Կամ ստում են, որ աշխարհազորը փախել է, կամ փախչողներին գումար են տրամադրել. ԱՀ ԱԺ պատգամավոր
«Մենք տեսնում ենք ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց արցախցիների բողոքի ակցիաները և միաժամանակ տեսնում ենք, թե ինչպես է Արցախում մսխվում նրանց աջակցության գումարները»,-հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Գալստյանը և տեղեկացրեց, որ Արցախի դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր՝ բռնագաղթած բնակիչների հաշվին գրպանները լցնելու փորձերի համար:
Նրա խոսքով՝ արցախցին տեսնում է, որ ոչինչ չի փոխվել իշխանության գործելաոճում և նման իրավիճակում իրենց ապագան Արցախում չեն տեսնում:
Ըստ Գալստյանի, 20 հազարից ավել բռնագաղթածների կացարանների խնդիր կա, իսկ պետությունը փորձում է ձեռքերը լվանալ մի կողմ քաշվել՝ յուրաքանչյուրին թողնելով իր խնդիրների հետ, մյուս կողմից էլ որոշակի գործողություններով նրանց օգնության գումարները մսխվում են:
Հիմնավորելով իր հայտարարությունը՝ Արցախի Հանրապետության պատգամավորը հայտնեց, որ պատերազմից հետո 40-ից ավել հյուրատուն է գրանցվել Արցախում, և բացատրեց, որ երբ ԱՀ քաղաքացին վարձով է տալիս իր բնակարանն, ապա այն ավելի էժան է, իսկ բնակարանը հյուրատուն ձևակերպելիս մեկ շնչին ընկնող վարձի գումարն էականորեն ավելանում է, որը պետությունն է վճարում:
«Եթե մի տունը պետք է վարձակալեին 120 հազար դրամով և այնտեղ բնակվեին 5-7 հոգի, ապա հյուրատուն դարձնելու դեպքում այդ նպատակով մեկ անձի համար օրական 2.5-4 հազար դրամ է տրամադրվում պետության կողմից, որը 120 հազար դրամը եռակի, քառակի գերազանցող մուծում է ենթադրում»,-հայտարարեց Գալստյանը և հավելեց. «Այս մեխանիզմով փորձում են պետության վերջին կոպեկը վերցնել և չգիտես ինչի համար այն արվում է պետական՝ նախարարության մակարդակով և ես չեմ կարծում, որ դրանից տեղյակ չեն երկրի առաջին դեմքերը: Եթե դրա մասին տեղյակ չէ առաջին դեմքը, ուրեմն նա տեղում չէ, եթե տեղյակ է ու հանդուրժում է, ապա այն ավելի ցավալի է»:
Շեշտելով, որ Արցախում իրականացվող բոլոր սոցիալական ծրագրերում է այդ վիճակը տիրում՝ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավորն ասաց, որ այդ մասին հայտնել է ԱՀ նախագահին, մասնավորապես՝ երբ իր ձեռքի տակ էր հայտնվել մի փաստաթուղթ, ըստ որի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ մնացած բնակավայրերում 842 տրակտոր է մնացել:
Պատգամավորը հարց է բարձրացրել, թե միայն այդքան տրակտոր ինչպես կարող է մնացած լինել բռնազավթած տարածքներում, այն դեպքում, երբ միայն Ջրականի հատվածով է ճեղքում եղել, իսկ Արցախի մյուս բոլոր հանձնած շրջաններից ժամանակ էր տրվել տեխնիկան դուրս բերելու համար:
«Եթե այդ թվերով պետք է փոխհատուցում տրվի, ապա դրանք անհավանական թվեր են և բոլոր ոլորտներում է այդպես և պատկերացրեք՝ գյուղապետը տալիս է տեղեկանք, որ այս մարդն ուներ տրակտոր և դրա հիման վրա պետք է փոխհատուցում տրվի»,-նկատեց Գալստյանը և շեշտեց, որ նույն պատկերը տեսել են նաև աշխարհազորին գումարներ տրամադրելու ժամանակ, որոնք մեծ չափեր էին կազմում, այն դեպքում, երբ հայտարարում էին, թե աշխարհազորը փախել է:
ԱՀ պատգամավոր հայտնեց, որ տեսել են, թե քանի հազար մարդ է այդ գումարները ստացել:
«Կամ ստում են, որ աշխարհազորը փախել է, կամ փախչողներին գումար են տրամադրել»,-ասաց ԱՀ ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Գալստյանը:

Или лгут, что ополченцы сбежали, или сбежавшим дали деньги – депутат НС Арцаха
«Мы видим акции протеста арцахцев у здания правительства РА и в то же время видим, как в Арцахе растрачиваются суммы по их содействию»,- в ходе пресс-конференции заявил депутат парламентской фракции «Справедливость» Республики Арцах Давид Галстян, и сообщил, что в прокуратуре Арцаха возбуждены уголовное дела по попыткам растраты сумм, предназначенных для вынужденных переселенцев.
По его словам, арцахец видит, что в поведении власти ничего не изменилось, в данной ситуации не видят будущего в Арцахе.
По словам Галстяна, есть проблема жилья для более чем 20 тыс переселенцев, а государство пытается умыть руки и оставить каждого с его проблемой, а с другой стороны, их суммы растрачиваются.
Депутат Республики Арцах заявил, что после войны в Арцахе зарегистрировано более 40 гостевых домов, и объяснил, что когда гражданин Арцаха сдает свою квартиру в аренду, то получается дешевле, а когда квартиру оформляют как гостевой дом, то сумма оплаты существенно возрастает, которую выплачивает государство.
«Если дом должны были арендовать за 120 тыс драмов, и там должны были жить 5-7 человек, то в случае превращения в гостевой дом, государство предоставляет в день 2.5-4 тысячи драмов на душу, что предполагает сумму втрое-вчетверо больше»,- заявил Галстян и добавил: «Таким механизмом пытаются забрать последнюю копейку у государства, и это делается на уровне министерства, и я не считаю, что первые лице страны не знают опб этом. Если первое лицо не знает об этом, значит, он не на своем месте, а если знает и молчит, то это гораздо хуже».
Депутат об этом сообщил президенту Арцахской Республики, в частности, у него в руках оказался документ, согласно которому, на подконтрольных Азербайджану территориях осталось 842 трактора.
Он поднял вопрос, как могло остаться всего столько тракторов на оккупированных территориях в том случае, когда только на участке Джаракана был прорыв, а с остальных территорий Арцаха было дано время, чтобы вывезти технику.
«Если должна быть компенсация, то это невооброзимые цифры, и во всех сферах так, представьте, глава села дает справку, что у человека был трактор, и на этом основании ему выдают компенсацию»,- сказал он, добавив, что та же картина была в связи с ополчением.