«Ո'չ Հայաստանի թրքացմանը և ո'չ Արցախի հայաթափմանը» կարգախոսով ենք գործելու. Սեյրան Օհանյան
«Այսօր Հայաստանն ու Արցախը հայտնվել են այն իրավիկճակում, երբ շարունակական են աշխարհի ուժային կենտրոնների շահերի բախումները մեր տարածաշրջանում»,- «Հայաստանին և Արցախին սպառնացող վտանգներն ու դրանց հաղթահարման ուղիները» թեմայով քննարկման մեկնարկին ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
Նա նկատեց, որ թուրք-ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում որոշ դերակատարների թուլատրվել է մուտք գործել Հարավային Կովկաս  և հայկական պետությունները հայտնվել են բարդ իրավիճակում:
Շեշտելով, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում լիարժեք գնահատական չի տրվել կատարվածին և դրանից հետո ստեղծված իրավիճակին՝ Սեյրան Օհանյանն ասաց. «Այս իրավիճակի ոչ ճիշտ ախտորոշումն է, որ անորոշություն է բերում և՛ Հայաստանի, և՛ Արցախի հեռանկարի համար և այսօր հավաքվել ենք այստեղ, որպեսզի փորձենք այդ գնահատականը տալ և դրա արդյունքում որոշումներ ընդունել»:
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը հայտնեց, որ ընդդիմության համար ակնհայտ է պատերազմի պատճառները և հետևանքները, բայց նաև ցավալի է, որ այն Հայկական պետությունների համար շարունակական է դարձրել այս պարտությունների և  անհաջողությունների շարանը, որոնք արդեն ՀՀ-ի տարածքում են՝ սահմաններին:
«Ակնհայտ և ստվերային որոշակի երևույթներ են տեղի ունենում, որոնց կանխարգելմանն էլ պետք է ուղղված լինի մեր ընդհանուր աշխատանքը»,-ասաց բանախոսը և հայտարարեց, որ ընդդիմության նախաձեռնած միջոցառումների առանցքում դրված է մեկ նպատակ՝ ազգային դիմադրողականության ստեղծումը:
Նրա խոսքով՝ «Ո՛չ Հայաստանի թրքացմանը և ո՛չ Արցախի հայաթափմանը»,-կարգախոսի ներքո  է գո8ծելու ընդդիմությունը և նման քննարկումների ընթացքում ընդհանուր հայտարարի գալուց հետո կորոշեն հետագա անելիքները:

Сейран Оганян: «Нет – отуречиванию Армении и нет – опустошению Арцаха»
«Сегодня Армения и Арцах оказались в ситуации, когда столкновения интересов силовых центров мира стали продолжительными в нашем регионе»,- в ходе обсуждения на тему «Опасность, угрожающая Армении и Арцаху и пути ее преодоления» сказал руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян.
Он отметил, что в результате турецко-азербайджанской провокации некоторым акторам было позволено проникнуть на Южный Кавказ, и армянские государства оказались в сложной ситуации.
Подчеркнув, что за прошедший год не было дано полноценной оценки случившемуся и сложившейся после этого ситуцаии, Сейран Оганян сказал: «Неверный диагноз данной ситуации создает неопределенность и для перспектив Армении и Арцаха, и сегодня мы собрались здесь, чтобы попытаться дать оцентку и принять решения».
Руководитель фракции «Армения» заявил, что для оппозиции причины и следствия войны очевидны, но также очень жаль, что она превратила цепочку этих поражений и неудач продолжительной для армянских государств.
«Наблюдаются некоторые очевидные и теневые явления, на предотвращение которых должна быть нацелена наша общая работа»,- сказал он и добавил, что в основе мероприятий оппозиции – одна цель: создание национального иммунитета.
По его словам, оппозиция будет действовать под лозунгом «Нет – отуречиванию Армении и нет – опустошению Арцаха», и в результате подобных обсуждений, после того, как все придут к общему знаменателю, они определятся с дальнейшими действиями.