«Սերունդների պատմություն» վավերագրական սերիալը, որում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը և 70-ից բարձր մարդիկ կիսվում են իրենց կյանքի հուշերով, ինչպես նաև Քեն Բըրնսի «Մուհամեդ Ալի» ֆիլմը կներկայացվեն Հռոմի կինոփառատոնին, որը բացվում է այսօր և կտևի մինչև հոկտեմբերի 24 -ը:
Եվրանյուզը գրում է, որ հյուրերի թվում են ամերիկացի ռեժիսոր և սցենարիստ Թիմ Բարթոնը և նրա գործընկեր Քվենտին Տարանտինոն:
Ընդհանուր առմամբ, այս տարի տարբեր ծրագրերում, ներառյալ հատուկ ցուցադրությունները, հանդիսատեսին կառաջարկվի 23 գեղարվեստական և վավերագրական ֆիլմեր:
«Դրանցում շատ ընդհանրություններ կան։ Մի շարք ֆիլմեր պատմում են այն մարդկանց քաջության մասին, որոնք համարձակվել են դիմակայել տարբեր տեսակի անօրինականությունների, այդ թվում ՝ իշխանությունների կողմից»,- ասել փառատոնի արտ-տնօրեն Անտոնիո Մոնդան:

Папа Римский Франциск станет звездой кинофестиваля в Риме
"Истории поколения", документальный сериал, в котором папа римский Франциск и другие люди старше 70 лет делятся воспоминаниями о своей жизни. Этот фильм, а так же лента Кена Бёрнса "Мухаммед Али" будут представлены на кинофестивале в Риме, который откроется в четверг и продлится до 24 октября. Об этом сообщает Euronews.
Среди приглашенных звезд - американский режиссер и сценарист Тим Бёртон и его коллега по цеху Квентин Тарантино.
Всего в этом году в разных программах, включая специальные показы, зрителям предложат 23 художественных и документальных фильма.
"В них есть много общего", - говорит арт-директор фестиваля Антонио Монда. "Целый ряд картин рассказывают о смелости людей, которые отважились противостоять злоупотреблениям различного рода, в том числе со стороны власти".