Արթուր Վանեցյան. Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը այլընտրանք չունի
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը և խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանը հոկտեմբերի 15-ին Երևանում հանդիպել են Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի «Արցախի ժողովրդավարական» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանին, «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանին և «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության ղեկավար Արթուր Մոսիյանին:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության տարածած հաղորդագրության համաձայն, կողմերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, Արցախի Հանրապետության անվտանգության, սոցիալական պաշտպանության ապահովմանը, ՀՀ և ԱՀ ընդդիմադիր խմբակցությունների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Ընդդիմադիր գործիչները ընդգծել են, որ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը այլընտրանք չունի:
Հաշվի առնելով ՀՀ և ԱՀ անվտանգային մարտահրավերներին իշխանությունների ոչ համարժեք վարքագիծը, կողմերը պայմանավորվել են խորացնել ընդդիմադիր խմբակցությունների միջև առկա համագործակցությունը հերթական ոչ հայանպաստ օրակարգերի և պայմանավորվածությունների խափանման նպատակով:
ՀՀ և ԱՀ ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչները կշարունակեն միջխորհրդարանական և այլ հարթակներում քննարկումները Արցախի Հանրապետության պետականության ամրապնդման, գերիների և այլ պահվող անձանց հայրենիք վերադարձնելու, վերջին պատերազմի հետևանքով տուժածների սոցիալական վիճակի բարելավման և այլ խնդիրներին լուծումներ տալու շուրջ:

Артур Ванецян: Альтернативы осуществлению права народа Республики Арцах на самоопределение нет
Руководитель фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Артур Ванецян, депутат от данной фракции Тигран Абрамян 15 октября в Ереване встретились с главами фракций «Демократическая партия Арцаха, «Справедливость», «Армянская Революционная Федерация» Национального собрания Республики Арцах (НКР) Давидом Мелкумяном, Давидом Галстяном и Артуром Мосияном.
Согласно заявлению фракции «Честь имею», стороны обсудили вопросы, касающиеся мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, безопасности Республики Арцах, обеспечения социальной защиты, сотрудничества между оппозиционными фракциями Республики Армения и Республики Арцах.
Оппозиционные деятели подчеркнули, что альтернативы осуществлению права народа Республики Арцах на самоопределение нет.
Принимая во внимание неадекватное поведение властей в контексте вызовов безопасности Республики Армения и Республики Арцах, стороны договорились углубить существующее сотрудничество между оппозиционными фракциями с целью срыва очередных непроармянских повесток дня и договоренностей.
Представители оппозиционных фракций Республики Армения и Республики Арцах на межпарламентских и других платформах продолжат обсуждения по поиску решений в контексте укрепления государственности Республики Арцах, возвращения на Родину пленных и других удерживаемых лиц, улучшения социального положения пострадавших в недавней войны и других проблем.