Տիգրան Աբրահամյանի ահազանգը. Պատերազմի հետ առնչվող մեծ թվով հանգամանքներ ուղղակի ոչնչացվելու են
Պատերազմի պատճառների, դրան պատշաճ չարձագանքելու, պատերազմը ժամանակին չկանգնեցնելու, հետպատերազմյան ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ որևէ քայլ չանելու շատ հանգամանքներ պատերազմի ավարտից մեկ տարի անց էլ քողարկվում են այն անձանց կողմից, որոնք այսօր իշխանության կազմում են։ Նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, անվտանգային հարցերի փորձագետ, ԼՂՀ նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ես մտավախություն ունեմ, որ իշխանությունն ամեն ինչ անում է՝ ստեղծված իրավիճակի պատասխանատվությունը տարբեր կեղծ թիրախների վրա բաժանելուց բացի, այս ընթացքն օգտագործելու է, ու պատերազմի հետ առնչվող մեծ թվով հանգամանքներ ուղղակի ոչնչացվելու են։ Ներկայում նկատելի է, որ իշխանությունը դրա համար անհրաժեշտ քաղաքական ու տեղեկատվական դաշտը ոչ միայն նախապատրաստել է, այլև կարողացել է ճնշումների միջոցով որոշ անձանց բերանները փակել, ահաբեկումների միջոցով թույլ չտալ, որ խոսեն»,- ասաց Աբրահամյանը։
Նա ցավով փաստեց, որ շատ հարցերի պատասխաններ կարող ենք գտել այն ժամանակ, երբ Հայաստանում այս իշխանությունն ուղղակի չլինի։
Պատգամավորն ասաց, սա զուտ իշխանության դեմ պայքարի կամքի մասին հայտարարություն չէ, փաստն այն է, որ այս իշխանության օրոք ճշմարտությունն իմանալու հնարավորություն չունենք։
Բացի այդ, գործող իշխանությունը, ըստ բանախոսի, չի ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր քայլերն անհետ կորածների ճակատագրերը պարզելու ուղղությամբ։
«Մեր գլխավոր խնդիրն այն է, որ այն մարդիկ, ովքեր պատասխանատու են մեր հայրենակիցների ճակատագրի համար, չափազանց վատ են աշխատում, չեն գործադրել ու գործադրում բոլոր հնարավարությունները, ինչը թույլ կտար առավել շատ անհետ կորածների ճակատագրերի մասին տեղեկանալ»,- ասաց Աբրահամյանը։
Նա վկայակոչեց նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի հաստատման վերաբերյալ հայտարարության 8-րդ կետը, որը վերաբերում էր գերիների վերադարձին, սակայն հստակ ժամկետ նշված չէր, մինչդեռ տարածքների՝ Ադրբեջանին հանձնման ժամկետները հստակ էին։
Նշենք, որ Տիգրան Աբրահամյանը մասնակցում է «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության կազմակերպած քննարկմանը, որին ներկա են նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նահատակված երիտասարդների ծնողները, ընտանիքի անդամները:

Тигран Абрамян: Большое количество материалов о связанных с войной обстоятельствах будут просто уничтожены
И спустя год после окончания войны в Арцахе многие обстоятельства – о причинах войны, ненадлежащем реагировании на нее, отказе остановить войну вовремя, не принятии каких-либо мер в направлении преодоления поствоенного кризиса – скрываются лицами, которые сегодня в составе власти. С таким заявлением выступил во время обсуждения 21 октября депутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею», советник экс-президента Арцаха (НКР) Бако Саакяна Тигран Абрамян.
«У меня есть опасения, что власти, помимо распределения ответственности за сложившуюся ситуацию на различные фиктивные мишени, делают все возможное, используют это время, чтобы большое количество материалов об обстоятельствах, связанных с войной, было просто уничтожено.
В настоящее время заметно, что власть не только подготовила для этого необходимое политическое и информационное поле, но и смогла закрыть рты некоторым людям путем давления, запугивания», – сказал Абрамян.
Он с сожалением констатировал, что мы можем найти ответы на многие вопросы лишь тогда, когда этой власти в Армении просто не будет.
Депутат указал, что это не просто заявление о воле к борьбе с властью, дело в том, что при этой власти у нас нет возможности узнать правду.
Кроме того, нынешняя власть, по словам оппозиционного депутата, не предприняла всех необходимых шагов для выяснения судьбы пропавших без вести.
«Наша главная проблема в том, что люди, ответственные за судьбы наших соотечественников, крайне плохо работают, не использовали и не используют все возможности, которые позволили бы нам узнать больше о судьбе пропавших без вести», – сказал Абрамян.
Он коснулся 8-го пункта подписанного 9 ноября соглашения о прекращении огня, который касается возвращения пленных, но в документе не указано конкретной даты, в то время как четко обозначены сроки сдачи Азербайджану территорий.
Отметим, что Тигран Абрамян участвует в организованном инициативой «Правда для поколений» обсуждении, на котором присутствуют также родители павших во время третьей Карабахской войны ребят, члены их семей.