Ռուբեն Մելիքյան. Եթե այսօր Առուշը ազատ չարձակվի, ապա գերագույն ստահակը կզրկվի «քվեով պատասխանելու» այդքան «հաճելի» փաստարկից
10:12 18/10/2021
Իրավապաշտպան, Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը գրում է.
«Երբ ընդդիմադիր պատգամավորները ԱԺ ամբիոնից նիկոլ փաշինյանին մեղադրում են դավաճանության մեջ, նա հանգիստ գալիս ու ասում է. «Այդ մեղադրանքներին ժողովուրդն իր քվեով պատասխանել է հունիսի 20-ին»։
Նույն տրամաբանությամբ, այսօր ժողովուրդն «իր քվեով» պատասխանեց Առուշ Առուշանյանին ներկայացված մեղադրանքներին։
Ուրեմն եթե հենց այսօր Առուշը ազատ չարձակվի, ապա գերագույն ստահակը կզրկվի «քվեով պատասխանելու» այդքան «հաճելի» փաստարկից։
Ազատությու՛ն քաղբանտարկյալ Առուշ Առուշանյանին։ Ազատությու՛ն մյուս բոլոր քաղբանտարկյալներին»։

Human rights activist Ruben Melikyan called for the release of arrested opposition politician Arush Arushanyan after the latter won Sunday’s local elections in Armenia’s Goris community.
According to preliminary results, Arushanyan, who represents the Armenia bloc, garnered 6,256 votes, defeating by a wide margin the candidate of Nikol Pashinyan's Civil Agreement party, Vladimir Abunts.
"When opposition MPs accuse Nikol Pashinian of treachery from the National Assembly tribune, he calmly says: "The people responded to these accusations with their vote of confidence at the June 20 elections." By the same logic, the people responded to the accusations against Arush Arushanyan with their vote on October 17,” Melikyan wrote on Facebook.
“Therefore, if Arush is not released today, the supreme scoundrel will be deprived of such a "pleasant" argument of the “vote of confidence".
“Freedom to political prisoner Arush Arushanyan! Freedom to all other political prisoners!" he said.
Arush Arushanyan has been in custody since 16 July. He is charged with allegedly buying votes for the Armenia bloc in the June 20 snap parliamentary elections.