Ցանցահենը, ով ենթադրաբար Թուրքիայից է, կոտրել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վեբ կայքի բաժիններից մեկը և այնտեղ տեսանյութ հրապարակել Թուրքիայի առաջնորդ Թայիփ Էրդողանի հետ: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով VICE- ին։
Հրատարակության տվյալներով ՝ կայքի վրա հարձակումը ազդել է վեբ կայքի ենթադոմեյնի վրա, որն օգտագործվում է քարոզարշավի աշխատակիցների կողմից ի աջակցություն Թրամփի գործողությունների կոչերի՝ միջնորդագրերի կամ հարցուպատասխանի ստորագրման համար:
«Մի նմանվեք նրանց, ովքեր մոռացել են Ալլահին և ում նա ստիպել է մոռանալ իրեն: Նրանք չար են», - ասվում է կայքում՝տեղադրված երկու լեզուներով`անգլերեն և թուրքերեն։
Կայքը նաև նշել է, որ հարձակումը կատարել է հաքեր RootAyyildiz- ը: Նա նաև տեսանյութ է տեղադրել YouTube- ի՝ Թուրքիայի նախագահի հետ ազգայնական բնույթի վիդեոհոսթինգից:
«Կան բազմաթիվ ոլորտներ, որտեղ կարող են իրականացվել հաքերային հարձակումներ, օրինակ՝ սոցիալական ցանցերի հաշիվները կամ կայքերը կոտրելը: Ես ակտիվիստ հաքեր եմ, երկար ժամանակ եղել եմ կայքերում և այս կերպ ուզում եմ իմ ձայնը լսելի դարձնել», - ասել է հաքերը:
Ինչպես նշել է VICE- ը, այս տեսակի միջամտությունները հաճախ իրականացվում են հաքերների կողմից, ովքեր այնքան էլ փորձառու չեն, բայց կարողանում են փոխել կայքի բովանդակությունը:

Donald Trump’s website was defaced by computer hackers, who replaced part of the site with a message in Turkish, The Independent reported.
“Do not be like those who forget Allah, so Allah made them forget themselves. Here they really went astray,” read part of the message.
It also included an embedded YouTube video of a speech given by the country’s president, Recep Tayyip Erdoğan.
The hack was carried out by someone calling themselves RootAyyildiz.
The same hacker claimed responsibility for defacing Joe Biden’s website in November following the presidential election.
A declassified report released by the National Intelligence Council in March confirmed the group’s role in the day-long hack on vote.joebiden.com.
“In November, hackers promoting Turkish nationalist themes breached and defaced a website previously established for a candidate in the US presidential campaign, according to US cybersecurity press,” the NIC report stated.
Mr Biden’s website also displayed a message in Turkish with the country’s flag and a photo of the 34th Sultan of the Ottoman Empire, Abdul Hamid II.