ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողները մասնակցում են ՀԱՊԿ զորավարժություններին
Հոկտեմբերի 18-ին Տաջիկստանի Հանրապետության զորավարժարաններից մեկում մեկնարկել են ՀԱՊԿ արագ արձագանքման ուժերի «Որոնում-2021», «Շարասյուն-2021» և «Փոխգործակցություն-2021» զորավարժությունները։
ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, զորավարժություններին մասնակցող հայկական զորախմբի սպաները, ընդհանուր զորախմբի հրամանատարական կազմում, պլանավորելու և ղեկավարելու են ստորաբաժանումների գործողությունները։
Հոկտեմբերի 18-ից 23-ն անցկացվող զորավարժություններին ներգրավված է շուրջ 500 միավոր զինտեխնիկա, ավելի քան 4000 զինծառայող։

Echelon 2021 and Search 2021 special drills and the Interaction 2021 joint maneuvers of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Rapid Reaction Forces started in Tajikistan on October 18.
As the ministry of defense reported, the officers of the Armenian military contingent are involved the command of the drills to plan and lead the the actions of the unit.
To note, during the drills the CSTO joint group will practice conducting a joint operation to contain a border armed conflict. They will also deal with the issues of logistics support in preparing and holding the joint operation. Overall, the drills have brought together over 4,000 troops and more than 500 items of military hardware.