Հզոր հերոսներ կերտած հայը․ ֆիլմ-հարգանքի տուրք՝ Վիշապաքաղ Վահագն և Հայկ Նահապետ կերտած քանդակագործ Կառլեն Նուրիջանյանին
13:13 14/10/2021
Հայ քանդակագործ Կառլեն Նուրիջանյանին նվիրված ֆիլմ է ստեղծվել, որը ներկայացնում է հայ մշակույթում քանդակագործի վաստակն ու ներդրումը։ Հոկտեմբերի 13-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի է ունեցել պրոդյուսեր Պետրոս Լագեսյանի «Կառլեն Նուրիջանյան» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան։ Տարածված հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ֆիլմի ստեղծման մտահղացումը Նուրիջանյանի զարմիկ Արա Ադամյանինն է։
Կառլեն Նուրիջանյանի առաքելությունը մեր հերոսապատումները գալիք սերունդներին փոխանցելու մեջ էր․ և հենց այդ համատեքստում քանդակագործը հեղինակել է «Վահագն Վիշապաքաղ» (1968թ.), «Հայկ Նահապետ» (1970թ.), «Տորք Անգեղ» (1982թ.) և այլ գործեր, որոնք արտացոլում են հայ ժողովրդի ուժն ու տոկունությունը։
Կինոնկարում Կառլեն Նուրիջանյանի մասին են պատմում նրա ընկերներն ու հարազատները՝ քանդակագործ, ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Լևոն Թոքմաջյանը, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը, մենապարող, ՀԽՍՀ վաստակավոր արտիստ Ռաշիդ Կարապետյանը, քանդակագործ, դրվագող Ներսես Չարխչյանը, նկարիչ, քանդակագործ, Ալավերդու պատկերասրահի տնօրեն Ռաֆայել Ջավախյանը, արվեստաբան Արմեն Առուստամյանը, գեղանկարիչ Տիգրան Ձիթողցյանը, թավջութակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նարեկ Հախնազարյանը, Կառլեն Նուրիջանյանի զարմիկ Արա Ադամյանը։ Ներկայացնում են Նուրիջանյանի անցած դժվարին ուղին, պատմում նրա չիրականացված ծրագրերի՝ հատկապես «առասպելների այգու» մասին․․․
«Մեր նպատակն էր ֆիլմի միջոցով ոչ միայն հարգանքի տուրք մատուցել քանդակագործին, այլև էլ ավելի ճանաչելի դարձնել գործչին ու նրա անունը։ Գործչի, որին թեև անունով քչերն են ճանաչում, որը սակայն մեծ հետք է թողել հայկական մշակույթում և որի կերտած քանդակները մեր երկրի արժեքավոր զարդերն են»,-նշել է ֆիլմի պրոդյուսեր Պետրոս Լագեսյանը։
Նա հատուկ շեշտել է, որ Նուրիջանյանի՝ քերթողահայր Մովսես Խորենացուն նվիրված մեծադիր կոթողն անհետացել է, և ֆիլմի հեղինակները հորդորում են բոլոր նրանց, ովքեր տեղեկություն ունեն այդ արձանի մասին, տեղեկատվություն փոխանցել իրենց։ Ֆիլմի ստեղծողները հույս ունեն գտնել նաև բացառիկ այդ հուշարձանը։
Կինոգետ Կարեն Ավետիսյանի խոսքով, ֆիլմը երկու նպատակ ունի՝ վառ պահել Նուրիջանյանի հիշատակը և վերականգնել հիշողությունը՝ բացահայտելով Նուրիջանյանին բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր ծանոթ չեն նրա գործունեությանը։
Նուրիջանյանի զարմիկ Արա Ադամյանն էլ միջոցառման ընթացքում նշել է, որ շատ սիրում էր քեռիին, վերհիշել է, թե ինչպես էր օրերն անցկացնում նրա արվեստանոցում։ Նա շնորհակալություն է հայտնել ստեղծագործական թիմին՝ նման լավ աշխատանք ստեղծելու առթիվ։
Ֆիլմի շնորհանդեսը ուղեկցվել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նարեկ Հախնազարյանի կատարումներով։ Նա ընդգծել է, որ մենք պետք է մեծարենք ու հիշենք մեր մեծերին՝ արժանին մատուցելով նրանց։

Изваявший могущественных героев армянин: фильм-дань уважения создателю «Ваагна Драконоборца» и «Айка Наапета» Карлену Нуриджаняну
13:18 14/10/2021
В Армении сняли фильм, посвященный армянскому скульптору Карлену Нуриджаняну. В нем представлены заслуги скульптора и его вклад в армянскую культуру.
Согласно релизу, премьера документального фильма "Карлен Нуриджанян" состоялась 13 октября в кинотеатре "Москва". Продюсером выступил Петрос Лагесян, идея принадлежит племяннику Нуриджаняна - Ара Адамяну.
Миссия Карлена Нуриджаняна – передать героическую историю армянского народа будущим поколениям․ Скульптор создал монументы "Ваагн Драконоборец" (1968), "Айк Наапет" (1970), "Торк Ангех" (1982) и другие произведения искусства, вобравшие в себя всю мощь нашей Родины.
Когда читаешь легенды о героях прошлого, невольно появляются образы Айка или Ваагна, созданные Нуриджаняном. Но его имя так и не обрело известность в Армении и за рубежом, хотя скульптуры Нуриджаняна стали символами многих армянских организаций.
Народный артист Армении Левон Токмаджян, президент Союза художников Армении Сурен Сафарян, солист, заслуженный артист Армянской ССР Рашид Карапетян, скульптор Нерсес Чархчян, художник, скульптор, директор галереи Алаверди Рафаэль Джавахян, искусствовед Армен Арустамян, художник Тигран Цитогдзян, виолончелист, заслуженный артист Армении Нарек Ахназарян, племянник Нуриджаняна Ара Адамян представляют сложный путь скульптора, рассказывают о невоплотившихся планах, отдельно отмечая "Аллею Легенд".
"Нашей целью было не только отдать дань уважения скульптору через кино, но и сделать его имя более узнаваемым. Нуриджанян неизвестен многим, но скульптор имел огромное влияние и вклад в развитие армянской культуры: его работы – сокровище нашей страны", - отмечают авторы фильма.
Показ фильма открыло выступление заслуженного артиста Армении Нарека Ахназаряна.
Большая скульптура работы Карлена Нуриджаняна, посвященная Мовсесу Хоренаци, исчезла, и авторы фильма призывают всех, кто владеет информацией о монументе, связаться с ними.