Ալիևը Թալիշի մշակույթի տունը ներկայացրել է որպես ռուսական ուղղափառ եկեղեցի, մինչդեռ Թալիշում երբևե ռուսական եկեղեցի չի եղել
Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայությունը» գրում է, որ Թալիշի «Ամենափրկիչ» եկեղեցին աղվանական կարող են ներկայացնել միայն տգետները։
Թալիշ գյուղը գտնվում է Մարտակերտի շրջանում, 44-օրյա պատերազմի արդյունքում մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Գյուղում և նրա շրջակայքում կատարված հողային և շինարարական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերված նյութերը, մասնավորապես քարե գործիքները, քարարկղային թաղումները վկայում են, որ այդ հատվածում մարդն ապրել է հնագույն ժամանակներից: 5-րդ դարում Հոռեկա վանքի շրջակայքում եղած բնակավայրն անվանվել է Թարիջ, 13-րդ դարից գյուղը անվանակոչվել է Հոռեկա:
1822թ. Մելիք-Բեգլարյան Թալիշ բեկի անունից գյուղը վերանվանվել է Թալիշ: Այդ ժամանակահատվածում Մեսրոպ Թաղիադյանցը այդ գյուղն անվանել է Դիզա: Հարմարավետ և ռազմավարական նշանակություն ունեցող դիրքը նպաստել է, որ բնակավայրը դառնա Գյուլիստանի մելիքության վարչական կենտրոնը:
Թալիշի գյուղամիջի «Ամենափրկիչ» եկեղեցու կառուցումը ավարտվել է 1894 թվականին: Ըստ Մակար Բարխուդարյանցի, կառուցվել է հասարակության ծախսերով: Հուշարձանն աչքի է ընկնում բացառիկ մեծ չափերով, ընդարձակ սրահով եռանավ բազիլիկա: Կառուցված է տեղական սրբատաշ ու կոպտատաշ դարչնագույն քարերով: Ներքուստ ամբողջովին սրբատաշ է, թաղակապ, ծածկը թիթեղաշեն:
Հյուսիսային պատի արևմտյան մասում ներկառուցված է մկրտության ավազանը: Հուշարձանի չափերն են՝ 21.75 մետր երկարություն և 13.1 մետր լայնություն: Ըստ Բարխուդարյանցի եկեղեցին ունեցել է երկու մուտք, որոնք բացվում էին հյուսիսային և հարավային կողմերից։ Ավելի ուշ հարավային դուռը փակվել է։ Եկեղեցին ունի 9 լուսամուտներ, արևելքից՝ 3, արևմտյան կողմից՝ 1, հյուսիսից՝ 2, հարավից 3:
Եկեղեցու պատերը և տանիքը քանդվել է Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցիների ռmբակոծությունից, որը վերականգնվել է 1998 թվականին:
«Թալիշի 19-րդ դարում կառուցված «Ամենափրկիչ» եկեղեցին աղվանական կարող են ներկայացնել միայն տգետները, որոնք տարրական գիտելիքներ իսկ չունեն պատմական իրադարձություններից, բայց սրանով չի սահմանափակվում Ալիև կրտսերի մտքի ճամարտակումը, նա Թալիշի մշակույթի տունը, որի կառուցումը սկսվել է 1957 թվականին և ավարտվել 1959 թվականին վերջերս կատարած այցելության ժամանակ, ինչ -ինչ նպատակներով ներկայացրել է որպես ռուսական ուղղափառ եկեղեցի, մինչդեռ Թալիշում երբևե ռուսական եկեղեցի չի եղել:
Այն եղել է 280 տեղանոց ակումբ, որտեղ ամեն օր ցուցադրվել են ֆիլմեր, հաճախ էլ կազմակերպվել են համերգներ և թատերական միջոցառումներ: Ակումբը եղել է սարքին վիճակում և քարուքանդ է արվել գյուղը բռնազավթելուց հետո:
Միգուցե Ալիևը քաջություն ունենար ցուցադրել, թե ինչպես են հիմնահատակ քանդել Հայրենական պատերազմի և Արցախյան գոյամարտում զոհված հերոսների հիշատակին կառուցված հուշարձանը»,- նշում են Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն»-ից:

Aliyev portrays Talish House of Culture as Russian church, though there has never been Russian church in village – statement
The Amenaprkich Church in the Artsakh (Nagorno-Karabakh) village of Talish can be represented as Aghvan only by the ignorant, Artsakh’s State Service for the Protection of the Historic Environment said in a statement on Tuesday. The full text of the statement is provided below.
“The village of Talish is located in Martakert region and remained under the control of Azerbaijan after the 44-day war.
Materials found during earthworks in the village and its surroundings, in particular stone tools, stone burials, indicate that people have lived in this area since ancient times.
In the 5th century, the settlement near the Horeka monastery was called Tarij, from the 13th century the village was called Horeka.
In 1822 the name of the village Melik-Beglaryan Talish-Bek was renamed to Talish. At that time Mesrop Taghiadyants called this village Diza. Convenient, strategically important location allowed the settlement to become the administrative center of the Gulistan principality.
The construction of the Amenaprkich Church in the center of Talish was completed in 1894. According to Makar Barkhudaryants, it was built at the expense of society. The monument stands out for its exceptionally large size, a spacious three-aisled basilica. It is built from local polished and rough brown stones. Fully polished interior, vaulted, tin roof
The baptismal font is built into the western part of the northern wall. The size of the monument is 21.75 meters long and 13.1 meters wide. According to Barkhudaryants, the church had two entrances that opened from north to south. Later, the south door was closed. The church has 9 windows: 3 from the east, 1 from the west, 2 from the north and 3 from the south.
The walls and roof of the church were destroyed during the First Artsakh War due to the bombing by Azerbaijanis, which was restored in 1998.
The Amenaprkich Church, built in the 19th century in Talish, can be represented as the Aghvan church only by the ignorant, who do not have basic knowledge about historical events, but this does not limit the thoughts of Aliyev Jr. about the Talish House of Culture, the construction of which began in 1957 and ended in 1959. During a recent visit, for some reason, he introduced it as the Russian Orthodox Church, despite the fact that there has never been a Russian church in Talish.
It was a 280-seat club, where films were shown every day, concerts and theatrical performances were often staged. The club was in good condition, but after the occupation of the village it was demolished.
If only Aliyev had the courage to show how the monument to the heroes of the Patriotic War and heroes who died in the Artsakh war was demolished.”