Արցախում ազդարարվեց «Հակոբավանքի վերածնունդ»-ի մասին
Արցախում անցած հանգստյան օրերին ազդարարվեց «Հակոբավանքի վերածնունդ» նախագծի մեկնարկի մասին։ Երբեմնի եպիսկոպասանիստ ու կաթողիկոսանիստ եկեղեցին գտնվում է  Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ գյուղում։ Վանական համալիրի վերածննդի նախագիծն իրականացվելու է «Հայ Ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի» կողմից ռեԱրմենիա համագործակցության հարթակում դրամահավաքի միջոցով։
Նախաձեռնողներն և համագործակցողները Արցախի կառավարությունն և Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմն են։
Վերականգնման աշխատանքների որակի վերահսկողությունն իրականացնելու է ճարտարապետ Սամվել Այվազյանը, որը տրամադրել է Հակոբավանքի վերականգնման նախագիծը։ Սամվել Այվազյանն ավելի քան 30 տարի զբաղվել է վանքերի վերականգնմամբ՝ մասնավորապես Դադիվանքի, Սաղմոսավանքի, Թադեի վանքի, Ծործորի վանքի, և Ջուղայի Հովվի եկեղեցու։
Սամվել Այվազյանը լրագրողներին ասաց, նախատեսել են նաև տարածքի պեղման աշխատանքներ։ Վանական համալիրի վերածննդի աշխատանքները իրականացվելու են երեք տարում։
«Մշակութային ժառանգությունը վերականգնող հայ ճարտարապետների ասոցիացիան» տրամադրել է մասնագիտական աջակցություն, իտալացի ճարտարապետ և էքսպերտ Գայանե Կազնատին՝ փորձագիտական խորհրդատվություն։
Գնահատելով խնդրի կարևորությունը՝ մի շարք միջազգային փորձագետներ, անհատներ ու կազմակերպություններ շարունակում են միանալ նախագծին։
Վանական համալիրը կառուցվել է 5-7 դարերում, հոգևոր, մշակութային և կրթական մեծ դեր է ունեցել հայ ժողովրդի պատմության ողջ ընթացքում Դադիվանքի, Գանձասարի, Ամարասի և Գտչավանքի հետ միասին։ 3 դար շարունակ վերանորոգման ոչ մի աշխատանք չիրականացնելու պատճառով վանքն այսօր կանգնած է փլուզման վտանգի առաջ։
Համալիրի կրթական և աշխարհիկ կառույցները՝ գրատները, մագաղաթյա ձեռագրեր պահող մատենադարանը, բուխարիներով տաքացվող բնակարանները, մթերանոցները, սեղանատունը, ախոռները, պահակակետերը, ջրավազանները և թոնիրներն ամբողջովին փլուզված են և ծածկված հողով ու փլատակներով:
Քանի որ Հակոբավանքը 18-րդ դարից հետո չի վերանորոգվել, բնական գործոնների ազդեցության տակ վանքի պատերը ճաքել են, տանիքներն ու թաղածածկերը թուլացել, մասամբ փլուզվել և ծածկվել բուսականությամբ: Հատակը քանդվել է, պատերի կրասվաղը՝ թափվել ու քայքայվել:
Արցախի թեմակալ առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը վանական համալիրի վերականգնումը որակում է որպես Արցախի մշակութային ու հոգևոր վերածնունդ։
«Դարեր շարունակ այստեղ հնչել են աղոթքներ, եղել է վանական կյանք, դպրություն, գրչություն, կաթողիկոսական գահ, կայացվել են որոշումներ... Շարունակել այդ ամենը նշանակում է, որ Արցախը պետք է ապրի, արցախահայությունը պետք  է իր հայրերի քրիստոնեական ճանապարհով շարունակի իր հավիտենական կյանքը»,- ասում է Տեր Վրթանես եպիսկոպոսը։
Վանական համալիրի վերածննդի աշխատանքները իրականացվելու են երեք փուլերով.
