«Ժողովուրդ». Գունագեղ միջոցառման հետևանքները. Կորոնավիրուսի տարածման թվերը կտրուկ սկսեցին աճել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի Հանրապետւթյան անկախության 30-ամյակի առիթով կազմակերպված միջոցառումից երկու շաբաթ անց (որին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «գունագեղ» անվանումն էր տվել) կորոնավիրուսի տարածման թվերը կտրուկ սկսեցին աճել: «Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ առողջապահության նախարարությանը հարցում էր ուղարկել՝ ճշտելու, թե նախարարության մասնագետներն ու գերատեսչություններն արդյոք տեղեկացրել են կառավարությանն ու վարչապետին, որ բացօթյա միջոցառման կազմակերպումը կարող է նպաստել վարակի տարածմանն ու թվերի ահագնացմանը: Ի պատասխան մեր հարցմանը՝ նախարարությունից պատասխանել են, որ համարակի թվերի աճ ոչ թե սեպտեմբերի 21-ից երկու շաբաթ անց՝ հոկտեմբերի սկզբին, այլ սեպտեմբերի մեկից հետո է գրանցվել, երբ ուսումնական հաստատություններում սկսվել են դասերը:
Կառավարությանը հորդորելու ու միջոցառման ժամանակ պատշաճ վերահսկողություն իրականացնելու վերաբերյալ նախարարությունը լղոզված պատասխան է տվել՝ ընդգծելով՝ հակահամաճարակային միջոցառումների պատասխանատուն ոչ թե իրենք, այլ ուժային կառույցներն են:
Ստացվում է՝ Առողջապահության նախարարությունը խոստովանում է, որ վիրուսի տարածմանաճ դեռեւս սեպտեմբերին են նկատել, բայց, ի դեմս նախարար Անահիտ Ավանեսյանի, ռիսկ չեն արել դիմել կառավարության վերին էշելոնի ներկայացուցիչներին՝ հորդորելով հրաժարվել տարատեսակ միջոցառումներից, որոնք կարող են նպաստել վիրուսի տարածմանը: Եվ այսօր երկրում ունենք վարակի տարածման ահագնացող տեմպեր, եւ մինչ օրս 5.700 մահ է արձանագրել նախարարությունը:
Պարզվում է՝ այս թիվը չի ներառում տանը մահացած քաղաքացիների դեպքերը: Եթե դրան գումարենք 650-700 մահացածներին մինչ օրս, ապա պատկերն առավել սահմռկեցուցիչ է դառնում»։

«Жоховурд»: Результат «красочного» мероприятия – рост числа случаев заражения коронавирусом
Газета «Жоховурд» пишет, что спустя две недели после организованного по случаю 30-летия независимости Республики Армения мероприятия, которое премьер-министр назвал «красочным», темпы распространения коронавируса резко возросли.
Издание направило запрос в министерство здравоохранения, чтобы выяснить, проинформировали ли специалисты и ведомства премьер-министра и правительство, что организация мероприятия на открытом воздухе может способствовать распространению COVID-19 и росту случаев заражения. В ответ на запрос, в министерстве ответили, что рост случаев заражения был зарегистрирован не через две недели после 21 сентября, а после 1 сентября, когда в учебных заведениях начались уроки.
Что касается осуществления надлежащего контроля во время мероприятия и предупреждения правительства, то министерство дало уклончивый ответ, подчеркнув, что ответственным за противоэпидемиологические мероприятия является не ведомство, а силовые структуры.
«Получается, что министерство здравоохранения признается, что рост темпов распространения вируса был зарегистрирован еще в сентябре, однако они, в лице министра Анаит Аванесян, не рискнули обратиться к представителям высшего эшелона правительства и призвать их отказаться от проведения различных мероприятий, которые могут способствовать распространению COVID-19. В результате этого сегодня в стране растут темпы распространения коронавируса, а министерство по сей день зарегистрировало 5.700 случаев смерти.
Как выясняется, в эту цифру не входят те случаи, когда граждане скончались дома. Если прибавить также 650-700 случаев смерти до сих пор, то цифра становится более ужасающей», - пишет газета.