Արտակ Բեգլարյան. Այժմ իրավիճակը կայունացել է շփման գծի ողջ երկայնքով
«Ինչպես քիչ առաջ Պաշտպանության բանակը տեղեկացրել է, հոկտեմբերի 14-ի երեկոյան, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում տեղակայված ՊԲ մարտական հենակետի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել վեց զինծառայող:
Հորդորում եմ բոլորին զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելուց և «սկանդալային» տեղեկությունների աղբյուր դառնալու գայթակղությունից. բացի նշված վեց վիրավորից, որևէ այլ վիրավոր կամ զոհ չկա: Տվյալ հենակետում այդ պահին եղել է վեց զինծառայող, և բոլորն էլ վիրավորվել են: Իսկ երեք հոգի հենակետից դուրս էին գտնվում, և ոչ մի վնասվածք չեն ստացել:
Առողջապահության նախարարի հետ միասին ես այցելել եմ Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալ ու հանրապետական բժշկական կենտրոն, հետևել բուժսպասարկման աշխատանքներին. այժմ էլ գտնվում եմ այնտեղ: Որոշակի հետազոտություններից հետո բժիշկները հավաստիացնում են, որ երկուսի վիճակը գնահատվում է ծանր, և, բարեբախտաբար, որևէ մեկի կյանքին վտանգ չի սպառնում:
ՊԲ-ից տեղեկացրել են, որ շփման գծի որոշ կետերում արձանագրվել են հրաձգության դեպքեր, սակայն որևէ այլ հետևանք չի եղել: Այժմ իրավիճակը կայունացել է շփման գծի ողջ երկայնքով:
ԱՀ քաղաքական ու ռազմական ղեկավարությունը արտակարգ ռեժիմով քայլեր են ձեռնարկում իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ՝ անհրաժեշտ որոշումներ կայացնելով ու հաղորդակցություն վարելով համապատասխան կողմերի հետ:
Խնդրում եմ մեր հայրենակիցներին ցուցաբերել հանգստություն, չտրվել կեղծ տեղեկությունների ու բամբասանքների: Պատկան մարմինները օպերատիվ ու կանոնավոր կերպով տեղեկություններ են ներկայացնելու իրավիճակի հետագա ընթացքի վերաբերյալ»:

Артак Бегларян: Сейчас ситуация стабилизировалась по всей линии соприкосновения
«Как сообщили Минобороны Арцаха, вечером 14 октября ВС Азербайджана открыли огонь по боевой позиции Армии обороны, расположенной на восточной границе Арцаха, в результате чего шесть военнослужащих получили ранения. Об инциденте было немедленно сообщено командованию российских миротворческих сил в Арцахе.
Призываю всех воздержаться от распространения дезинформации и соблазна стать источником «скандальных» новостей: кроме упомянутых шести раненых других пострадавших или погибших нет. В тот момент на данной позиции находилось шесть военнослужащих, и все они были ранены. А трое человек находились вне позиции, и никаких травм не получили.
Я вместе с министром здравоохранения посетил Степанакертский военный госпиталь и Республиканский медицинский центр, ознакомился с работами по медобслуживанию.
Я все еще нахожусь там. После проведения ряда обследований врачи уверяют, что состояние двоих оценивается как тяжелое, и, к счастью жизни ни одного из них опасность не угрожает», - добавил он.
Госминистр отметил также, что по данным Армии обороны, в некоторых точках линии соприкосновения были зафиксированы случаи стрельбы, но других последствий не было, и сейчас ситуация стабилизировалась по всей линии соприкосновения.
«Политическое и военное руководство Арцаха в эктренном режиме принимает меры для стабилизации ситуации, принимая необходимые решения и взаимодействуя с соответствующими сторонами. Прошу наших соотечественников проявлять спокойствие, не поддаваться ложной информации и сплетням. Надлежащие органы будут оперативно и регулярно предоставлять информацию о дальнейшем развитии ситуации».