Հայաստանն ու «Գազպրոմ»-ը պայմանավորվել են գազի գնի շուրջ
Հայաստանի կառավարությունը «Գազպրոմ»-ի հետ պայմանավորվել է Հայաստան մատակարարվող բնական գազի մատակարարման գնի շուրջ։ Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ վկայակոչելով Մհեր Գրիգորյանի հայտարարությունը։
«Մենք արդեն ունենք համաձայնություն սահմանին և Հայաստանի տարածքում գազի գնի վերաբերյալ: 2019 թվականից մենք վարել ենք երկար ու դժվար բանակցություններ, բոլոր հարցերը քննարկվել են բավական խորը, դրանց մի մասի շուրջ  կա համաձայնություն»,- ասել է նա:
Բանակցությունների գլխավոր խնդիրը Գրիգորյանը համարել է Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի վիճակը, որը պատկանում է «Գազպրոմ»-ին ու 2019-ից չի աշխատում։
«Էներգաբլոկը կառուցվել է 2013-ին։ Կայանը, ցավոք, չի աշխատում։ «Գազպրոմի» բոլոր ներդրումները Հայաստանում, 2013 թվականի պայմանագրի հիման վրա, պետք է ունենան 9 տոկոս եկամտաբերություն: Կայանի կառուցումը լուրջ ներդրում է, սակայն նման եկամուտ չի ստեղծում, և այս հարցը մնում է օրակարգում: Եթե մեզ հաջողվի գտնել հարցի լուծում, ապա գազի գնի հետ կապված կունենանք շատ կայուն իրավիճակ ինչպես սահմանին, այնպես էլ Հայաստանում: Ցանկանում ենք, որ 5-րդ էներգաբլոկը դառնա Հայաստանի էներգետիկ համակարգի մաս»,- ասել է նա։

Ереван и «Газпром» договорились о цене на российский газ для Армении
Правительство Армении договорилось с "Газпромом" о цене поставляемого в республику природного газа, сообщил вице-премьер Армении Мгер Григорян и отметил непрерывность переговорного процесса
"По части цены на газ на границе и на территории Армении мы уже имеем консенсус. С 2019 года мы вели долгие и трудные переговоры, все вопросы обсуждены достаточно глубоко и в определенной части согласованы", - цитирует Григоряна Интерфакс.
Главной проблемой в переговорах Григорян назвал ситуацию с 5-м энергоблоком Разданской ТЭС, который находится в собственности "Газпрома" и остановлен с 2019 года.
"Энергоблок был построен в 2013 году. Станция сейчас, к сожалению, не работает. Все инвестиции "Газпрома" в Армении, на основании договора от 2013 года, должны иметь 9-процентную доходность. Строительство станции - это серьезная инвестиция, но она не генерирует такой доход, и этот вопрос остался в повестке. Если удастся найти решение вопроса, то мы будем иметь очень стабильную ситуацию по цене на газ и на границе, и в Армении. Мы желаем, чтобы 5-ый энергоблок стал частью энергосистемы Армении", - отметил вице-премьер.
Ранее Ереван попросил "Газпром" снизить цену на газ. Цена российского газа для Армении установлена на уровне $165 за 1000 кубометров.