Ի պատասխան ՀՀ ՊՆ հերքման՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է ապացույցներ Գեղարքունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ամրացման վերաբերյալ.
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հոկտեմբերի 19-ի պարզաբանմամբ հերքել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հոկտեմբերի 18-ի հայտարարությունն այն մասին, որ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ապօրինի (unlawful) ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ իրականացնում են ամրացման ակտիվ, այդ թվում՝ ճանապարհների կառուցման աշխատանքներ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ և այլն:
Սրանից հետո փաստացի սկսվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը վարկաբեկող արշավ, որին միացել է նաև ԱԱԽ քարտուղարը:
Նախ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հոկտեմբերի 18-ի հայտարարության պատճառն այն էր, որ ադրբեջանական զինված ուժերի արարքներով կոպտորեն ոտնահարված են ՀՀ քաղաքացիական բնակչության կյանքի, անվտանգ ու խաղաղ կյանքի, սեփականության և մյուս կենսական իրավունքները (գնդակոծվում է քաղաքացիական բնակչությունը, մարդիկ չեն կարողանում օգտվել իրենց հողատարածքներից և այլն): Պաշտպանին են շարունակում հասցեագրվել քաղաքացիների բազմաթիվ ահազանգեր ու բողոքներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինչպես այս, այնպես էլ ցանկացած այլ հայտարարություն հիմնված է փաստահավաք աշխատանքների հավաստի տվյալների վրա:
Հոկտեմբերի 18-ի հայտարարության նպատակն էր ցույց տալ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական արարքները և այդ արարքների անմիջական կապը ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների կյանքի, սեփականության և կենսական մյուս իրավունքների խախտումների հետ: Հարցն այն է, որ հենց նման արարքներին են հաջորդում նրանց հետագա հանցավոր, այդ թվում՝ ահաբեկչական գործողությունները քաղաքացիական բնակչության և զինծառայողների վրա, որ պաշտպանում են հենց այդ բնակչության կյանքի, անվտանգ ու խաղաղ ապրելու և այլ կենսական իրավունքներ:
Ընդ որում, նշված հայտարարության հիմքում դրված էին փաստեր, որոնք Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հետևողականորեն հավաքագրել է վերջին ամիսների ամենօրյա մշտադիտարկումների և ահազանգերի ուսումնասիրությունների արդյունքներով։
Հետևաբար, Պաշտպանության նախարարության վարչական ապարատի այն պաշտոնյաները, որոնք որոշում են կայացրել հոկտեմբերի 19-ին հանդես գալ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական արարքների վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները կասկածի տակ դնող հայտարարությամբ, պետք է միշտ հիշեն, որ Պաշտպանը երբեք չի անում հայտարարություններ, որոնք ուռճացված են կամ առավել ևս ունեն անճշտություններ:
Առհասարակ, եթե Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդես է գալիս հրապարակային որևէ հայտարարությամբ, ուրեմն դրա համար ունի հավաստի ապացույցներ՝ ոչ թե մեկը, այլ առնվազն մի քանիսը: Ուստի, նախարարության այդ պաշտոնյաներից պահանջում ենք այլև թույլ չտալ նման անհեռատես ձևակերպումներ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարություններին արձագանքելիս:
Ավելին, քաղաքական դժգոհությունները մեղմելու նկատառումով Մարդու իրավունքների պաշտպանի հոկտեմբերի 18-ի ճշգրիտ հայտարարությունը հերքելու փոխարեն, Պաշտպանության նախարարության նշված պաշտոնյաները պետք է գիտակցեին, որ ոչ միայն հերքում են մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ճշգրիտ հայտարարություն, այլ հատկապես միջազգային հարթակներում գեներացնում են ադրբեջանական արշավ ոչ միայն այդ հայտարարության, այլ նաև Պաշտպանի աշխատանքի հավաստիության դեմ, առհասարակ։
Եվ իսկապես՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության հոկտեմբերի 19-ի հերքումը հօգուտ իրենց օգտագործելով՝ ադրբեջանական տեղական ու արտասահմանյան աղբյուրներով հայտարարություններ են արվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ-ն է պաշտոնապես հավաստում, որ սահմանային բնակիչների իրավունքներին վերաբերող ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները կամ պնդումները կեղծ են և, դիմելով տարբեր ատյանների, պահանջել են Պաշտպանի զեկույցներն ու հայտարարություններն այլևս հիմք չընդունել:
Ստացվում է՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը պարտադրված է Պաշտպանության նախարարության վարչական ապարատի պաշտոնյաների հրապարակային պարզաբանել, որ իր զեկույցները, հայտարարությունները կազմվում ու հրապարակվում են հատուկ սկզբունքներով, որ հաշվի են առնվում միջազգային ատյաններում մարդու իրավունքների պաշտպանության հնարավորությունները, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ամեն խոսքն ունի իր արժեքը և որ դրանք հենց զինծառայողների իրավունքները պաշտպանելու, Զինված ուժերին ու երկրին աջակցելու համար են:
