Բաքուն Թեհրան է վերադարձրել իրանցի երկու բեռնատարների վարորդներին
Ադրբեջանը Իրան է վերադարձրել բեռնատարների երկու վարորդների, որոնք ձերբակալվել էին Գորիս - Կապան ավտոճանապարհին, որոնք բիտում էին տեղափոխում Ստեփանակերտ և Երևան։ Այս մասին գրում է Tass-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի պետական մաքսային կոմիտեին (ՄՊԿ)։
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը, ելնելով հումանիզմի, փոխադարձ հարգանքի և բարիդրացիության սկզբունքներից և բարի կամք ցուցաբերելով, համապատասխան պայմանագրի համաձայն, հոկտեմբերի 21-ի առավոտյան Իրանին վերադարձրեց այս երկրի երկու քաղաքացիներին», - ասվել է ՄՊԿ հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ երկու իրանցի վարորդները ձերբակալվել էին սեպտեմբերի 15-ին։ Ադրբեջանը նրանց մեղադրում էր «Ադրբեջանի մաքսային սահմանով ապրանքներ մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխելու, ինչպես նաև երկրի պահպանվող պետական սահմանն առանց փաստաթղթերի և անցակետերը շրջանցելու համար»։
Իրանցի վարորդների ձերբակալությունը սրեց Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունները։ Իրանն անընդունելի համարեց տեղի ունեցածը։ Իրանցի պաշտոնյաներն այցելեցին Հայաստան՝ ուղիներ գտնելու, որոնք պետք է շրջանցեն պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Հայաստանի ճանապարհը։ Որպես այլընտրանքային ճանապարհ կառուցվում է Տաթևով։

Азербайджан вернул Ирану двух водителей большегрузных автомобилей, задержанных при попытке проехать в Карабах из Армении. Об этом, как передает ТАСС, сообщил в четверг государственный таможенный комитет (ГТК) Азербайджана.
"Азербайджанская Республика, исходя из принципов гуманизма, взаимоуважения и добрососедства и проявив добрую волю, согласно соответствующей договоренности 21 октября утром вернула Ирану двух граждан этой страны", - говорится в сообщении управления по прессе и связям с общественностью ГТК.
В ведомстве отметили, что иранские водители были задержаны "за контрабандный провоз товаров через таможенную границу Азербайджана, а также незаконное пересечение охраняемой госграницы страны без документов и в обход контрольно-пропускных пунктов".
Двое иранских водителей были задержаны 15 сентября сотрудниками азербайджанских правоохранительных органов на участке трассы Горис - Кафан (Капан), проходящем через территорию Губадлинского района, перешедшего под контроль Баку после боевых действий осени прошлого года. Согласно опубликованным в интернете путевым листам, изъятым у водителей, они перевозили грузы из Ирана в Степанакерт в Арцахе.
Вопрос транзита иранских грузов через Азербайджан стал одной из основных причин напряженности в отношениях Баку и Тегерана. Иран посчитал случившееся неприемлемым. Высокопоставленные должностные лица Ирана посетили Армению для обсуждения поиска объездных путей для проезда иранских грузовиков. В качестве альтернативы строится дорога через Татев.