Աշխարհին պետք է ցույց տալ, որ հայ ժողովուրդը չի համակերպվել պատերազմի արդյունքների հետ. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
17:12 22/10/2021
«Երբ խոսում ենք Հայաստանի՝ որպես աշխարհաքաղաքական գործոնի և Արցախի դերակատարության բարձրացման մասին, մեր հիմնական խնդիրը պետք է դառնա աշխարհին ցույց տալ, որ հայ ժողովուրդը չի համակերպվել պատերազմի արդյունքների հետ»,- «Հայաստան» դաշինքի կազմակերպած «Հայաստանին և Արցախին սպառնացող վտանգներն ու դրանց հաղթահարման ուղիները» թեմայով քննարկմանն ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Նա նշեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է տեսնի, որ այստեղ համակերպվածություն չկա։
«Այսինքն այսօր կարևոր է գտնել ազգային դիմադրության հիմքերը,  բարձրաձայնել, հնարավորիսն մեծ հնչեղության տալ»,- ընդգծեց քաղաքագետը։
Նա նաև նշեց, որ չպետք է անվերադարձ կորուստներ թույլ  տալ,  պետք է փորձել մի քիչ առաջ նայել, ոչ միայն ուշադրության կենտրոնում պահել  այսօր առկա օրհասական խնդիրները, նաև այն հարցերը, որոնք կարող է մեզ սպառնալ 5-10 տարի անց։
«Մենք անընդհատ խոսում ենք Սյունիքի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների մասին, որ Ադրբեջանը դիրքեր է գրավում, բարենպաստ պայմաններ է ստեղծում իր համար հետագայում  հնարավոր ռազմական ագրեսիայի տեսակետից։ Ցավոք սրտի, նույնիսկ փորձագիտական շրջանակներում շատ կարճաժամկետ խնդիրներն են քննարկվում։
Օրինակ, Գեղարքունիքի մարզում տեղի ունեցող զարգացումները դիտարկում ենք առանձին, կարծես կապված չեն Սյունիքի սահմանի խախտման փաստի հետ, մինչդեռ Գեղարքունիքում նրանք այնպիսի դիրքեր են գրավել, որտեղից հնարավոր է մի քանի ժամվա ընթացքում կտրել Սելիմի լեռնանցքը, փաստացի չեզոքացնել Սյունքի հետ կապը Հայաստանի ողջ տարածքից»,- ասաց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը։

Миру нужно показать, что армянский народ не смирился с результатами войны – Грант Мелик-Шахназарян
«Когда мы говорим об Армении как о геополитическом факторе и о повышении роли Арцаха, то нашей основной задачей должно стать то, чтобы показать миру, что армянский народ не смирился с результатами войны»,- в ходе организованного альянсом «Армения» обсуждения на тему «Опасность, угрожающая Армении и Арцаху и пути ее преодоления» сказал политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Он отметил, что международное сообщество должно увидеть, что здесь нет смирения.
«То есть, сегодня важно найти основы национального сопротивления, говорить вслух, по возможности придать высокое звучание»,- подчеркнул политолог.
Он также отметил, что нельзя позволить необратимым последствиям случиться, надо попытаться смотреть немного вперед, в центре внимания держать не только сегодняшние актуальные проблемы, но и те, которые могут угрожать нам через 5-10 лет. «Мы постоянно говорим о развитиях вокруг Сюника, но Азербайджан занимает позиции, создает благоприатные условия для себя с точки зрения возможной в дальнейшем военной агрессии. К сожалению, даже в экспертных кругах обсуждаются очень краткосрочные проблемы.
Например, развития в Гегаркуникской области мы рассматриваем отдельно, как будто они не связаны с нарушением границы в Сюнике, тогда как они в Гегаркунике заняли такие позиции, откуда возможно за несколько часов пересечь и пройти Селимский перевал, фактически нейтрализовать связь с Сюником со всех территории Армении»,- сказал Г. Мелик-Шахназарян.