Ուստի, պետք է նկատի ունենալ, որ Պաշտպանի զեկույցներն ու հայտարարություններն արվում են, անգամ եթե դրանք կարող են քաղաքական դժգոհություննեի առիթ դառնալ, բայց փոխարենը դրանք դառնում են ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար արժեքավոր աղբյուր՝ օգտագործվելով միջազգային ատյաններում, ինչպես օրինակ՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանն է, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը և այլն:
Պաշտպանի զեկույցներն ու հայտարարությունները մշտապես հիմնված են առաջնային աղբյուրների, ոչ թե միջնորդավորված ու աղճատված տվյալների վրա: Դրանք հենց արժեքավոր են նրանով, որ անկախ աշխատանքների արդյունք են:
Ի վերջո, պատերազմից հետո ընկած ողջ ժամանակահատվածում Պաշտպանության նախարարությունը գոնե կարող էր ինչ-որ կերպ աջակցել Արբեջանի հետ սահմանների շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկին, որ ավելի է տարածում ստանում միջազգային հարթակներում: Չէ՞ որ դա ադրբեջանական հանցավոր արարքներից ՀՀ քաղաքացիական բնակչության ու զինծառայողների կյանքի և մյուս իրավունքների պաշտպանության համար է:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը միշտ է իր հրապարակային ու ոչ հրապարակային գործունեությամբ աջակցել Զինված ուժերին և շարունակելու է նույն սկզվունքով գործելը: Որևէ անգամ թույլ չի տրվել, որ ստվերվի մեր պետականության բարձրագույն արժեքներից մեկի՝ Զինված ուժերի դերը՝ դրականը միշտ ներկայացնելով նաև տարբեր ատյաններում: Ողջ գործունեության ընթացքում մշտապես ապահովվել է գործընկերային աշխատանք՝ չվնասելու սկզբունքով և նույնն էլ ակնկալվում է փոխադարձ։
Իսկ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հոկտեմբերի 18-ի հայտարարությունը վերաբերում էր բացառապես ադրբեջանական հանցավոր արարքներին. այն որևէ անդրադարձ չի կատարել ՀՀ դիրքերում անձնվիրաբար ծառայող զինվորականներին։
Գեղարքունիքի նորանշանակ մարզպետին էլ առաջարկում ենք իրազեկման նպատակով հնարավորինս լավ ուսումնասիրել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության սկզբունքները, աշխատանքի արդյունքներն ու տեղում առկա իրավիճակը և մյուս անգամ անհավաստի տվյալների հիման վրա չփորձել կասկածի տակ դնել Պաշտպանի հայտարարությունները կամ զեկույցները:
Հուսով ենք՝ գոնե նվազագույն մակարդակով կպահպանվի համագործակցության այն բարձր որակը, որ ձևավորված էր նախորդ մարզպետի պաշտոնավարման ժամանակ և ապահովում էր մարդու իրավունքների պաշտպանության դրական արդյունքներ:
Սույն հայտարարությամբ հրապարակում եմ ընդամենը մի քանի հավաստի ապացույց՝ կարճ տեսանյութի ձևով, որ հաստատում են ՀՀ ինքնիշխան տարածք՝ Գեղարքունիքի մարզ ադրբեջանական ապօրինի (unlawful) ներխուժումները, ինչպես նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ նրանց զինծառայողների ամրացման աշխատանքները»։

Омбудсмен Армении А.Татоян отреагировал на опровержение Минобороны и представил доказательства
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян в ответ на опровержение министерства обороны республики на своей странице в Facebook опубликовал доказательства проводимых ВС Азербайджана инженерно-укрепительных работ в непосредственной близости от сел Гегаркуникской области РА.
Минобороны 19 октября в своем разъяснении опровергло заявление омбудсмена Армении от 18 октября о том, что: «Вторгшиеся в Гегаркуникскую область Армении ВС Азербайджана построили большие укрытия, запаслись большим количеством дров, забетонировали ведущие к их позициям пути. Их активность за последний период резко возросла. Более того, они продолжают строительство новых дорог, на позициях увеличилось количество военнослужащих и вооружения. Непрерывно ведутся работы по укреплению позиций и активные инженерные работы».
«После этого фактически началась кампания по дискредитации деятельности омбудсмена Армении, к которой присоединился и секретарь Совбеза РА.
Во-первых, причиной заявления омбудсмена Армении от 18 октября послужило то, что действиями азербайджанских ВС грубо нарушены права гражданского населения РА на жизнь и безопасность, собственность, заработок для семьи и другие жизненно важные права (обстрелу подвергается гражданское население, люди не могут пользоваться своими земельными участками и прочее).
Омбудсмен продолжает получать от граждан многочисленные сигналы и жалобы.
