Տիգրան Աբրահամյան. Փոխգնդապետ Պապիկյանի ճակատագրի պարզման վերաբերյալ ի՞նչ աշխատանքներ է տարել ԱԱԾ-ն
«2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Արցախում ծավալված լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների ժամանակ, հոկտեմբերի 6-ին, նախնական տեղեկություններով, գերեվարվել էր 18-րդ դիվիզիայի (Հադրութ) բուժծառայության պետ, փոխգնդապետ Հրանտ Ռուդոլֆի Պապիկյանը։
Սեպտեմբերի 24-ին գրություն եմ ուղարկել Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ խնդրելով տեղեկացնել, թե փոխգնդապետ Պապիկյանի ճակատագրի պարզման վերաբերյալ ինչ աշխատանքներ են տարվել և տարվում։
Արդյոք Ադրբեջանը հաստատում է վերջինիս գերության փաստը։ Եթե չի հաստատում, արդյոք ԱԱԾ-ն ունի այլ գործիքակազմ նման դեպքերում զինծառայողների ճակատագիրը ճշտելու և նրանց հայրենադարձումը կազմակերպելու համար։
Օրենքով սահմանված ժամկետն ավարտվել է, սակայն ԱԱԾ-ն որևէ ձևով չի արձագանքել։
Պետական կառավարման համակարգ գոյություն ունի՞, թե՞ ոչ։ Սա արդեն 4-րդ նման դեպքն է։
Ու այս իշխանությունը ուզում է մեր հանրությանը համոզել, թե ի վիճակի է երկրի առաջ եղած բարդ գործընթացներում մեր շահերը ներկայացնել։
Դուք նույնիսկ պաշտոնական գրություններին չեք կարողանում արձագանքել, էլ ուր մնաց երկրի առաջ եղած մարտահրավերներից գլուխ հանեք։
Պարզ գրություն առանց ինտրիգների, ներքաղաքական կոնտեքստի և շահարկումների՝ հայի ճակատագրի մասին՝ անպատասխան»։

Тигран Абрамян: Какие работы проводила СНБ Армении для выяснения судьбы подполковника Папикяна?
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook пишет:
«В ходе развязанных в сентябре-ноябре 2020 года широкомасштабных боевых действий в Арцахе, 6 октября, по предварительным данным, был захвачен в плен начальник медицинской службы 18-й дивизии (Гадрут), подполковник Грант Рудольфович Папикян.
24 сентября я направил письмо в Службу национальной безопасности, попросив сообщить, какие работы проводились и проводятся для выяснения судьбы подполковника Папикяна?
Подтверждает ли Азербайджан факт его пленения? Если не подтверждает, есть ли у СНБ другой механизм для выяснения судьбы военнослужащих в подобных случаях и организации их возвращения на Родину?
Установленный законом срок истек, однако СНБ никак не отреагировала.
Система государственного управления существует или нет? Это уже четвертый подобный случай.
И эта власть хочет убедить наше общество в том, что она в состоянии представлять наши интересы в связанных с нашей страной сложнейших процессах.
Вы не можете ответить даже на официальные запросы, куда уж там разбираться в  серьезных вызовах, стоящих перед страной.
Без ответа остался простой запрос, без интриг, внутриполитического контекста и спекуляций – о судьбе армянина»