Facebook- ը մտադիր է փոխել անունը
«Facebook-ը մտադիր է փոխել իր անվանումը հաջորդ շաբաթ՝ արտացոլելու «բազմատիեզերք» («մետավերս», metaverse) ստեղծելու իր որոշումը», - նշում է Verge-ի զրուցակիցը:
Ի՞նչ է «մետավերսը»․ սա կոնցեպտ է, որը ոմանք համարում են ինտերնետի ապագա, այն դիտվում է որպես վիրտուալ իրականություն՝ VR։
Ի տարբերություն ներկայիս VR-ի, որն առավելապես օգտագործվում է խաղերի համար, այս վիրտուալ աշխարհը կարող է օգտագործվել գործնականում ամեն ինչի համար`աշխատանքի, խաղերի, համերգների, կինոարշավների կամ պարզապես ժամանցի համար: Այս վիրտուալ տարածքների այցելուները, ի թիվս այլնի, կկարողանան նաև սովորել, գնումներ կատարել, ստեղծագործել և ընկերանալ մարդկանց հետ՝ «ավելի իմաստալից անցկացրնել առցանց ժամանակը»:
Ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն,որ Facebook-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը մտադիր է այս մասին խոսել ընկերության ամենամյա Connect կոնֆերանսի ժամանակ, որը նախատեսված է հոկտեմբերի 28-ին, սակայն անվան փոփոխությունը կարող է ավելի շուտ բացահայտվել:
Ըստ պորտալի՝ դրանից հետո Facebook հավելվածը կդառնա մայր ընկերության վերահսկողության տակ գտնվող բազմաթիվներից մեկը:
Նոր անունը պահվում է խիստ գաղտնիության մեջ, նույնիսկ ղեկավարության բոլոր անդամները դա չգիտեն: Ենթադրվում է, որ այն կարող է կապված լինել օգոստոսին ներկայացված ընկերության նոր արտադրանքի՝ «Horizon»-ի հետ: Սա վիրտուալ գրասենյակների ցանց է, որին կարող եք միանալ տեսաժողովի միջոցով։

Facebook is planning to change its name next week to reflect its emphasis on building the metaverse, The Verge reported on Tuesday, citing a source with direct knowledge of the matter.
The report said Facebook Chief Executive Officer Mark Zuckerberg intends to talk about the rebranding at the company's annual Connect conference, slated for October 28, but the name could be revealed sooner, according to DW.
Facebook told news agency Reuters that it "does not comment on rumor or speculation."
The rebranding would likely position the Facebook social media app as one of the several products under the umbrella of a parent company, which will oversee groups like WhatsApp, Instagram and Oculus, The Verge said.
The social media giant has described its "metaverse" project as "a new phase of interconnected virtual experiences" that make use of virtual and augmented reality and this week said it would hire 10,000 people in the EU to work on the project.
Tuesday's report comes as the company faces increasing criticism and scrutiny over its business and user data practices.