում։ Պարոն Ասծատրյանը սկզբից չի համաձայնվել, ասել է, որ Շուշիիում ապահով է։
Հոկտեմբերի 30-ին Վարդան Ասծատրյանը զանգել է ու ցանկություն հայտնել  տարհանել գորգերի թանգարանը։ Կազմակերպել ենք, ցավոք սրտի, գորգերի թանգարանի ցուցադրությունն է հաջողվել տարհանել»,- նշեց նախարարը։
Արցախի ԿԳՄ նախարարն ընդգծեց՝ ընդհանրապես չի ուզում, որ որևէ մեկն այստեղ փորձի մեղավորներ փնտրել, հատկապես նրանք, որոնց քիմքին մոտ չի եղել 44-օրյա պատերազմը և չփորձեն այստեղ խոսել արժեքներ նվիրելու մասին։
«Այո, եղել է թերացում, եղել է խուճապ, ոչ ճիշտ լրատվություն, որի հետ էր կապված նաև Շուշիի արժեքների չտարհանելը»,- նշեց Լ.  Ղարախանյանը։
Նա ասաց, որ Շուշիի թանգարանների ՊՈԱԿ-ի տնօրենը խնամքով փաթեթավորել և ռմբապաստարաններում տեղավորել էր ամենաարժեքավոր ցուցանմուշները։
«Բայց հոկտեմբերի 30-ին, երբ արդեն մտածել ենք, որ իրական վտանգ կա, արդեն շատ խիստ վտանգավոր է եղել այնտեղ մարդ ուղարկելը։ Մենք կարող էինք ունենալ մարդկային զոհեր։ Խիստ վտանգավոր պայմաններում են տարհանվել գորգերը», - ասաց նախարարը։
Ղարախանյանը հայտնեց, որ այսօր մոտ 2000 օկուպացված հուշարձան կա. 122 եկեղեցի, 13 վանական համալիր, 52 ամրոց, 536 խաչքար, 20 հազար 885 ցուցանմուշ, 617 հազար գիրք-գրականություն, Ազոխի քարանձավը, Տիգրանակերտը։
«Սրանք միայն հայկական պատմաճարտարապետական ու պատմամշակութային հուշարձաններ չեն, մենք օկուպացված ենք թողել քաղաքակրթական ժառանգություն, որը մարդկության ժառանգությունն է»,- նշեց նա։
Նախարարն ասաց, որ ռուս խաղաղապահների հետ աշխատելով՝ փորձել են Շուշիի պատկերասրահի և ռմբապաստարաններում թաքցրած գույքը հետ բերել, փորձել են նաև փոխանակման մեխանիզմը. «Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից ադրբեջանցի նկարիչների  գործեր ունենք պահած, բայց մարդիկ  չեն գնահատում իրենց մշակույթը, չեն համաձայնվել բարտերին և ադրբեջանցի նկարիչների աշխատանքները մեզ մոտ են մնում։
Մենք գործ ունենք չափազանց ագրեսիվ հարևանների հետ, որոնք անհաղորդ են, որոնց հետ հաղորդակցվելը չափազանց դժվար է»։
Լ.Ղարախանյանի խոսքով, ռուս խաղաղապահների շնորհիվ մենք պահում են Դադիվանքը, այնտեղ 6 հոգևոր սպասավոր կա։ Այս պահին ժամանակավոր  դադարեցված են ուխտագնացությունները Դադիվանք, բայց, ըստ նախարարի, օրերս Մոկսվայում հոգևոր առաջնորդների հանդիպումից հետո նորից վերականգնվելու է ուխտագնացությունը։ Ամարասում ուխտագնացություն կազմակերպվում է։
«Հնարավոր է եղել կանխել Հայրենական մեծ պատերազմի  հուշարձանների ավերումը, որովհետև ռուս խաղաղապահներին ևս հետաքրքրող թեմա էր սա։ Ունենք ավերված Շուշիի Ղազանչեցոցի, Կանաչ ժամի եկեղեցիները, ներսում անհասկանալի շինարարություն կա, պարզ չէ, ինչ է, Նելսոն Ստեփանյանի հուշարձանն է ավարված, Շուշիի Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակի հուշարձանը։ Ադրբեջանցիներն ավիրել են նաև Սղնախի գերեզմանատունը, գերեզմանատան վրայով ճանապարհ են կառուցել։
«Մենք ապրում ենք խիստ ծանր ժամանակներ, կարելի է ասել՝ մենք ողբերգության միջով ամեն օր անցնում ենք», - ասաց Լուսինե Ղարախանյանը։
Նա նշեց, որ 2022 թվականին սկսում են քարոզչական մեծ պատերազմ։
«Ինձ համար մեծ ցավ է, որ Ալիևի ղեկավարությամբ Հադրութում սկսվել է մզկիթի շինարարություն։ Սա է ամենամեծ խայտառակությունը, որ մեզ թշվառ է դարձրել այսօր, բայց թշված չենք, այդ թշվառությունը մեզ համար նոր պայքարի սկիզբ պետք է դառնա։ Մեր մշակութային  ժառանգությունը պետք է պահվի, այդ ամենը անձնագրայնացված է, ինչ էլ ավերել են, ունենք տեսանյութեր, լուսանկարներ։ Բոլոր հուշարձանները անձնագրայնացված են, և մենք պայքարելու ենք»,- ասաց Արցախի կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը։

«Давайте попробуем на этом обсуждении понять, как получилось, что наши музеи подарили Азербайджану»,- сказала председатель Постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян, по инициативе которой в Национальном собрании было организовано рабочее обсуждение на тему «Охрана армянского историко-культурного и религиозного наследия в оказавшихся под азербайджанским контролем районах Республики Арцах».
