ՀՔԾ-ն թույլ չի տվել Սեյրան Օհանյանին մեկնել Սանկտ Պետերբուրգ
Հատուկ քննչական ծառայությունը թույլ չի տվել «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին մեկնել Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաք՝  մասնակցելու ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության հարցերով նիստին: Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Հայաստան» դաշինքը։
«Հատկանշական է, որ Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել վաղեմության ժամկետն անցած քրեական հետապնդման շրջանակներում, ինչն արդեն ծաղր է իրավունքի նկատմամբ:
Երկրի համար այս ծանր պայմաններում մեծ կապեր և արտաքին գործընկերների հետ շփման փորձ ունեցող ընդդիմադիր պատգամավորների՝  Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Գևորգյանի անձեռնմխելիության իրավունքի հերթական խախտման փաստը, երբ նրանց պարզապես արգելվում է միջազգային կազմակերպություններում ներկայացնել Հայաստանը, ևս մեկ անգամ վկայում է ժողովրդավարության քայքայումը մեր երկրում։
Պարզ չէ՝ ՀԱՊԿ-ի հետ աշխատանքների կարևորության և այս իշխանությունների՝ որևէ արդյունք չստեղծող և միայն խնդիրներ առաջացնող արտաքին քաղաքականության  պայմաններում ՀՔԾ նման քննիչները ում կամ որ երկրի շահն են սպասարկում»,-ասված է դաշինքի տարածած հայտարարության մեջ։

ССС Армении не разрешила Сейрану Оганяну отправиться в РФ для участия в заседании ОДКБ
Специальная следственная служба Армении не разрешила руководителю фракции «Армения» Национального Собрания, бывшему министру обороны РА Сейрану Оганяну совершить поездку в Санкт-Петербург (РФ) для участия в заседании постоянной комиссии Парламентской ассамблеи ОДКБ по вопросам обороны и безопасности 19 октября. Об этом в субботу говорится в заявлении альянса  «Армения».
«Примечательно, что в отношении Сейрана Оганяна применена мера пресечения в рамках уголовного преследования с истекшим сроком давности, что уже является издевательством над правом.
В этих сложных для страны условиях факт очередного нарушения права на неприкосновенность оппозиционных депутатов Сейрана Оганяна и Армена Геворкяна, обладающих большими связями и опытом контактов с зарубежными партнерами, когда им просто запрещается представлять Армению в международных организациях, в очередной раз свидетельствует о крахе демократии в нашей стране.
Неясно, в условиях важности работы с ОДКБ и не приносящей никаких результатов, но создающей проблемы внешней политики этих властей, чьи интересы или интересы какой страны обслуживают подобные следователи ССС?» – говорится в заявлении.
Ранее ССС не разрешила бывшему вице-премьеру, депутату от фракции «Армения» Армену Геворкяну поехать в Страсбург для участия в заседании ПАСЕ.