Ալիևը Թալիշի մշակույթի տունը ներկայացրել է որպես ռուսական ուղղափառ եկեղեցի, մինչդեռ Թալիշում երբևե ռուսական եկեղեցի չի եղել
Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայությունը» գրում է, որ Թալիշի «Ամենափրկիչ» եկեղեցին աղվանական կարող են ներկայացնել միայն տգետները։
Թալիշ գյուղը գտնվում է Մարտակերտի շրջանում, 44-օրյա պատերազմի արդյունքում մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Գյուղում և նրա շրջակայքում կատարված հողային և շինարարական աշխատանքների ընթացքում հայտնաբերված նյութերը, մասնավորապես քարե գործիքները, քարարկղային թաղումները վկայում են, որ այդ հատվածում մարդն ապրել է հնագույն ժամանակներից: 5-րդ դարում Հոռեկա վանքի շրջակայքում եղած բնակավայրն անվանվել է Թարիջ, 13-րդ դարից գյուղը անվանակոչվել է Հոռեկա:
1822թ. Մելիք-Բեգլարյան Թալիշ բեկի անունից գյուղը վերանվանվել է Թալիշ: Այդ ժամանակահատվածում Մեսրոպ Թաղիադյանցը այդ գյուղն անվանել է Դիզա: Հարմարավետ և ռազմավարական նշանակություն ունեցող դիրքը նպաստել է, որ բնակավայրը դառնա Գյուլիստանի մելիքության վարչական կենտրոնը:
Թալիշի գյուղամիջի «Ամենափրկիչ» եկեղեցու կառուցումը ավարտվել է 1894 թվականին: Ըստ Մակար Բարխուդարյանցի, կառուցվել է հասարակության ծախսերով: Հուշարձանն աչքի է ընկնում բացառիկ մեծ չափերով, ընդարձակ սրահով եռանավ բազիլիկա: Կառուցված է տեղական սրբատաշ ու կոպտատաշ դարչնագույն քարերով: Ներքուստ ամբողջովին սրբատաշ է, թաղակապ, ծածկը թիթեղաշեն:
Հյուսիսային պատի արևմտյան մասում ներկառուցված է մկրտության ավազանը: Հուշարձանի չափերն են՝ 21.75 մետր երկարություն և 13.1 մետր լայնություն: Ըստ Բարխուդարյանցի եկեղեցին ունեցել է երկու մուտք, որոնք բացվում էին հյուսիսային և հարավային կողմերից։ Ավելի ուշ հարավային դուռը փակվել է։ Եկեղեցին ունի 9 լուսամուտներ, արևելքից՝ 3, արևմտյան կողմից՝ 1, հյուսիսից՝ 2, հարավից 3:
Եկեղեցու պատերը և տանիքը քանդվել է Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցիների ռmբակոծությունից, որը վերականգնվել է 1998 թվականին:
«Թալիշի 19-րդ դարում կառուցված «Ամենափրկիչ» եկեղեցին աղվանական կարող են ներկայացնել միայն տգետները, որոնք տարրական գիտելիքներ իսկ չունեն պատմական իրադարձություններից, բայց սրանով չի սահմանափակվում Ալիև կրտսերի մտքի ճամարտակումը, նա Թալիշի մշակույթի տունը, որի կառուցումը սկսվել է 1957 թվականին և ավարտվել 1959 թվականին վերջերս կատարած այցելության ժամանակ, ինչ -ինչ նպատակներով ներկայացրել է որպես ռուսական ուղղափառ եկեղեցի, մինչդեռ Թալիշում երբևե ռուսական եկեղեցի չի եղել:
Այն եղել է 280 տեղանոց ակումբ, որտեղ ամեն օր ցուցադրվել են ֆիլմեր, հաճախ էլ կազմակերպվել են համերգներ և թատերական միջոցառումներ: Ակումբը եղել է սարքին վիճակում և քարուքանդ է արվել գյուղը բռնազավթելուց հետո:
Միգուցե Ալիևը քաջություն ունենար ցուցադրել, թե ինչպես են հիմնահատակ քանդել Հայրենական պատերազմի և Արցախյան գոյամարտում զոհված հերոսների հիշատակին կառուցված հուշարձանը»,- նշում են Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն»-ից:

Алиев представил талишский Дом Культуры как русскую православную церковь, а в Талише никогда и не было русской церкви
ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» Республики Арцах (НКР) на своей странице в соцсети Facebook пишет, что Церковь Аменапркич, построенная в 19 веке в Талише, может быть представлена агванской только несведущими.
«Село Талиш находится в Мартакертском районе и осталось под контролем Азербайджана после 44-дневной войны.
Материалы, найденные во время земляных работ в селе и его окрестностях, в частности каменные орудия труда, каменные захоронения, свидетельствуют о том, что люди жили в этой местности с древних времен.
В 5 веке поселение у монастыря Хорека называлось Таридж, с 13 века деревня называлась Хорека.
В 1822 г. название села Мелик-Бегларян талиш-Бек было переименовано в Талиш. В свое время Месроп Тагиадянц называл это село Диза. Удобное, стратегически важное месторасположение позволило поселку стать административным центром Гулистанского княжества.
Строительство церкви «Аменапркич» в центре Талиша было завершено в 1894 году. По словам Макара Бархударянца, он построен на средства общества. Памятник выделяется исключительно большими размерами, просторной трехнефной базиликой. Он построен из местных полированных и грубых коричневых камней. Внутренняя часть полностью отполирована, сводчатая, крыша жестяная.
Купель встроена в западную часть северной стены. Размеры памятника - 21,75 метра в длину и 13,1 метра в ширину. По словам Бархударянца, в церкви было два входа, которые открывались с севера на юг. Позже южная дверь была закрыта. В церкви 9 окон: 3 с востока, 1 с запада, 2 с севера и 3 с юга.
Стены и крыша церкви были разрушены во время Первой Арцахской войны из-за бомбардировки азербайджанцами, которая была восстановлена в 1998 году.
Церковь Аменапркич, построенная в 19 веке в Талише, может быть представлена агванской только несведущими, не имеющими базовых знаний об исторических событиях, но это не ограничивает мысли Алиева-младшего по поводу талишского Дома Культуры, чье строительство началось в 1957 году и закончилось в 1959 году. Во время недавнего визита он почему-то представил его как Русскую Православную Церковь, несмотря на то, что в Талише никогда не было русской церкви.
Это был клуб на 280 мест, где каждый день показывали фильмы, часто устраивали концерты и театральные представления. Клуб был в хорошем состоянии до оккупации, после был разрушен.
Вот если бы у Алиева хватило смелости показать, как снесли памятник героям Отечественной войны и героям, погибшим в Арцахской войне», – указывает ГНКО.