Պուտինը մանրամասներ է հրապարակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանների գծման աշխատանքների մասին
Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են սահմանների հարցը կարգավորել՝ հիմնվելով խորհրդային շրջանի քարտեզների վրա, սակայն այդ գործընթացը պահանջում է փոխզիջումներ։ «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Հիմա ամենակարևորը սահմանների իրավիճակի կարգավորումն է։ Եվ այստեղ, իհարկե, առանց Ռուսաստանի մասնակցության որևէ բան անել հնարավոր չէ։ Այստեղ որևէ մեկը, բացի կողմերից ու Ռուսաստանից պետք չէ։ Ինչո՞ւ։ Այստեղ շատ հասարակ, պրագմատիկ բան կա. այո, այդ քարտեզները գտնվում են Ռուսաստանի ԶՈւ գլխավոր շտաբում, որոնք ցույց են տալիս, թե ինչպես են անցել սահմանները միության անդամ երկրների միջև խորհրդային տարիներին։ Այնտեղ բաներ կան, որոնք կողմերից փոխիջումներ են պահանջում, որոշ տեղերում հավասարեցում, որոշ տեղերում փոխանակում։ Միայն այնպես, որ այն ճանաչվի, ընդունվի ու շահավետ լինի երկու կողմերի համար էլ»,-հայտարարել է նա։
ՌԴ նախագահն ասել է, որ Մոսկվան կողմ է խնդրի կարգավորման բազմակողմ ձևաչափին, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքն ակտիվացնելուն։
Նրա խոսքով, այս պահին էլ նման աշխատանք իրականացվում է, որի գլխավոր նպատակը անվտանգ իրադրության ստեղծումն է և ապագա հարաբերությունների դրական առումով կառուցումը։

Putin: Solution of border issue between Armenia and Azerbaijan requires ‘mutual compromises’
Armenia and Azerbaijan can resolve the border issue using maps of the Soviet era, but the process requires mutual compromises, Russian President Vladimir Putin told a meeting of the Valdai Discussion Club on Thursday, TASS reported.
"The most important thing now is to settle the situation on the border. And here, of course, nothing can be done without the participation of Russia. Perhaps, we don't even need anyone else here, except for the two sides and Russia. Why? We have very simple, pragmatic things here: because there are maps in the General Staff of the Russian army, which show how the border between the two Soviet republics passed in the Soviet period," Putin said.
"There are things that also require mutual compromises – somewhere to align things, somewhere to exchange things,” he noted, adding it should be beneficial to both parties.
At the same time, Putin said that Moscow is also in favor of finding a multilateral format for the settlement of the border issues, including intensifying the activity of the OSCE Minsk Group. According to him, such work is already underway and the main goal of the entire process is the “creation of a secure environment and the future building of relations in a positive way.”