ԱՄՆ-Մեքսիկա սահմանին 12 ամսվա ընթացքում ռեկորդային թվով անօրինական ներգաղթյալներ են ձերբակալվել
Անօրինական ներգաղթյալների ռեկորդային քանակություն՝ 160 երկրներից ավելի քան 1,7 միլիոն մարդ է վերջին 12 ամիսների ընթացքում կալանավորվել են ԱՄՆ-Մեքսիկա սահմանին: Ըստ «Ինտերֆաքս»-ի՝ շաբաթ օրը հաղորդել է BBC-ն՝ վկայակոչելով ԱՄՆ սահմանային ծառայության տվյալները:
Գերատեսչությունը նշում է, որ նրանցից ավելի քան մեկ միլիոնն արտաքսվել է Մեքսիկա և իրենց հայրենի երկրներ։
BBC-ն հիշեցնում է, որ ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Ջո Բայդենը խոստացել է, որ երկրի ներգաղթի քաղաքականությունը կդառնա ավելի մարդասիրական՝ իր նախորդ Դոնալդ Թրամփի ժամանակների հետ համեմատած, սակայն, ըստ հարցումների, ամերիկացիների միայն 35%-ն է հավանություն տալիս այս խնդրի լուծման Բայդենի ճանապարհին։ Ըստ BBC-ի՝ ներգաղթի խնդիրների լուծման պատճառով Բայդենի վարկանիշները նվազում են, նշում է:

The US says more than 1.7 million migrants were detained along its border with Mexico in the past 12 months - the highest number ever recorded.
More than one million of them were expelled to Mexico or their native countries, BBC News reported, citing data from US Customs and Border Protection.
Agents apprehended people from more than 160 countries.
President Joe Biden's popularity in opinion polls has been sinking, partly as a result of his immigration policy.
Just 35% of Americans said they approved of his handling of the issue, in an Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research survey earlier this month.
Mr Biden promised a more humane immigration policy than his predecessor Donald Trump, but the US-Mexico border has been engulfed in crisis for much of the Democrat's nine-month-old presidency.