«.. Ավելի հայ, ավելի համարձակ, ավելի Վարդան». Հանձնվեց Վարդան Ամալյանի հիշատակին նվիրված «Ոսկի սերմեր» կրթամրցանակը
«Իմ խորին համոզմամբ այս կրթամրցանակը… ինձ և ցանկացած հավակնորդի պարզապես կդարձնի ավելի հայ, ավելի համարձակ, ավելի Վարդան…»:
Այս փոքրիկ մեջբերումը ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողներից մեկն է գրել՝ մասնակցելով երախտիքի և հարգանքի «Ոսկի սերմեր» կրթամրցանակին՝ նվիրված ղարաբաղյան երրորդ պատերազմում անմահացած հերոս Վարդան Ամալյանի հիշատակին։
Հիշեցնենք, որ «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամը այս տարվա ապրիլից սկսել է «Հարգանքի և երախտիքի կրթամրցանակ՝ նվիրված մեր գոյամարտի հերոսների հիշատակին» գիտակրթական ծրագիրը։ Ծրագրի մեկնարկը տրվել է «Էրիկ Գևորգյանի անվան երախտիքի կրթամրցանակ»-ով: ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի և «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի համատեղ նախաձեռնությամբ յուրաքանչյուր կիսամյակ 200 հազար դրամի չափով սահմանած մրցանակ կշնորհվի մեկ երիտասարդ ֆիզիկոսի։ Առաջին մրցանակակիրն էր ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի առաջին կուրսի ուսանող Ռուբեն Հարությունյանը:
«Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամն այս ուսումնական տարում ևս 5 նոր կրթամրցանակ է սահմանել. 4-ը՝ Երևանի Պետական համալսարանում, 1-ը՝ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում։ Դրանք նվիրվում են մեր անմահ հերոսներին՝ մեր ոսկե սերմերին։
Հենց այդ կրթամրցանակներից մեկն էլ Վարդան Ամալյանի հիշատակին է նվիրված: Վարդանը զոհվել է 2020 թ․ նոյեմբերի 7-ին Շուշիի մատույցներում։ Նա 19 տարեկան էր։
«Կործանարար պատերազմն այնպիսի նոր մարտահրավերներ դրեց մեր առաջ, որ փորձեցինք հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք մի փոքր մեր նպաստը բերել մեր հայրենիքի համար աղետալի այս իրավիճակում: Լավագույն լուծումը մեր թանկ անմահացած հերոսների անունները կրթության և գիտության առաջընթացի հետ կապելու գաղափարն է: Այդ առումով պատիվ ունեցանք առաջարկ ներկայացել ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկանին նման կրթամրցանակ սահմանել և համագործակցեցինք»,- կրթամրցանակի հանձնման արարողությանն ասաց «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արմինե Պետրոսյանը:
ԵՊՀ Հայ Բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արծրուն Ավագյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց մրցանակաբաշխությանը ներկա Վարդանի ծնողներին՝ նման զավակ դաստիարակելու համար, ապա նշեց, որ խոնարհվում են Վարդան Ամալյանի, նրա ճանաչած ու չճանաչած բոլոր զինակիցների շիրիմների առջև.
«Անհաղթահարելի մի դժվարություն, որ ոչ մի կերպ, որքան էլ տրամաբանես, մտածես, չես կարող հաղթահարել, քանի որ դա ամեն օր այդ ծնողների սրտից, հոգուց կախված է: Լուսավոր տղաներ, մեկը մեկից կայռատ, ամեն մեկն իր ծնողի հույսի մոմ ու լույսի ճանապարհ:
Հույսերով, հավատով ճանապարհ եք դրել և հիմա կանգնած եք այսպիս փաստի առաջ: Տա Աստված, հայ ժողովրդի ճակատագրում այլևս չկրկնվի նման ողբերգություն:
Շատ ավելի լավ կլիներ այս արարողությունը չունենայիք մեր կյանքում, այլ պարգևատրումներ լինեին»:
Նա ընդգծեց՝ այս կրթամրցանակը հիշատակի և խոնարհման արտահայտություն է:
Բարերար, ԵՊՀ Արևելագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանը դիմեց Վարդանի հորը՝ երգիչ, երգահան Դավիթ Ամալյանին՝ նշելով. «Վարդանն իր գործով ապացուցեց, որ ձեր արժանի զավակն է: Դավիթ ջան, ես քո մեջ հայ մարդուն եմ տեսել, բազմաթիվ անգամներ առանց որևէ ակնկալիքի համերգներ եք տվել սերունդներ դաստիարակելու համար»:
Վարդան Ամալյանի հիշատակին նվիրված երախտիքի և հարգանքի «ՈՍԿԻ ՍԵՐՄԵՐ» կրթամրցանակին (200 հազար դրամի) արժանացավ ԵՊՀ Հայ բանսիրության ֆակուլտետի ուսանողներից Հայկ Սիրունյանը: Մրցանակի հովանավորն է գերմանաբնակ հայ կանանց խումբը: Մրցանակը հանձնեց բարերար, Բեռլինի հայկական կիրակնօրյա դպրոցի հայերենի ուսուցչուհի Լուսինե Զեյթունյանը:
Դավիթ Աալյանը Վարդանի անունից շնորհակալություն հայտնեց բոլոր նրանց, ովքեր մասնացել են կրթամրցանակին, ներողություն հայտնեց նրանցից, ովքեր մրցանակի չարժանացան:
Հենց միջոցառման ժամանակ հայտարարվեց, որ բարերար Գուրգեն Մելիքյանը կրթամրցանակի բոլոր մասնակիցներին կտրամադրի 30 հազարական դրամ:
Մասնակից ուսանողներից մեկը շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին՝ նշելով. «Սրանից ավելի վեհ պատիվ չի լինի: Մենք ենք շարունակողը, մենք ենք արարողը, դուք մեզ օգնողն եք»:
Դավիթ Ամալյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց. «Իհարկե, կուզեմ տղայիս հիշատակի համար կարևոր բաներ անել: Որոշ բաներ կան՝ իր գործերով ներկայացում, իր գիրքն է անընդհատ տպվում, բաժանվում այն մարդկանց, ովքեր այդ գիրքը որպես արժեք գնահատում են»:
Նա նշեց, որ Վարդանը բանասեր չէր, միգուցե կդառնար, ռեժիսոր դառնալու ցանկություն ուներ, բայց ընդունվել էր Հայաստանի Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտ. ««Թաղային կուլտուրաներում» բավականին եփված էր: Այդ ոճի մեջ էր, բայց իր գրածները դա չէր: Իր գիրն ու կերպարն ամբողջությամբ հակասություն էր: Երևի թե այդ հակասությունը հասցրեց այնտեղ, որ ԵՊՀ Հայ բանասիրության ֆակուլտետում տղայիս անունով մրցանակ կա»:

Вручена образовательная стипендия «Золотые семена», посвященная памяти Вардана Амаляна
«По моему глубокому убеждению, эта стипендия… меня и любого претендента сделает гораздо большим патриотом, гораздо большим армянином, гораздо более смелым, как Вардан…»
Эти строки написал один из студентов Факультета армянской филологии ЕГУ в связи с участием на научно-образовательной программе «Образовательной стипендии признательности и уважения «Золотые семена», посвященной памяти погибшего в третьей карабахской войне героя Вардана Амаляна.
