2022 թ. բյուջեն կատարելու համար 250 մլրդ դրամի ներքին պարտքի ավելացում է նախատեսվում. Տիգրան Խաչատրյան
«Կապիալ շինարարության ոլորտում 2021 թ. համեմատ 2022 թ-ին 60% աճ է նախատեսվում»,- ԱԺ հանձնաժողովների միասնական նիստում «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացնելիս հայտնեց Ֆինանսների Նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և անդրադարձավ մտահոգություններին, ըստ որոնց՝ հնարավոր է պետությունը չհասցնի իրականացնել նման ծավալի կապիտալ շինարարությունը, ինչպես այն հաճախ լինում էր նախորդ տարիներին:
Նախարարը հայտնեց, որ այդ խնդիրը լուծելու համար կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում, մասնավորապես՝ մրցույթների կազմակերպման հարցում:
Շեշտելով, որ նախորդ տարիներին բյուջետային հատկացումները սորվորաբար ուշանում էին մրցութային ընթացակարգերի կազմակերպման ուշացումների պատճառով՝ Խաչատրյանը նշեց, որ պետական մարմիններին հանձնարարվել է արդեն 2021 թ-ին սկսել 2022 թ-ին նախատեսված կապիտալ շինարարության ծրագրերի մրցույթների կազմակերպումը և անցկացումը:
Ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ նաև մրցույթների ընթացակարգը պետք է պարզեցվի, բայց՝ ոչ դրանց արդյունավետության հաշվին:
«250 մլրդ դրամի չափով ներքին պարտքի ավելացմամբ կամ պետական պարտատոմսեր թողարկելով ֆինանսավորում է նախատեսվում 2022 թ. պետական բյուջեն կատարելու համար»,-տեղեկացրեց Տիգրան Խաչատրյանը:
Նա հավաստիացրեց, որ դրանով չեն կրճատում մասնավոր հատվածի համար նախատեսվող ֆինանսական միջոցները, քանի որ ներքին պարտքի այդ սահմանաչափը պարբերաբար քննարկում են ԿԲ-ի հետ, մասնավորապես՝ թե ինչքան պետք է լինի կառավարության պարտքը՝ ներքին շուկայում ներկայության տեսանկյունից։
Ըստ Խաչատրյանի՝ կառավարության ներքին պարտքի հանրագումարը չի գերազանցում բանկային ակտիվների 12 %-ը, ինչը չի խոչընդոտի մասնավոր հատվածին ֆինանսական միջոցներ ներգրավել իր ծրագրերի համար:
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ մասնավոր հատվածը կառավարության հետ միասին դժվարության են հանդիպում, երբ գնաճը զսպելու համար ԿԲ-ն բարձրացնում է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, ինչի պատճառով և՛ մասնավոր հատվածը, և՛ կառավարությունը ստիպված ավելի բարձր տոկոսով են գումար ներգրավում:

Для выполнения бюджета 2022г. предусмотрено увеличение внутреннего долга на 250 млрд драмов – Тигран Хачатрян
«В сфере капитального строительства в 2022 году по сравнению с 2021г. предусмотрен 60%-й рост»,- на общем заседании комиссий НС заявил министр финансов Тигран Хачатрян, представляя законопроект «О государственном бюджете РА на 2022 год», и коснулся опасений, согласно которым, государство, возможно, не успеет осуществить капитального строительства в таком объеме, как часто бывало в прошлые годы.
Министр сообщил, что для решения данной проблемы правительство предпринимает меры, в частности, организацию тендеров.
Подчеркнув, что в предыдущие годы бюджетные отчисления запаздывали обычно из-за задержки организации тендерных процедур, Хачатрян отметил, что государственным органам поручено уже в 2021 году начать организацию и проведение тендеров на программы по капитальному строительству в 2022г.
По словам министра финансов, процедура конкурсов должна быть облегчена, но не за счет их эффективности.
«С целью выполнения госбюджета на 2022 год предусмотрено финансирование за счет увеличения внутреннего долга на 250 млрд драмов или эмиссии государственных облигаций»,- сказал Тигран Хачатрян.
Он заверил, что этим не сокращаются предусмотренные для частного сектора финансовые средства, поскольку данный лимит внутреннего долга периодически обсуждается с Центробанком, в частности, каким должен быть долг правительства с точки зрения присутствия на внутреннем рынке.
По словам Хачатряна, сумма внутреннего долга правительства не превышает 12% банковских активов, что не создаст препятствий для частного сектора в вопросе привлечения средств.
Он добавил, что частный сектор всместе с правительством встречаются с трудностью, когда для сдерживания инфляции ЦБ повышает ставку рефинансирования, вследствие чего и частный сектор, и правительство вынуждены привлекать суммы по более высокой процентной ставке.