Պետական մարմիններ-լրագրողների երկխոսությունը մեծ հաշվով չի կայացել. Աշոտ Մելիքյան
«Պետական մարմինների և լրագրողների միջև երկխոսությունը, համագործակցությունը մեծ հաշվով չի կայացել։ Տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի առումով պետական մարմինները շատ վատ են աշխատում»,- ասուլիսում ասաց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ ներկայացնելով Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի 2021թ. երրորդ եռամսյակի զեկույցը Հայաստանում խոսքի ազատության վիճակի և լրագրողների ու ԶԼՄ-ների իրավունքների խախտումների մասին:
Նա նշեց, որ հարցերը շատ են, որոնք վերաբերում են հետպատերազմյան շրջանին, տարածաշրջանային, սոցիալական ու հասարակության առօրյային առնչվող։
«Հասկանալի է, որ լրագրողներն ակտիվորեն հարցումներ են ուղարկում պետական մարմինները, հաճախ պատասխանները կամ ուշացվում են, կամ արհամարհվում են, կամ լղոզված պատասխաններ են գալիս։ Ըստ էության, դա պատասխան չէ, ձևական մոտեցում է ցուցաբերվում»,- ասաց Ա. Մելիքյանը։
Նա նշեց, որ իրենց դիտարկումների համաձայն շատ վատ է աշխատում պաշտպանության նախարարությունը։
Այս տարվա 9 ամսիներին, ըստ Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի, տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի 67 խախտում է արձանագրվել։

Диалог государственные органы-журналисты, по большому счету, не состоялся – Ашот Меликян
«Диалог, сотрудничество между государственными органами и журналистами по большому счету не состоялись. В плане получения и распространения информации государственные органы работают очень плохо»,- на пресс-конференции заявил председатель Комитета защиты свободы слова Ашот Меликян, представляя отчет третьего квартала 2021 года Комитета защиты свободы слова о состоянии свободы слова в Армении и нарушениях прав СМИ и журналистов.
Он отметил, что вопросов много, они касаются также послевоенного периода, регинальных, социальных и общественных будней.
«Понятно, что журналисты активно направляют запросы в государственные органы, часто ответы или опаздывают, или игнорируются, или даются размазанные ответы. По существу, это не ответ, а формальный подход»,- сказал А. Меликян.
Он отметил, что, согласно их наблюдениям, очень плохо работает министерство обороны.
На протяжении 9 месяцев текущего года, по данным Комитета защиты свободы слова, зафиксировано 67 нарушений права на получение и распространение информации.