Напомним, что благотворительный фонд «Ай Дзмер Пап» (Армянский Дед Мороз) с апреля текущего года запустил научно-образовательную программу «Стипендия уважения и признательности, посвященная памяти героев нашей борьбы за существование».
Старт программе был дан «Стипендией признательности имени Эрика Геворгяна». По совместной инициативе факультета физики ЕГУ и благотворительного фонда «Армянский Дед Мороз» каждое полугодие одному молодому физику будет присуждаться премия в размере 200 тысяч драмов.
Первым стипендиатом стал студент первого курса факультета физики ЕГУ Рубен Арутюнян.
Благотворительный фонд «Армянский Дед Мороз» в этом учебном году учредил 5 новых стипендий, из которых 4 – в Ереванском государственном университете, 1- в Американском университете Армении. Стипендии посвящаются нашим бессмертным героям – нашим золотым семенам.
Одна из этих стипендий посвящена памяти Вардана Амаляна, погибшего 7 ноября 2020 года под Шуши. Ему было 19 лет.
«Разрушительная война поставила перед нами такие новые вызовы, которые помогли нам понять, как помочь нашей родине в столь тяжелой ситуции. Лучшим решением является идея связать имена наших бессмертных героев с научно-образовательным прогрессом. В связи с этим нам выпала честь представить декану факультета армянской филологии ЕГУ идею учреждения стипендии, и мы начали сотрудничать»,- в ходе вручения стипендии заявила директор фонда «Армянский Дед Мороз» Армине Петросян.
Декан факультета армянской филологии ЕГУ Арцрун Авакян прежде всего поблагодарил присутствующих на вручении образовательной стипендии родителей Вардана за такого сына, затем отметил, что все преклоняются перед памятью Вардана Амаляна и могилами его сослуживцев.
«Это непреодолимая тяжесть, которую, как ни желай, как ни анализируй, никак невозможно преодолеть, поскольку это каждый день зависит от сердца, от души этих родителей. Светлые ребята, один светлее другого, каждый из них – свеча надежды и путь к свету.
Вы их проводили с надеждой и верой, и теперь встали перед таким фактом. Дай Бог, чтобы у армянского народа не повторилось такой трагедии.
Было бы очень хорошо, чтобы такой церемонии не было у нас в жизни, чтобы были другие награждения».
Он подчеркнул, что эта стипендия – выражение памяти и уважения.
Благотворитель, профессор факультета востоковедения ЕГУ Гурген Меликян обратился к отцу Вардана – певцу, барду Давиду Амаляну: «Вардан своим делом доказал, что он Ваш достойный сын. Давид джан, я вижу в Вас армянина, вы много раз бескорыстно давали концерты во имя воспитания поколений».
Образовательной стипендии признательности и уважения «ЗОЛОТЫЕ СЕМЕНА» (200 тысяч драмов) удостоился студент факультета армянской филологии ЕГУ Айк Сирунян. Спонсором премии является группа армянских женщин Германии. Награду передала благотворительница, учитель армянского языка армянской воскресной школы в Берлине Лусине Зейтунян.
Давид Амалян от имени Вардана поблагодарил всех участников стипендии, попросил прощения у тех, кто не удостоился награды.
Прямо во время мероприятия было объявлено, что благотворитель Гурген Меликян всем участникам образовательной стипендии предоставит по 30 тысяч драмов.
Один из студентов-участников поблагодарил организаторов, отметив: «Более большой чести быть не может. Мы продолжатели, созидатели, ваши помощники».
Давид Амалян в беседе Panorama.am сказал: «Конечно, я хотел бы сделать важные вещи в память о моем сыне. Какие-то вещи есть: представление по мотивам его трудов, его книга издается, раздается людям, которые ценят эту книгу как ценность».
Он отметил, что Вардан не был филологом, возможно бы, стал, у него было желание стать режиссером, но поступил в Армянский государственный институт физической культуры  и спорта. «Был довольно подкован в «уличной культуре». Ему был близок этот стиль, но его записи были не такими. Его перо и образ были противоречием друг другу. Быть может, это противоречие привело к тому, чтобы факультет армянской филологии ЕГУ присудил стипендию имени моего сына».