Տիգրան Աբրահամյանի ահազանգը. Պատերազմի հետ առնչվող մեծ թվով հանգամանքներ ուղղակի ոչնչացվելու են
Պատերազմի պատճառների, դրան պատշաճ չարձագանքելու, պատերազմը ժամանակին չկանգնեցնելու, հետպատերազմյան ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ որևէ քայլ չանելու շատ հանգամանքներ պատերազմի ավարտից մեկ տարի անց էլ քողարկվում են այն անձանց կողմից, որոնք այսօր իշխանության կազմում են։ Նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, անվտանգային հարցերի փորձագետ, ԼՂՀ նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ես մտավախություն ունեմ, որ իշխանությունն ամեն ինչ անում է՝ ստեղծված իրավիճակի պատասխանատվությունը տարբեր կեղծ թիրախների վրա բաժանելուց բացի, այս ընթացքն օգտագործելու է, ու պատերազմի հետ առնչվող մեծ թվով հանգամանքներ ուղղակի ոչնչացվելու են։ Ներկայում նկատելի է, որ իշխանությունը դրա համար անհրաժեշտ քաղաքական ու տեղեկատվական դաշտը ոչ միայն նախապատրաստել է, այլև կարողացել է ճնշումների միջոցով որոշ անձանց բերանները փակել, ահաբեկումների միջոցով թույլ չտալ, որ խոսեն»,- ասաց Աբրահամյանը։
Նա ցավով փաստեց, որ շատ հարցերի պատասխաններ կարող ենք գտել այն ժամանակ, երբ Հայաստանում այս իշխանությունն ուղղակի չլինի։
Պատգամավորն ասաց, սա զուտ իշխանության դեմ պայքարի կամքի մասին հայտարարություն չէ, փաստն այն է, որ այս իշխանության օրոք ճշմարտությունն իմանալու հնարավորություն չունենք։
Բացի այդ, գործող իշխանությունը, ըստ բանախոսի, չի ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր քայլերն անհետ կորածների ճակատագրերը պարզելու ուղղությամբ։
«Մեր գլխավոր խնդիրն այն է, որ այն մարդիկ, ովքեր պատասխանատու են մեր հայրենակիցների ճակատագրի համար, չափազանց վատ են աշխատում, չեն գործադրել ու գործադրում բոլոր հնարավարությունները, ինչը թույլ կտար առավել շատ անհետ կորածների ճակատագրերի մասին տեղեկանալ»,- ասաց Աբրահամյանը։
Նա վկայակոչեց նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի հաստատման վերաբերյալ հայտարարության 8-րդ կետը, որը վերաբերում էր գերիների վերադարձին, սակայն հստակ ժամկետ նշված չէր, մինչդեռ տարածքների՝ Ադրբեջանին հանձնման ժամկետները հստակ էին։
Նշենք, որ Տիգրան Աբրահամյանը մասնակցում է «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության կազմակերպած քննարկմանը, որին ներկա են նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նահատակված երիտասարդների ծնողները, ընտանիքի անդամները:

Tigran Abrahamyan: A lot of material on circumstances surrounding last year’s war ‘will simply be destroyed’
20:19 21/10/2021
One year after the end of the war in Artsakh, the Armenian authorities continue to hide many circumstances surrounding the war, its causes, as well as their failure to take any measures to overcome the post-war crisis, security expert Tigran Abrahamyan, a lawmaker from the opposition With Honor faction, said on Thursday.
Speaking at a discussion organized by the Truth for Generations initiative and in attendance of the parents and other relatives of the fallen soldiers, the MP expressed concerns that a lot of material on the circumstances surrounding the war “will simply be destroyed”.
"I have concerns that in addition to doing everything possible to shift responsibility for the current situation to various fictitious targets, the authorities will use this time and simply destroy a lot of material on the circumstances surrounding the war,” he said.
“At present, it is obvious that the authorities have not only prepared the necessary political and information background for that, but also managed to shut the mouths of some people through pressure and intimidation," Abrahamyan said.
He stated with regret that answers to many questions can be found only when the current leaders don’t rule the country.
The opposition MP also blamed the authorities for the failure to take all the necessary steps to clarify the fates of the missing persons.
"Our main problem is that the people responsible for the fates of our compatriots work extremely bad, have not used and do not use all the opportunities that would allow us to learn more about the fate of the missing," Abrahamyan said.
He called attention to Clause 8 of the November 9 ceasefire agreement, which refers to the return of captives, saying the document does not set a specific date for it, whereas the deadlines for the handover of the territories to Azerbaijan are clearly indicated.