Իրակլի Ղարիբաշվիլի. Միակ հաստատությունը, ուր կտեղափոխեն Սաակաշվիլին՝ կլինի բանտային հիվանդանոցը
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի խոսքով, արդարադատության նախարարը երեկ պարզաբանել է, որ անհրաժեշտության դեպքում բժիշկների հանձնարարականով միակ հաստատությունը, որտեղ կտեղափոխեն Միխեիլ Սաակաշվիլին, կլինի բանտային հիվանդանոցը։ Այս մասին գրում է վրացական Առաջին ալիքը։
Նրա խոսքով, այլ ինստիտուտ չի դիտարկվում։
«Ես չեմ ցանկանում մեկնաբանել այս հարցը: Արդարադատության նախարարն արդեն երեկ ասաց, նրանից լսեցինք, որ եթե անհրաժեշտ լինի, բժիշկների հանձնարարականով, եթե բանտարկյալ Սահակաշվիլիին տեղափոխեն, միակ հաստատությունը կլինի բանտային հիվանդանոցը։ Արդարադատության նախարարից լսել ենք, այլ ինստիտուտ չի դիտարկվում, դա բացառված է»,- ասել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի խոսքով, սահմանի անօրինական հատումը սովորական հանցագործություն է, և դատախազությունը համապատասխաբար արձագանքեց Միխեիլ Սաակաշվիլիի հետ կապված:
Նրա խոսքով, ոչ ոք չի կարող և չի բարձրացնի այս հարցը:
«Ես զրուցել եմ բազմաթիվ եվրոպացի գործընկերների, ընկերների հետ և նրանք կատակով զարմացած են, թե ինչպես կարող էր նախկին նախագահը… նախ, բոլորը շոկի մեջ էին, երբ այս մարդը լքեց մեր քաղաքացիությունը, իր քաղաքացիությունը, անձնագիրը, դա դավաճանություն է, և երկրորդ, մաքսանենգության միջոցով, գաղտագողի, ես կասեի՝ խայտառակ կերպով մտավ երկիր: Իհարկե, նա խախտեց օրենքը: Սահմանի անօրինական հատումը սովորական հանցագործություն է, և դատախազությունը, մեր պետությունը համապատասխանաբար է արձագանքել», – ասել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին երեկ Ռուսթավի 12-րդ հաստատությունում 344-րդ հոդվածի առաջին մասով մեղադրանք է առաջադրվել սահմանը ապօրինի հատելու համար:

Премьер Грузии: Саакашвили госпитализируют только в тюремную больницу
Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили, в случае необходимости, будут переведен в тюремную больницу – другие варианты исключены, заявил премьер Ираклий Гарибашвили журналистам. Его слова приводит Sputnik Грузия.
Саакашвили голодает в тюрьме 21 день. Накануне он заявил, что согласен на прием лекарств, назначенных консилиумом врачей, но не намерен прекращать голодовку. Министр юстиции Грузии Рати Брегадзе заявил, что в случае необходимости Саакашвили могут госпитализировать в тюремную больницу №18 в Глдани.
Адвокаты Саакашвили, в свою очередь, заявили, жизни экс-президента будет грозить опасность, если его переведут в тюремную больницу.
"Единственное учреждение, куда в случае необходимости по рекомендации врачей будет переведен заключенный Саакашвили, это - тюремная больница. Как мы услышали от нашего министра юстиции, другое учреждение не рассматривается. Это исключено", - заявил Гарибашвили.
Ранее рекомендацию к госпитализации Саакашвили выдал консилиум врачей, выделенный Минздравом Грузии. По словам медиков, состояние экс-президента не критическое, а госпитализация необходима для профилактики осложнений, вызванных голодовкой.
Михаил Саакашвили тайно прибыл из Украины в Грузию 29 сентября и 1 октября был задержан в Тбилиси.  Свое задержание Саакашвили считает незаконным, себя - политзаключенным, а обвинения сфальсифицированными. Он объявил голодовку в день задержания с требованием своего освобождения.