Եղիշե Կիրակոսյանը Հաագայի դատարանում․ Հայաստանը փորձում է կանխել և շտկել վայրագությունների, ատելության ցիկլը` կատարված ընդդեմ էթնիկ հայերի
17:22 14/10/2021
Հոկտեմբերի 14-15-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում անցկացվում են նիստեր՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացրած գանգատի վերաբերյալ։ Հայաստանը դիմել է Հաագայի դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման վերաբերյալ։ Միաժամանակ Հայաստանը խնդրել է դատարանին կիրառել մի շարք հրատապ միջոցներ՝ այդ թվում ռազմավարի պուրակի փակումը և ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը: Հոկտեմբերի 14-15-ի լսումները վերաբերելու են Հայաստանի ներկայացրած՝ հրատապ միջոցներ կիրառելու միջնորդությանը:
Այսօր նիստի մեկնարկին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը նշեց, որ դատարան ներկայացրած հայցով Հայաստանը չի խնդրում դատարանին լուծել բոլոր հարցերը, որ երկար ժամանակ բաժանում են կողմերին, այլ հայցը կապված է վերջին ռազմական բախումների հետևանքների հետ։
«Հայցով Հայաստանը փորձում է կանխել և շտկել վայրագությունների, ատելության ցիկլը` կատարված ընդդեմ էթնիկ հայերի, Հայաստանը փորձում է պաշտպանել էթնիկ հայերի իրավունքները»,- ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա մեջբերեց Կոնվենցիան, որում ասվում է, որ խտրականությունը մարդկանց նկատմամբ՝ ռասայի, գույնի, էթնիկ պատկալելիության հիմքով, խորընդոտ է ազգերի միջև բարյացկամ ու խաղաղ հարաբերությունների համար։
Կիրակոսյանը ներկայացրեց հայերի պատմությունը, որը գալիս է դեռևս մ․թ․ա . երկրորդ հազարամյակից։ Կիրակոսյանի խոսքերով, էթնիկ ինքնության պատճառով, հայերը ենթարկվել են հետապնդումների, ցեղասպանության։
«Միջազգային հակամարտությունը, որը նախագահ Ալիևը բացահայտորեն ընդունեց, որ Ադրբեջանն է սկսել 2020թ․-ի սեպտեմբերին, էթնիկ բռնությունների և ատելության ամենավերջին շղթան է։ Մենք վախենում ենք, որ այն վերջինը չի լինի, քանի դեռ այս հակամարտության հիմքերը չեն հասցեագրվել»,- ասաց Կիրակոսյանը, հավելելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարածվող ատելությունն այնքան համատարած է, որ ամբողջ Ադրբեջանի հասարակության վրա է ազդում, «սերունդերը շարունակ սովորում են ատել այն ամենն, ինչն հայկական է»։
Կիրակոսյանը նշեց, որ նոյեմբերի 9-ի հրադադարն անգամ չկանխեց, որ Ադրբեջանը չխախտի Կոնվենցիան։
«Ադրբեջանը շարունակում է ակտիվորեն խթանել էթնիկ ատելությունը հայերի նկատմամբ։ Այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակը» դեռ կանգնած է որպես գրոտեսկային հուշարձան՝ ատելության այս գաղափարախոսության համար։ Ադրբեջանը ձերբակալել, տանջել և կամայականորեն կալանավորել է հայ զինված ուժերի բազում անդամների, քաղաքացիական անձանց։ Ադրբեջանը շարունակում է ոչնչացնել հայկական մշակութային ժառանգությունն ու կրոնական  վայրերը կամ ժխտել դրանց հայկական բնույթն այն տարածքներում, որոնք այժմ վերահսկում է։ Այս բոլոր խախտումները շարունակվում են՝ մինչ մենք խոսում ենք», -ասաց Կիրակոսյանը։

Егише Киракосян в Гаагском суде: Армения пытается предотвратить и откорректировать цикл жестокостей, ненависти в отношении этнических армян
20:40 14/10/2021
14 и 15 октября в Международном суде ООН проводятся заседания по жалобе Республики Армения против Азербайджана. Армения обратилась в Гаагский суд относительно нарушения Международной конвенции по устранению всех видов расовой дискриминации. В то же время Армения попросила суд применить ряд срочных мер, в том числе, закрытие аллеи военных трофеев и возвращение военнопленных и удерживаемых лиц. Слушания 14 и 15 октября будут касаться ходатайства о применении представленных Арменией срочных мер.
Сегодня в начале заседания представитель РА в ЕСПЧ Егише Киракосян отметил, что Армения не просит посредством представленного иска решить всех вопросов, разделяющих стороны на протяжении долгого времени, а вопрос связан с последствиями последних столкновений.
«Армения этим иском пытается предотвратить и откорректировать цикл жестокостей, ненависти в отношении этнических армян, Армения пытается защитить права этнических армян»,- сказал Егише Киракосян.
Он сослался на Конвенцию, в которой говорится, что дискриминация по отношению к людям на основе расы, цвета кожи, этнической принадлежности, является препятствием для нормальных и мирных отношений между народами.
Киракосян представил историю армян еще со второго тысячелетия до н.э. По словам Киракосяна, из-за этнической идентичности армяне подвергались преследованиям, геноциду.
«Международный конфликт, который, как Алиев открыто признал, что инициировал сам Азербайджан осенью 2020 года, - является самой последней цепочкой этнических насилий и ненависти. Мы боимся, что это не будет последним проявлением, пока этот конфкликт не имеет адресата»,- сказал Киракосян, добавив, что распространяемая Азербайджаном ненависть настолько масштабна, что влияет на все азербайджанское общество, «поколения друг за другом учатся ненавидеть все то, что является армянским».
Киракосян отметил, что даже заявление 9 ноября не предотвратило нарушение Конвенции Азербайджаном.
«Азербайджан продолжает активно поощрать ненависть в отношении этнических армян. Так называемая «аллея военных трофеев» все еще открыта как гротескный памятник ненавистнической идеологии. Азербайджан задерживал, пытал и самовольно арестовывал многих членов армянских вооруженных сил, гражданских лиц. Азербайджан продолжает уничтожать армянское культурное наследие и религиозные места или опровергать их армянскую сущность на перешедших под его контроль территориях. Все эти нарушения продолжаются, пока мы говорим о них»,- сказал Киракосян.