Արմեն Գևորգյանը հնչեցնում է հարցեր՝ անձնագրի վավերականության կրճատման վերաբերյալ
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանն իր հոդվածում անդրադարձել է անձնագրի վավերականության ժամկետը կրճատելուն.
«Հրապարակվել է Կառավարության որոշման նախագիծ, ըստ որի՝ ՀՀ քաղաքացիների անձնագրերի վավերականությունը կարող է սահմանափակվել երկու տարով: Առանց մանրամասնելու այս նախաձեռնության ծագման մասին՝  կցանկանայի հնչեցնել մի շարք հարցեր, որոնք կպահանջեն տրամաբանական և հիմնավորված պատասխաններ:
1. Արդյո՞ք նման որոշումը, եթե ընդունվի, չի սահմանափակում քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի իրավունքը և դրանով իսկ չի հակասում Սահմանադրության համապատասխան նորմերին:
2. Ինչքանո՞վ է նմանատիպ նախաձեռնությունը նպաստելու ընտրողների ցուցակի ճշգրիտ և իրատեսական կազմմանը և չի խոչընդոտելու արդյո՞ք այն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրացմանը։
3.Որքանո՞վ է այս նախագիծը բյուջեի վրա ֆիսկալ ազդեցություն ունենալու, պետությունը գումար կգանձի՞ յուրաքանչյուր նոր 2-ամյա ժամկետի համար:
4. Արդյո՞ք հաշվարկվել են նման որոշման իրականացման բոլոր կազմակերպական և տեխնիկական ասպեկտները, արդյո՞ք սա նշանակում է, որ երկու տարին մեկ հսկայական թվով մարդիկ ստիպված են գործ ունենալ  պետության հետ՝ հերթ կանգնել, փաստաթղթեր կազմել, գործընթացները կլինե՞ն էլեկտրոնային ՝ ավտոմատ, թե՞ ոչ:
5. Ինչպե՞ս կազդի նման որոշումը այլ պետություններից մեր հայրենակիցների կողմից Հայաստանի՝ երկրորդ քաղաքացիություն ստանալու գործընթացի որակի և ծավալի վրա:
6. Արդյո՞ք այս որոշումը կնպաստի Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև արդյունավետ երկխոսությանը վիզային ռեժիմի ազատականացման և պարզեցման վերաբերյալ, և որքանո՞վ կշարունակվի օտարերկրյա պետությունների կողմից երկարաժամկետ (ավելի քան երկու տարի ժամկետով) վիզաների տրամադրումը:
7. Արդյո՞ք այս լուծումը հակասություններ կառաջացնի աշխատուժի ազատ տեղաշարժի առումով գործող ԵԱՏՄ նորմերի և տրամաբանության հետ:
8.Եվ ընդհանրապես, ինչո՞վ է պայմանավորված նման նախաձեռնության անհրաժեշտությունը:
Ամփոփելով ցանկանում եմ բոլորի ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքին, որ որոշումն իր ազդեցությամբ անդրադառնալու է աշխարհի 10 միլիոն հայերին։ Արդյո՞ք կան գնահատականներ՝ ինչքանո՞վ է այս առաջարկության տրամաբանությունը նպաստելու հայության համախմբվածությանը»։

Армен Геворкян озвучивает вопросы относительно сокращения срока действия паспортов
Депутат парламентской фракции «Армения» Армен Геворкян в своей статье коснулся сокращения срока действия армянских паспортов:
«Опубликован проект решения Правительства по которому срок действия паспортов, выдаваемых гражданам Армении может быть ограничен двумя годами. Не вдаваясь в детали происхождения этой инициативы, хотел бы озвучить ряд вопросов, на которые потребуются логичные и аргументированные ответы.
1. Не ограничивает ли такое решение, если оно будет принято, право граждан на свободное передвижение и тем самым вступает в противоречие с соответствующими нормами Конституции?
2. Насколько данный проект решения будет способствовать составлению более верных и реальных избирательных списков, а также не станет ли помехой для реализации гражданами своих избирательных прав?
3. Насколько этот проект имеет фискальный эффект для бюджета, будут ли взыскиваться государством деньги за каждый новый 2-х летний срок действия?
4. Просчитаны ли все организационно-технические аспекты реализации такого решения, это ведь значит огромное количество людей каждые два года должны иметь дело с государством, вставать в очереди, оформлять бумаги и др, будут ли эти процессы электронными - автоматическими или нет?
5. Как такое решение повлияет на качество и объемы процесса получения нашими соотечественниками из других государств второго армянского гражданства?
6. Будет ли способствовать данное решение продуктивному диалогу между Арменией и ЕС по либерализации и упрощению визового режима и насколько предоставление долгосрочных виз (сроком действия более двух лет) иногстранными госуларствами будет продолжено?
7. Не вызовет ли данное решение противоречий с нормами и логикой функционирования ЕАЭС в плане свободного движения рабочей силы?
8. И вообще чем обусловлена необходимость такой инициативы?
Обобщая, хотел бы обратить внимание на то, что подобное решение затронет интересы всех 10 миллионов армян. Есть ли оценка того, насколько такая инициатива будет способствовать сплоченности всего армянства?»