ՀՔԾ-ն թույլ չի տվել Սեյրան Օհանյանին մեկնել Սանկտ Պետերբուրգ
Հատուկ քննչական ծառայությունը թույլ չի տվել «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին մեկնել Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ Պետերբուրգ քաղաք՝  մասնակցելու ՀԱՊԿ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պաշտպանության հարցերով նիստին: Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Հայաստան» դաշինքը։
«Հատկանշական է, որ Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել վաղեմության ժամկետն անցած քրեական հետապնդման շրջանակներում, ինչն արդեն ծաղր է իրավունքի նկատմամբ:
Երկրի համար այս ծանր պայմաններում մեծ կապեր և արտաքին գործընկերների հետ շփման փորձ ունեցող ընդդիմադիր պատգամավորների՝  Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Գևորգյանի անձեռնմխելիության իրավունքի հերթական խախտման փաստը, երբ նրանց պարզապես արգելվում է միջազգային կազմակերպություններում ներկայացնել Հայաստանը, ևս մեկ անգամ վկայում է ժողովրդավարության քայքայումը մեր երկրում։
Պարզ չէ՝ ՀԱՊԿ-ի հետ աշխատանքների կարևորության և այս իշխանությունների՝ որևէ արդյունք չստեղծող և միայն խնդիրներ առաջացնող արտաքին քաղաքականության  պայմաններում ՀՔԾ նման քննիչները ում կամ որ երկրի շահն են սպասարկում»,-ասված է դաշինքի տարածած հայտարարության մեջ։

SIS didn't allow Seyran Ohanyan to leave for Russia to attend CSTO Parliamentary Assembly session
Armenia's Special Investigation Service didn't allow the Head of "Armenia" opposition faction, ex-defense minister Seyran Ohanyan to leave for St. Petersburg to participate in the CSTO Parliamentary Assembly session on defense, the political force said in a statement on Saturday.
According to it, the decision comes as a preventive measure against Ohanyan as part of a criminal proceedings with expired period which is a mockery of the law.
"Another violation of the right to inviolability of opposition deputies Seyran Iranian and Armen Gevorgyan, when experienced figures in interactions with foreign partners are simply refused to represent Armenia at international organizations. This speaks of the erosion of democracy in our country," the bloc said.
The statement also questions the reasonability of the decision, asking whether the SIS investigators served the interests of Armenia or a third country while making it.