Присутствующая на обсуждении министр образования, науки и культуры Арцаха Лусине Караханян не согласилась с произнесенным Тагуи Товмасян словом «подарить».
«Об эвакуации культурного наследия из Гадрута и речи быть не может, поскольку ситуация была такова, что об эвакуации говорить не приходится»,- сказала она.
По словам Лусине Караханян, из разных музеев были вывезены хачкары (крест-камни).
«19 ноября мы эвакуировали самый ценный фонд историко-геологического музея Степанакерта. Почему этот музей, потому что здания было аварийным, и если бы поблизости взорвалась бы ракета, это здание полностью бы обрушилось.
Я в этот день позвонила директору Шушинского музея ковров Вардану Асатряну, директору музея истории Шуши, сказала, что при поддержке министерства ОНКС Армении мы осуществляем эвакуацию. Господин Асцатрян вначале не согласился, сказав, что в Шуши безопасно.
30 октября Вардан Асцатрян позвонил и выразил желание вывезти музей ковров. Мы организовали, к сожалению, удалось эвакуировать экспозицию музея ковров»,- отметила министр.
Министр ОНК Арцаха отметила, что не хочет, чтобы кто-то здесь искал виновников, особенно те, которые были далеки от 44-дневной войны, и пусть не пробуют говорить о том, чтобы дарить ценности.
«Да, были упущения, была паника, неверная информация, с чем было связано то, что ценности Шуши не были эвакуированы»,- отметила Л. Караханян.
Она сказала, что директор ГНКО музеев Шуши бережно упаковал и в бомбоубежищах сложил самые ценные экспонаты.
«Но 30 октября, когда мы поняли, что есть реальная угроза, было уже очень опасно туда отправлять человека. У нас могли быть человеческие потери. Ковры были вывезены в очень опасных условиях»,- отметила министр.
Караханян сообщила, что на сегодняшний день есть около 2000 оккупированных памятников: 122 церкви, 13 монастырских комплексов, 52 крепости, 536 хачкаров, 20 885 экспонатов, 617 000 книг-литературы, Азохская пещера, Тигранакерт.
«Это не просто искорико-архитектурные и историко-культурные памятники, мы оставили под оккупацией наследие цивилизации, которое является наследием человечества»,- подчеркнула она.
Министр сказала, что, работая с российскими миротворцами, они постарались вернуть спрятанное в бомбоубещищах имущество картинной галереи Шуши, попытались также осуществить механизм обмена: «У нас есть оставшиеся после первой карабахской войны картины азербайджанских художников, но люди не ценят свою культуру, они не согласились на бартер, и эти работы остаются у нас.
Мы имеем дело с очень агрессивными соседями, которые не идут на коммуникацию».
По словам Л. Караханян, благодаря российским миротворцам удалось сохранить Дадиванк, там 6 духовных служителей. На сегодняшний день паломничество в Дадиванк временно приостановлено, но, согласно министру, на днях после встречи духовных лидеров в Москве, паломничество возобновится. В Амарасе паломничество осуществляется.
«Удалось предотвратить разрушение памятников Великой отечественной войны, поскольку эта тема интересует российских миротворцев. У нас разрушены собор Казанчецоц, Зеленая церковь, внутри непонятное строительство идет, непонятно, что. Разрушен памятник Нельсону Степаняну, памятник жертвам Геноцида армян. Азербайджанцы разрушили также кладбище Сгнахи, поверх кладбища проложили дорогу.
«Мы проживаем очень тяжелые времена, можно сказать, через трагедию проходим каждый день»,- сказала Лусине Караханян.
Она отметила, что в 2022 году начинают масштабную агитационную войну.
«Мне больно, что под руководством Алиева в Гадруте началось строительство мечети. Это самый настоящий позор, что он нас сегодня превратил в горемык, но мы не горемыки, это несчастие должно стать началом новой борьбы для нас. Наше культурное наследие должно быть сохранено, все запротоколировано, все, что разрушили, у нас есть видеоматериалы, фотографии, и мы будем бороться», - сказала министр Караханян.