Առաջին տարում վերակագնվելու է հյուսիսային եկեղեցին ( 2022 թվականի ապրիլից մինչև 2022 թվականի նոյեմբեր): Այս փուլի վերականգնման աշխատանքների համար նախատեսվում է մոտավորապես 30 000 000 ՀՀ դրամ։
Երկրորդ տարում վերակագնվելու է արևելյան եկեղեցին (2023 թվականի ապրիլից մինչև 2023 թվականի հոկտեմբեր)։ Այս փուլի վերականգնման աշխատանքների համար նախատեսվում է մոտավորապես 35 000 000 ՀՀ դրամ:
Երրորդ տարում վերակագնվելու են գավիթը և սյունասրահը (2024 թվականի ապրիլից մինչև 2024 թվականի հոկտեմբեր): Այս փուլի վերականգնման աշխատանքների համար նախատեսվում է մոտավորապես 45 000 000 ՀՀ դրամ:
«Հակոբավանքը» ոչ միայն հոգևոր, այլև սոցիալական և մշակութային նշանակություն ունի հայ ժողովրդի համար։ Ուստի՝ վերականգնելով համալիրը՝ վերականգնում ենք անցյալում թողած մեր պատմությունը, որն այսօր Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է խեղաթյուրել՝ անվանելով աղվանական։
Հակոբավանք վանական համալիրի հոգևոր կառույցների վերականգնման համար անհրաժեշտ է մոտավորապես 110 000 000 ՀՀ դրամ։
ՌեԱրմենիա համագործակցության հարթակի գործառնական տնօրեն Արտակ Գրիգորյանի խոսքով, Արցախի զբոսաշրջության զարգացման ծրագրում ներառվել են Հակոբավանքը, Կաչաղակաբերդը, ստեղծվելու են նոր քայլուղիներ դեպի այս վանքեր։
Քանի որ պատերազմից հետո Ադրբեջանին անցած 1500 հայկական հուշարձաններից 90-ն արդեն ոչնչացվել կամ յուրացվել է, այսօր՝ այս մշակութային պատերազմում, հրատապ է դառնում վանքի վերականգնումը՝ որպես մեր գործի, պայքարի և միասնականության խորհրդանիշ։
Նախագծի ազդարարման միջոցառմանը մասնակցել է նաև Panorama.am-ի լուսանկարիչը։  Լուսանկարները՝  հարակից հղումով։

В Арцахе дан старт «Возрождению Акобаванка»
В Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) в минувшие выходные был дан старт проекту «Возрождение Акобаванка». Служивший некогда резиденцией епископа и католикоса Акобаванк расположен возле села Колатак Мартакертского района Арцаха. Проект возрождения монастырского комплекса будет реализован «Фондом изучения армянской архитектуры» путем сбора средств на инновационной платформе сотрудничества и фандрейзинга «реАрмения».
Инициаторами и сторонами сотрудничества являются правительство Арцаха и Арцахская епархия Армянской Апостольской церкви.
Контроль качества реставрационных работ будет осуществлять архитектор Самвел Айвазян, представивший проект реставрации Акобаванка. Самвел Айвазян более 30 лет занимается восстановлением монастырей, в частности Дадиванка, Сагмосаванка, монастыря Тадей, монастыря Цорцор и пасторской церкви Джуга.
Самвел Айвазян сообщил в беседе с журналистами, что предусмотрены также работы по раскопкам территории. Работы будут проводиться в течение трех лет, соответственно, в три этапа.
«Ассоциация армянских архитекторов, восстанавливающих культурное наследие» оказала профессиональную помощь, итальянский архитектор Гаяне Казнати предоставила экспертные консультации.
Оценивая значимость проблемы, ряд международных экспертов, частных лиц и организаций продолжают присоединяться к проекту.
Акобаванк – монастырский комплекс, построенный в 5-7 веках, расположенный недалеко от села Колатак в Арцахе. Комплекс играл большую роль, как в духовном, культурном так и образовательном плане на протяжении всей истории армянского народа наряду с Дадиванком, Гандзасаром, Амарасом и Гчаванком. В течение трех веков здесь не велись реставрационные работы, и сегодня монастырь находится под угрозой исчезновения.
Образовательные и светские сооружения комплекса - скрипторий, Матенадаран с пергаментными рукописями, комнаты, отапливаемые каминами, кладовая, столовая, конюшни, дозорные посты, колодцы, тонир – полностью разрушены, покрыты землей и развалинами.
Так как Акобаванк после 18-го века не подвергался реставрации, под воздействием природных факторов стены монастыря потрескались, крыши и своды ослабли, частично обрушились и покрылись растительностью. Также обрушился пол, облезла и рухнула штукатурка со стен.
Глава Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви епископ Вртанес Абрамян квалифицирует восстановление монастырского комплекса как культурное и духовное возрождение Арцаха.
«Здесь веками произносились молитвы, кипела монастырская жизнь, развивались письменность, искусство переписывания древних рукописей, здесь находился католикосат, принимались решения ... Продолжение всего это несет в себе следующий посыл: Арцах должен жить, армяне Арцаха должны продолжать свою вечную жизнь христианским путем своих отцов», – говорит епископ Вртанес.
Работы по возрождению монастырского комплекса будут проходить в три этапа.
В первый год отреставрируют северную церковь (с апреля 2022 года по ноябрь 2022 года). На реставрационные работы на этом этапе предусмотрено около 30 000 000 драмов.
Во второй год будет восстановлена восточная церковь (с апреля 2023 года по октябрь 2023 года). На реставрационные работы на этом этапе предусмотрено около 35 000 000 драмов.
На третий год отреставрируют паперть и зал с колоннами (с апреля 2024 года по октябрь 2024 года). На реставрационные работы на этом этапе предусмотрено около 45 000 000 драмов.
«Акобаванк» имеет не только духовное, но и социальное и культурное значение для армянского народа. Посему, восстанавливая комплекс, мы восстанавливаем нашу оставленную в прошлом историю, которую сегодня Азербайджан всячески пытается исказить, называя албанской.
На восстановление духовных структур монастырского комплекса Акобаванк необходимо около 110 000 000 драмов.
По словам операционного директора платформы сотрудничества «реАрмения» Артака Григоряна, Акобаванк и Качахакаберд включены в программу развития туризма Арцаха, и к этим монастырям будут созданы новые маршруты.
Поскольку 90 из 1500 армянских памятников, перешедших к Азербайджану после войны, уже разрушены или присвоены, сегодня, в этой культурной войне, восстановление монастыря становится императивом – как символ нашей работы, борьбы и единства.
В мероприятии, на котором был дан старт проекту, приняла участие и фотокорреспондент  Panorama.am. Фото – по ссылке.