Զենքի սև շուկայում Բաքուն տարանցիկ կենտրոն՝ ահաբեկչական խմբերին զինամթերք ապահովելու առումով
Իրանական թելեգրամյան ալիքները հրապարակել են կարևոր փաստաթղթեր՝ կապված զենքի սև շուկայում ահաբեկիչներին զինամթերք ապահովելու գործում Ադրբեջանի կենտրոնական դերի հետ։ Այս մասին գրում է «Հայաստան-Իրան ռազմավարական համագործակցության զարգացման կենտրոնի» հիմնադիր Փույա Հոսսեինին։
«Բուլղարիայում Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանության փաստաթղթերը, որոնք կոտրվել և բացահայտվել են 2017 թվականին, ցույց են տալիս, որ Բաքվի ղեկավարությունը օգտագործում է Silk Way ավիաընկերության գաղտնի և դիվանագիտական թռիչքները ՝ սև շուկայում զենք մատակարարելու համար: Այդ փաստաթղթերում տեսանելի է Սաուդյան Արաբիայի պատվերով՝ Սիրիայում ԻԼԻՊ-ի ահաբեկչական խմբավորումներին զենքի մատակարարումը:
Զենքի սև շուկայում Բաքուն հանդիսանում է տարածաշրջանում ռազմական սպառազինության տարանցիկ կենտրոն՝ ահաբեկչական խմբերին զինամթերք ապահովելու առումով, որոնց աջակցում են Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան և այլ տերություններ»,-գրել է Հոսսեյնին՝ հրապարակելով փաստաթղթերի հղումները:
Հիշեցնենք, որ ԱՊՀ ղեկավարների հետ վիրտուալ հանդիպմանը Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը պնդումներ արեց, թե Հայաստանը, Իրանի հետ համաձայնության գալով, մոտ 30 տարի օգտագործել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախկին օկուպացված տարածքները՝ Եվրոպա թմրանյութերի տեղափոխելու համար։ Իրանն արձագանքելով այս հայտարարությանը, նշեց, որ Բաքվի հայտարարություններն անհիմն են ու դրանց համապատասխան արձագանք կտրվի։ Իրանի Ազգային Անվտանգության Բարձրագույն Խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին Բաքվին հորդորեց զգույշ լինել՝ սատանայի թանկ գին ունեցող թակարդներից։

Баку как транзитный центр на черном рынке оружия –  в плане поставок оружия террористическим группировкам
13:15 18/10/2021
Баку как транзитный центр на черном рынке оружия – в плане поставок оружия террористическим группировкам
Иранские телеграмм-каналы опубликовали важные документы, касающиеся центральной роли Азербайджана в деле обеспечения террористов оружием на черном рынке оружия. Об этом пишет основатель «Центра развития стратегического сотрудничества Армения-Иран» Пуйя Хоссейни.
«Документы посольства Азербайджана в Болгарии, которые в результате взлома были обнародованы в 2017 году, демонстрируют, что руководство Баку использует конфиденциальные и дипломатические рейсы авиакомпании Silk Way – для поставок оружия на черный рынок.
Документы свидетельствуют о поставках оружия террористическим группировкам ИГИЛ в Сирии –по заказу Саудовской Аравии.
На черном рынке оружия Баку является транзитным центром вооружения в регионе – с точки зрения поставок оружия террористическим группировкам, поддерживаемым Турцией, Саудовской Аравией и другими державами», – Пуйя Хоссейни, опубликовав ссылки на упомянутые документы.
Напомним, президент Азербайджана Ильхам Алиев на заседании Совета глав государств СНГ заявил, будто «на протяжении 30 лет Армения в сговоре с Ираном использовала бывшие оккупированные территории Азербайджана для осуществления наркотрафика в Европу». В ответ на данное заявление секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани предупредил Алиева о «ловушках, расставленных дьяволом».
А официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде указал: «К сожалению, складывается впечатление, что, несмотря на частные и позитивные сообщения, получаемые из Баку в ходе различных контактов, там намеренно делают необоснованные заявления в СМИ, на которые мы, безусловно, дадим соответствующий ответ».