Եթե Ադրբեջանի հետ սահմանագծում եղավ, Արցախի խնդիրը մեջտեղից դուրս է գալիս. Ամատունի Վիրաբյան
«Սահմանագծում՝ դելիմիտացիա, սահմանազատում՝ դեմարկացիա, վերասահմանազատում՝ ռեդեմարկացիա, պետությունների միջև սահմանների որոշման, հետագա ճշտման աշխատանքներ են: Խորհրդաթուրքական սահմանը դասական օրինակով ենթարկվել է երեք այս գործընթացներին»,- ասաց Պատմագիտության դոկտոր Ամատունի Վիրաբյանը ԳԱԱ-ում Մոսկվայի և Կարսի պայմանագրերի 100-ամյակին նվիրված «Հայաստանը և տարածաշրջանը. դասեր, արժեվորումներ, հեռանկարներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովին։
Այնուհետև նա բացատրեց, թե ինչ են նշանակում այդ գործընթացները: Սահմանագծում՝ սովորաբար  իրականացնում են երկու պետությունների պատվիրակությունները որևէ մի վայրում քարտեզների վրա, քարտեզների միջոցով:
Սահմանազատում՝ երկու կողմից խառը հանձնաժողով է լինում, նիստեր են գումարվում, շրջում սահմանով, տեղադրում սահմանային նշաններ, սյուներ, փոքր հարցեր են լուծում:
Վերասահմանագծում. օրինակ՝ խորհրդաթուրքական սահմանը գծվել է Մոսկվայում և Կարսում, սահմանազատումը տեղի է ունեցել 1925-1926 թվականին, վերասահմանազատումը՝ 60 տարի ան՝ 1973 թվականին:
«Այսօր մեր ժողովրդին ազնվորեն չեն ասում՝ եթե Ադրբեջանի հետ սահմանագծում եղավ, երկու պատվիրակություն, այսինքն՝ մենք ճանաչում ենք նրա սահմանները, նրա սահմանների ամբողջականությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Դա նշանակում է՝ այդ սահմանից այն կողմ ամբողջն Ադրբեջան է, այսինքն՝ Արցախի խնդիրը մեջտեղից դուրս է գալիս»,- ասաց Ամատունի Վիրաբյանը:
Ըստ նրա, ամենակարևորը՝ սահմանագծում իրականացնելու համար պետք է պետությունների միջև  դիվանագիտական հարաբերություն հաստատված լինի, որը չկա:
«Սահմանագծում նշանակում է՝ վերջնական սահմանի հաստատում, սահմանից այն կողմ ամբողջովին Ադրբեջան է: Թե դա ինչպես է արվելու, ես չեմ պատկերացնում։

Аматуни Вирабян: Если с Азербайджаном будет осуществлена делимитация границы, проблема Арцаха автоматически исчезнет
20:02 19/10/2021
«Делимитация, демаркация, редемаркация – работы по определению границ между государствами, дальнейшей проверке. Советско-турецкая граница по классическому примеру прошла все три процесса», – заявил доктор исторических наук Аматуни Вирабян на посвященной 100-летию Московского и Карсского договоров 1921 года трехдневной международной научной конференции в НАН РА по теме «Армения и регион: уроки, переоценки, перспективы».
Затем он объяснил, что представляют собой данные процессы.
Так, делимитацию, как правило, проводят делегации двух государств с описанием прохождения государственной границы и нанесением на карту.
Демаркация границы осуществляется на основании документов о делимитации границы (договор, описание линии государственной границы с приложением специальной карты) совместными комиссиями, создаваемыми на паритетных началах. Созываются заседания данной комиссии, ее члены посещают местность, устанавливают пограничные знаки (столбы, проволочные заграждения и т. п.), решают возникающие вопросы.
Проверка ранее демаркированной границы и восстановление или замена разрушенных пограничных знаков называется редемаркацией.
Например, делимитация советско-турецкой границы была осуществлена в Москве и Карсе, демаркация границы – в 1925-1926 годах, редемаркация – в 1973 году.
«Сегодня нашему народу честно не говорят: если с Азербайджаном  будет осуществлена делимитация, это будет означать, что мы признаем его границы, целостность его границ и его территориальную целостность. Это будет означать, что все по ту сторону границы – полностью Азербайджан. То есть проблема Арцаха автоматически исчезнет», – сказал Аматуни Вирабян.
По его словам, самым главным условием при осуществлении делимитации являются установленные между государствами дипломатические отношения, чего между Арменией и Азербайджаном нет.
«Делимитация означает окончательное определение границы. Не представляю, как это будет сделано», – добавил он.