Եղիշե Կիրակոսյանը Հաագայի դատարանում․ Հայաստանը փորձում է կանխել և շտկել վայրագությունների, ատելության ցիկլը` կատարված ընդդեմ էթնիկ հայերի
17:22 14/10/2021
Հոկտեմբերի 14-15-ին ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում անցկացվում են նիստեր՝ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացրած գանգատի վերաբերյալ։ Հայաստանը դիմել է Հաագայի դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման վերաբերյալ։ Միաժամանակ Հայաստանը խնդրել է դատարանին կիրառել մի շարք հրատապ միջոցներ՝ այդ թվում ռազմավարի պուրակի փակումը և ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց վերադարձը: Հոկտեմբերի 14-15-ի լսումները վերաբերելու են Հայաստանի ներկայացրած՝ հրատապ միջոցներ կիրառելու միջնորդությանը:
Այսօր նիստի մեկնարկին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը նշեց, որ դատարան ներկայացրած հայցով Հայաստանը չի խնդրում դատարանին լուծել բոլոր հարցերը, որ երկար ժամանակ բաժանում են կողմերին, այլ հայցը կապված է վերջին ռազմական բախումների հետևանքների հետ։
«Հայցով Հայաստանը փորձում է կանխել և շտկել վայրագությունների, ատելության ցիկլը` կատարված ընդդեմ էթնիկ հայերի, Հայաստանը փորձում է պաշտպանել էթնիկ հայերի իրավունքները»,- ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա մեջբերեց Կոնվենցիան, որում ասվում է, որ խտրականությունը մարդկանց նկատմամբ՝ ռասայի, գույնի, էթնիկ պատկալելիության հիմքով, խորընդոտ է ազգերի միջև բարյացկամ ու խաղաղ հարաբերությունների համար։
Կիրակոսյանը ներկայացրեց հայերի պատմությունը, որը գալիս է դեռևս մ․թ․ա . երկրորդ հազարամյակից։ Կիրակոսյանի խոսքերով, էթնիկ ինքնության պատճառով, հայերը ենթարկվել են հետապնդումների, ցեղասպանության։
«Միջազգային հակամարտությունը, որը նախագահ Ալիևը բացահայտորեն ընդունեց, որ Ադրբեջանն է սկսել 2020թ․-ի սեպտեմբերին, էթնիկ բռնությունների և ատելության ամենավերջին շղթան է։ Մենք վախենում ենք, որ այն վերջինը չի լինի, քանի դեռ այս հակամարտության հիմքերը չեն հասցեագրվել»,- ասաց Կիրակոսյանը, հավելելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարածվող ատելությունն այնքան համատարած է, որ ամբողջ Ադրբեջանի հասարակության վրա է ազդում, «սերունդերը շարունակ սովորում են ատել այն ամենն, ինչն հայկական է»։
Կիրակոսյանը նշեց, որ նոյեմբերի 9-ի հրադադարն անգամ չկանխեց, որ Ադրբեջանը չխախտի Կոնվենցիան։
«Ադրբեջանը շարունակում է ակտիվորեն խթանել էթնիկ ատելությունը հայերի նկատմամբ։ Այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակը» դեռ կանգնած է որպես գրոտեսկային հուշարձան՝ ատելության այս գաղափարախոսության համար։ Ադրբեջանը ձերբակալել, տանջել և կամայականորեն կալանավորել է հայ զինված ուժերի բազում անդամների, քաղաքացիական անձանց։ Ադրբեջանը շարունակում է ոչնչացնել հայկական մշակութային ժառանգությունն ու կրոնական  վայրերը կամ ժխտել դրանց հայկական բնույթն այն տարածքներում, որոնք այժմ վերահսկում է։ Այս բոլոր խախտումները շարունակվում են՝ մինչ մենք խոսում ենք», -ասաց Կիրակոսյանը։

Azerbaijan systematically promotes ethnic hatred against Armenians, Armenia’s representative before the ECHR, Yeghishe Kirakosyan, told the International Court of Justice, the principal judicial organ of the United Nations, in The Hague on Thursday, asking the court to stop a cycle of violence and hatred against ethnic Armenians.
Armenia filed a case against Azerbaijan at the World Court last month, stating Azerbaijan has violated the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
Kirakosyan’s comments came as the court opened a hearing into a request by Armenia for judges to impose urgent interim measures against Azerbaijan to stop the violations. Among the requested measures are an order to release Armenian prisoners of war and other captives being held in Azerbaijan and to close the so-called “military trophies park”.
Kirakosyan stated Armenia was not asking the court to rule on the root causes of the war, but seeks to “prevent and remedy the cycle of violence and hatred perpetrated against ethnic Armenians.”
"Generations upon generations are indoctrinated into this culture of fear and hate of anything and everything Armenian," Kirakosyan said.
Not even the conclusion of the trilateral statement of November 2020 has prevented Azerbaijan from violating the Convention, he stressed.
“Azerbaijan continues to espouse and actively promote ethnic hatred against Armenians. The so-called “military trophies park” has stood as a grotesque monument to this ideology of hate,” Kirakosyan stated.
“Azerbaijan has captured, tortured, and arbitrarily detained numerous members of Armenian armed forces and civilians of ethnic Armenian origin. Azerbaijan, moreover, continues to destroy Armenian cultural heritage and religious sites or negate the Armenian character, and the territory’s economic controls. All those violations were perpetrated and continue to be perpetrated as we speak,” he said.