Ռումինիան «կորոնավիրուսային աղետի» շեմին է` աշխարհում ամենաբարձր մահացության ցուցանիշով
Բնակչության թվաքանակով Ռումինիան աշխարհում մահացության ամենաբարձր ցուցանիշն ունի COVID-19-ից: Սա հետևում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներից: Վերջին մեկ օրում կորոնավիրուսով վարակված ավելի քան 260 մարդ է մահացել, հայտնաբերվել է COVID-19-ի ավելի քան 10 հազար նոր դեպք: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Ռումինիայի կառավարությունում հիվանդացության և մահացության աճը կապում են պատվաստումների ցածր ցուցանիշների հետ. երկրի բնակիչների մեկ երրորդից էլ պակասն է ամբողջությամբ պատվաստված:
Արգելափակումները վերադառնում են
ԵՄ մի շարք երկրներում կորոնավիրուսի տարածման մասին լուրերի ֆոնին իշխանությունները կրկին խստացնում են սանիտարական սահմանափակումները: Հոկտեմբերի 21-ից պարետային ժամ է սահմանվում Լատվիայում, փակ են դպրոցները, ռեստորանները, ժամանցի կենտրոնները և խանութների մեծ մասը:
Սլովակիայի հինգ շրջաններում այս շաբաթվանից փակվել են ռեստորանները, ֆիթնես կենտրոններն ու սպորտային համալիրները, հանրային միջոցառումներին կարող է մասնակցել մինչև 100 մարդ, և բոլորը պետք է պատվաստված լինեն: Դիմակները պետք է կրել ներսում և դրսում:
Պատվաստում և կրկնակի պատվաստում
Ինչպես և Ռումինիայում, Լատվիան և Սլովակիան բողոքում են պատվաստումների տեմպերից: Պատվաստումների արշավի արագացման անհրաժեշտությունը քննարկվում է նաև Լոնդոնում. այս դեպքում խոսքը պատվաստանյութի լրացուցիչ խթանող դոզայի, ինչպես նաև դեռահասների պատվաստումների մասին է, որոնց շրջանում վարակն այժմ հատկապես ակտիվորեն տարածվում է:
Մինչդեռ Պորտուգալիայում որոշել են համատեղել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի պատվաստումը գրիպի դեմ պատվաստանյութի հետ: Այս արշավի շրջանակներում երկրի բնակիչներին առաջարկվում է անհապաղ ստանալ երկու պատվաստանյութի դոզան: Կառավարությունն ասում է, որ մինչև տարեվերջ այս կերպ կարող են պատվաստվել մինչև երկու միլիոն պորտուգալացիներ:

Румыния – на пороге коронавирусной катастрофы с самым высоким показателем смертности
В Румынии зарегистрирован самый высокий в мире показатель смертности от COVID-19 в пересчёте на численность населения. Это следует из данных Всемирной организации здравоохранения. За последние сутки умерли более 260 инфицированных коронавирусом, выявлены свыше 10 тысяч новых случаев COVID-19. Об этом пишет euronews.
Рост заболеваемости и смертности в правительстве Румынии связывают с низкими темпами вакцинации — полностью привиты менее трети жителей страны.
Локдауны возвращаются
На фоне новостей о распространении коронавируса в ряде стран ЕС власти вновь ужесточают санитарные ограничения. С 21 октября в Латвии вводится комендантский час, закрываются школы, рестораны, развлекательные центры и большинство магазинов.
В пяти регионах Словакии с этой недели закрыты рестораны, фитнес-центры и спорткомплексы, на массовые мероприятия допускаются до 100 человек, причём все должны быть привиты. В помещениях и на улице надо носить маски.
Вакцинация и двойная вакцинация
Как и в Румынии, в Латвии и Словакии сетуют на темпы вакцинации. О необходимости ускорить прививочную кампанию говорят и в Лондоне — в данном случае речь идёт о введении дополнительной бустерной дозы вакцины, а также о прививке подростков, среди которых сейчас особенно активно распространяется инфекция.