Как данное, так и любое иное заявление Защитника прав человека Армении основано на достоверных данных, полученных в результате работ по сбору фактов.
Целью заявления от 18 октября было показать незаконные действия вооруженных сил Азербайджана, прямую связь этих действий с нарушением прав гражданского населения РА на жизнь, собственность и других жизненно важных права мирных жителей РА. Дело в том, что именно за такими действиями следуют их дальнейшие преступные, в том числе террористические действия против гражданского населения и военнослужащих, которые защищают права на жизнь, безопасность и другие жизненно важные права как раз этого населения.
При этом в основу заявления от 18 октября были положены факты, которые были собраны аппаратом омбудсмена в результате ежедневного мониторинга последних месяцев, а также проверки поступивших сообщений
Соответственно, должностным лицам административного аппарата министерства обороны, решившим 19 октября выступить с заявлением, ставящим под сомнение результаты работы по сбору фактов защитника прав человека о незаконных действиях ВС Азербайджана, всегда следует помнить, что омбудсмен Армении никогда не делает преувеличенных или тем более содержащих неточности заявлений.
Вообще, если омбудсмен выступает с каким-либо публичным заявлением, значит, для этого у него есть достоверные доказательства – не одно, а, как минимум, несколько. Посему, требуем от этих должностных лиц министерства не допускать впредь подобных недальновидных формулировок при реагировании на заявления омбудсмена РА.
Более того: вместо опровержения с целью смягчения политического недовольства заявления омбудсмена от 18 октября, указанные должностные лица министерства обороны должны были осознавать, что они не только опровергают нацеленное на защиту прав человека точное заявление, но и генерируют азербайджанскую кампанию особенно на международной арене – как против конкретного заявления, так и достоверности работы омбудсмена в целом.
И в особенности используя опровержение Минобороны от 19 октября в свою пользу, местные и зарубежные азербайджанские источники заявили, что Минобороны РА официально подтверждает, что доклады или утверждения омбудсмена Армении о правах жителей приграничных общин Республики Армения являются ложными. И, обращаясь в различные инстанции, они потребовали, чтобы доклады и заявления омбудсмена РА более не рассматривались в качестве обоснования.
Получается, что Защитник прав человека РА вынужден публично объяснить должностным лицам административного аппарата министерства обороны Армении, что его доклады и заявления составляются и публикуются по особым принципам, с учетом возможностей защиты прав человека в международных инстанциях, что каждое слово Защитника прав человека имеет вес, что все это призвано защищать именно права военнослужащих, оказать содействие ВС и стране.
Поэтому следует иметь в виду, что доклады и заявления омбудсмена делаются, даже если они могут вызвать политическое недовольство, но зато они становятся ценным источником для защиты прав граждан РА, используясь в международных инстанциях – таких, как Международный суд ООН, Европейский суд по правам человека и т. д..
Доклады и заявления Защитника прав человека Армении всегда основаны на первоисточниках, а не на опосредованных и искаженных данных. Они тем и ценны, что являются результатом независимой работы.
Наконец, на протяжении всего послевоенного периода Минобороны Армении хотя бы могло хоть как-то поддержать предложение омбудсмена РА о создании зоны безопасности вокруг границ РА с Азербайджаном, которое получает большее распространение на международной арене. Ведь это для защиты жизни и других прав гражданского населения и военнослужащих РА от азербайджанских преступных действий.
Защитник прав человека РА своей общественной и непубличной деятельностью всегда оказывал содействие ВС, он будет действовать по тому же принципу и дальше. Ни разу не было допущено, чтобы была брошена тень на роль одной из высших ценностей нашей государственности, Вооруженных Сил. На протяжении всей деятельности обеспечивалась партнерская работа, по принципу «не навреди», то же самое ожидается в ответ.
А заявление Защитника прав человека РА от 18 октября касалось исключительно преступных действий ВС Азербайджана. В нем нет упоминания о военнослужащих, самоотверженно служащих на позициях РА.
Новоназначенному губернатору Гегаркуника же с целью повышения осведомленности предлагаем максимально хорошо изучить принципы деятельности Защитника прав человека Армении, результаты работы и ситуацию на местах, дабы в следующий раз он не пытался на основании недостоверных данных ставить под сомнение заявления и доклады омбудсмена РА.
Мы надеемся, что хотя бы на минимальном уровне сохранится то высокое качество сотрудничества, которое сформировалось за время пребывания в должности предыдущего губернатора и обеспечивало положительные результаты в защите прав человека.
Данным заявлением публикую лишь несколько достоверных доказательств – в виде короткого видео. Приведенные доказательства подтверждают незаконные (unlawful) вторжения азербайджанцев на суверенную территорию Республики Армения, в Гегаркуникскую область, а также укрепительные работы их военнослужащих в непосредственной близости от сел Гегаркуникской области», – указал Арман Татоян.