Իրանից Ալիևին հորդորում են զգույշ լինել ու սպառնում պատասխան տալ
Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին արձագանքել է Իրանի դեմ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին մեղադրանքներին և հարևան երկրին խորհուրդ տվել զգույշ լինել՝ չընկնելու սատանաների, հատկապես սիոնիստական ռեժիմի ծուղակը: Այս մասին գրում է «Իրնա» իրանական կայքը։
«Հարևանի սկզբունքներն ու պահանջները անտեսելը, կեղծ և ոչ կառուցողական հայտարարություններ անելը բարեխղճության և խոհեմության նշան չէ»,- Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է Շամխանին:
Նա կոչ է արել Ադրբեջանի նախագահին չխաբվել ու չընկնել սատանաների թակարդները:
Ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունների՝  ԻԻՀ ԱԳ նախարար Սաիդ Խաթիբզադեի՝ ավելի վաղ հայտարարել էր, որ լրատվամիջոցների նման մեղադրանքները միայն Սիոնիստական ռեժիմի շահերից են բխում ՝ ազդելու Իրանի և Ադրբեջանի եղբայրական հարաբերությունների վրա:
Ընդգծելով երկու ազգերի միջև ամուր եղբայրական հարաբերությունները՝ Խաթիբզադեն հավելել էր՝  ցավոք, չնայած տարբեր շփումներում Բաքվից ստացված մասնավոր և դրական ուղերձներին, Բաքուն մտադիր է կատարել կեղծ հայտարարություններ լրատվամիջոցների համար, որոնց համապատասխան պատասխաններ կտրվեն:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երեկ  ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի՝ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով անցկացված նիստում ունեցած ելույթում Հայաստանից բացի մեղադրանքներ հնչեցրեց Իրանի հասցեին։
«Ադրբեջանը կանգենցրել է թմրամիջոցների շրջանառությունն Իրանից Ջաբրայիլի (Ջրական) շրջանով դեպի Հայաստան և Եվրոպա»,- ընդգծել է Ալիևը՝ ասելով, թե Հայաստանը՝ դավադրության մեջ մտնելով Իրանի հետ, թմրանյութեր է տեղափոխել Եվրոպա։

Top Iranian security official cautions Azerbaijan not to fall into devils' trap
Secretary of Iran's Supreme National Security Council (SNSC) Ali Shamkhani reacted to the recent allegations made by Azeri President Ilham Aliev against Iran, and advised the neighboring country to be careful not to fall into the trap laid by the devils, especially the Zionist regime, IRNA reported.
"Ignoring the principles and requirements of the neighborhood and making false and unconstructive statements is not a sign of good faith and prudence," Shamkhani tweeted on Friday.
He pointed out that accusing a country that is famous as an anti-drug hero has no effect but discrediting the speaker's words," he added.
He called on Azerbaijan's president not to be deceived by traps laid by devils.
In response to the remarks of the president of Azerbaijan, Iranian Foreign Ministry Saeed Khatibzadeh, had earlier stated such media accusations are only in the interests of the Zionist regime to affect the brotherly relations between Iran and Azerbaijan.
While emphasizing the strong fraternal relations between the two nations, Khatibzadeh added that unfortunately, it seems that despite the private and positive messages received from Baku in various contacts, there is an intention for Baku to make false media statements for which appropriate answers will be given instead.
In a virtual meeting with the CIS leaders, Aliev claimed in an unrealistic statement that Armenia, in collusion with Iran, used the Nagorno-Karabakh territories to smuggle drugs into Europe for about 30 years.