Համաձայն ավանդույթի՝ Բյուրականի աստղադիտարանը կազմակերպել է հերթական գիտաճամբարը, որը նախաձեռնել էր ԲԱ կրտսեր գիտաշխատող Սոնա Ֆարմանյանը։ Այս տարի գիտաճամբարին մասնակցում են 12-14 տարեկան շնորհալի երեխաներ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններից։ Այս մասին հայտնում են Բյուրականի աստղադիտարանից:
Գիտաճամբարի ծրագիրը, ինչպես ամեն տարի, շատ հագեցած է և մշակված այնպես, որ երեխաները համատեղեն հաճելի ժամանցն օգտակարի հետ:
Թեև այսօր ճամբարի դեռ երկրորդ օրն է՝ երեխաները հասցրել են ոչ միայն ծանոթանալ միմյանց հետ, այլև հանդիպել ԲԱ տնօրեն Արեգ Միքայելյանին, աստղացուցարանում դիտել ֆիլմ և այցելել մի շարք տեսարժան վայրեր։ Ամենից հետաքրքիրը, հավանաբար, այցն էր Տառերի պուրակ, որտեղ երեխաները մասնակցել են հայտնի անձանց անունները կրող ծառերի տունկին՝ Ա․ Միքայելյանի հետ միասին տնկելով Վիկտոր Համբարձումյանի անվան ծառը։
Վերադառնալով աստղադիտարան՝ երեխաները շրջել են աստղադիտարանի տարածքում, ծանոթացել Վիկտոր Համբարձումյանի գործունեությանը վերջինիս տուն-թանգարանում և եղան ամենամեծ՝ 2.6մ հայելու տրամագծով աստղադիտակում:
Աստղադիտարանում գտնվելու ընթացքում երեխաներին դեռ շատ բացահայտումներ են սպասվում:
Գիտաճամբարի կազմակերպիչներն են Բյուրականի աստղադիտարանը, Միջազգային աստղագիտական միության (ՄԱՄ) Հարավարևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի Աստղագիտության զարգացման տարածաշրջանային գրասենյակը և Հայկական աստղագիտական ընկերությունը (ՀԱԸ)։ Այս տարի գիտաճամբարի համակարգողն է ԲԱ միջոցառումների և ծրագրերի համակարգող Անի Դավթյանը։

The 7th Science Camp at Byurakan Observatory kicked off
Schoolchildren aged 12-14 from Armenia, Artsakh and the Diaspora are attending the 7th Science Camp at Byurakan Observatory. This year's programme is designed to help children get new knowledge about astronomy and at the same time have fun through games and competitions. As the Observatory reported in a press release, on the second day of the Camp, children have got acquainted with each other and met Director of Byurakan Observatory Areg Mikayelyan, then watched science films commented by professional astronomers and visited number of sightseeings.
Apart from that intellectual games, visits to the observatory’s largest viewer (2.6 m), to Viktor Ambartsumian’s house-museum, night sky observations, excursions to Amberd, Tegher Monastery, Oshakan, sport games and competitions, film shooting, concerts by the participants, etc. are planned within the framework of the science camp.
The event is organized by the South West and Central Asia Regional Office of Astronomy for Development and the Armenian Astronomical Society. This year, the Camp is partly funded by the Fund for Armenia relief.