Հայաստանում Իրանի դեսպան. Իրանական բեռնատարներից վճարների գանձումը դեմ է եռակողմ համաձայնությանը
Հայաստանում ԻԻՀ դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին հայտարարել է, որ ըստ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ հրադադարի համաձայնագրի՝ տարանցիկ ճանապարհը պետք է ունենար իր նախկին կարգավիճակը մինչև նոր ճանապարհի ավարտը: Նա նշել է. «Ցավոք, մենք տեսանք, որ ադրբեջանական կողմն իրանական բեռնատարներից վճար էր գանձում»: Այս մասին ասել է դեսպանը Tasnim լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, գրում է Pars Today-ը։
Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, նշելով, որ Իրանի անկախության օրվանից Իրան-Հայաստան հարաբերությունները լավ են և ամենաբարձր մակարդակի վրա, և չնայած տարբեր կառավարությունների վերելքներին ու վայրէջքներին, դրանք միշտ  դրական են եղել, հավելել է. «Մենք Հայաստանի հետ ունենք մի քանի հազար տարվա երկար պատմություն, և հայ հայրենակիցների առկայության շնորհիվ այդ հարաբերություններն ավելի ամուր են։ Այնուամենայնիվ, երկու երկրների միջև լավ քաղաքական հարաբերություններին զուգահեռ, մենք տնտեսական հարթությունում չենք ունեցել ցանկալի արդյունքներ, ինչպես պետք է ունենայինք»:
Հարավ-հյուսիս տարանցիկ ճանապարհին մասին նա նշել է, որ իրենք ունեն Հնդկական օվկիանոսի ճանապարհը դեպի Չաբահար և Պարսից ծոց, այնուհետև երկաթուղային ճանապարհ դեպի Ջոլֆա-Հայաստան-Վրաստան և Սև ծով, որը անվտանգ և շատ հարմար երթուղի է առևտրի համար, և այս ճանապարհին գտնվող երկրները կարող են  օգտվել դրա առավելություններից:
«Տրանսպորտային երթուղու մի մասը կապված է Սիսիանի ճանապարհի հետ, որը 60 կմ երկարություն ունի և գտնվում է Հայաստանի հարավում՝ Սյունիքի մարզում: Ձեռնարկվող միջոցառումների արդյունքում, այս ճանապարհը կարճացնում է նախորդ ճանապարհը: ՀՀ կառավարությունը վերականգում է այս ճանապարհը և Իրանն, ամենայն հավանականությամբ, կմասնակցի  կառուցման աշխատանքներին: Հաշվի առնելով, որ ճանապարհաշինության, թունելների և կամուրջների կառուցման ոլորտում Իրանի հնարավորությունները տեսանելի չեն հարակից շատ երկրներում, այս առնչությամբ Իրանի մասնակցության շուրջ բանակցությունները շարունակվում են»,-ասել է դեսպանը։
Բադախշան Զոհուրին հարավ-հյուսիս տարանցիկ ճանապարհի խնդիրների մասին ասել է, որ այս ճանապարհի մի մասը գտնվում է Գորիսի տարածաշրջանում՝ 21 կմ երկարությամբ, որի երկու հատվածը նախկին խորհրդային քարտեզների համաձայն գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում:
«Ըստ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև  բանակցությունների, այս ճանապարհը պետք է գործեր նախկին կարգավիճակով, մինչև նոր ճանապարհի ավարտը: Սակայն ցավոք, որոշ ժամանակ առաջ ադրբեջանական կողմը ճանապարհը սկզբում փակեց երկու օրով,  իսկ այն բացելուց հետո, իրանի բեռնատարներից վճարներ են գանձվում»,-ասել է դեսպանը։

Iranian Ambassador describes charging Iranian trucks in Armenia by Azerbaijan as 'unacceptable move'
Iran’s ambassador to Yerevan decried Azerbaijan’s unacceptable move to receive toll from Iranian trucks on a road passing through pockets of Azerbaijan-controlled territory in southern Armenia, saying the road charging runs counter to a ceasefire deal. In an interview with Tasnim news agency in Yerevan, Iran’s Ambassador Abbas Badakhshan Zohouri said it is unfortunate that the Iranian trucks using the Goris-Kapan Road have been required to pay toll.
According to the trilateral negotiations among Russia, Armenia and the Republic of Azerbaijan, which resulted in a ceasefire deal between Yerevan and Baku following the most recent war over the Nagorno-Karabakh region, the situation in the transit route in southern Armenia was supposed to remain unchanged until the completion of a new route, the Iranian envoy said.
He explained that the transit route has been used during the past three decades. “The Iranian trucks pay toll on arrival in Armenia, and they are not expected to pay toll a hundred kilometers ahead as well. We expected that they (Azerbaijan Republic) would stop it (road charging) until the preparation of the additional road and that no problem would arise.”
In a meeting with his Armenian counterpart, held in Tehran in early October, Iranian Foreign Minister Hossein Amirabdollahian unveiled plans for a new road map leading to the expansion of relations with Armenia at the “strategic level”.
He said Iran and Armenia have outlined a new project to revive the transit of commodities and routes for the trucks traveling between the two neighbors, saying the plan will be carried out immediately.