Արմեն Գևորգյանը դատախազության ուշադրություն հրավիրեց դատարանի գործողությունների վրա
«Այս դատավարությամբ ամեն ինչ արվել է, ցավոք սրտի, որ պետության հեղինակությունը առավելագույն չափով ընկնի»,-այսօր Երևան քաղաքաի ընդհանուր իրավասության դատարանում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր նրա պաշտպան Ալեքսանդր Կոչուբաևը բացարկի միջնորդություն ներկայացրեց նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
Գևորգյանն իր խոսքում նշեց, որ այսօր ժամը 14։00-ին պետք է մասնակցեր ԱԺ-ում փակ նիստի, որտեղ պետք է քննարկվեր սահմաններում տիրող իրավիճակը, ինքը պետք է հարցադրումներ հնչեցներ՝ ուղղված իշխանությանը։
«Դատարանը չի հարգում առաջնային մանդատ ունեցող ներկայացուցչի աշխատանքն ու դրա կարևորությունը։ Սա ի դեպ, որպես նկատառում, եթե ցանկանում եք, կարող եք միջնորդության քննարկման հիմքերում սրան էլ անդրադառնալ»,-ասաց Գևորգյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը դատավորին հիշեցրեց, չնայած պաշտպաններն առավել հաճախ վկայակոչում են Քրեական օրենսգրքի ու Քրեական դատավարության օրենսգրքի դրույթները, հայաստանյան օրենսդրությունն այդ երկու իրավական ակտերով չի սահմանափակվում։
«Գոյություն ունի առաջին հերթին Սահմանադրություն, կան օրենքներ։ Գոյություն ունի Դատական օրենսգիրք, որը սահմանում է դատավորի վարքագծի կանոնները, որոնք վերաբերում են ի պաշտոնե գործելուն։ Այնտեղ ասվում է, որ դատավորն իր գործողություններով չպետք է ստեղծի հիմքեր նոր ինքնաբացարկի միջնորդություններ ներկայացնելու համար»,-ասաց նա։
Գևորգյանը մի կոնկրետ հանգամանք նշեց. 2020-ի օգոստոսին դատարանը հետաձգել է իր գույքը կալանքից հանելու վերաբերյալ միջնորդության լուծումը, ինչը, ըստ Գևորգյանի, փաստացի մերժում է։ Այնուհետև սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին ինքը դիմել է դատարան՝ խնդրելով թույլ տալ իր հաշվից 5 մլն դրամ փոխանցել «Հայաստան» համահայկական հիմնաադրամին։ Դատարանն առանց քննարկելու թույլ է տվել, համապատասխան գրություն է ուղարկել համապատասխան բանկին, փոխանցումը կատարվել է։
«2021թ. մայիսին մենք նույնպես դիմել ենք Ձեզ, ես որպես համապատասխան դաշինքի անդամ ցանկություն եմ ունեցել աջակցություն ցույց տալ համապատասխան դաշինքին, խնդրել եմ Ձեզ թույլ տալ, որ որոշակի գումար փոխանցվի դաշինքի հաշվեհամարին։ Դուք պարզապես մերժել եք»,-ասաց Գևորգյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ օրեր առաջ դիմել են դատարանին՝ խնդրելով արգելանքի տակ դրված հաշվեհամարից պետական բյուջե վերադարձնել Ստրասբուրգ գործողուման համար փոխանցված, բայց այդպես էլ չծախսված գումարը, սակայն դատարանը կրկին մերժել է։
«Հարգելի դատարան, Դատական օրենսգրքի 70 հոդվածի 14-րդ կետի համաձայն, դատավորը պետք է խելամիտ վարք դրսևորի, որպես նոր ինքնաբացարկի հիմք չառաջացնի։ Հիմա այս հանգամանքներն ընկնո՞ւմ են այդ հոդվածի տակ, թե՞ չէ»,-նշեց նա՝ խնդրելով դատախազության ուշադրությունը այս հարցին, քանի որ դատարանն իր գործողություններով վնաս է հասցնում պետությանը։
Այդ գործողությունները Գևորգյանը գնահատում է ապօրինի, ինչի հետևանքով պետական բյուջեին պատճառվել է 507 հազար դրամ վնաս։

Армен Геворкян обратил внимание прокуратуры на действия суда
«Это судебное разбирательство сделало все, к несчастью, чтобы авторитет государства как можно больше упал»,- сегодня в столичном суде общей юрисдикции заявил депутат фракции «Армения» Армен Геворкян.
Напомним, что сегодня его защитник Александр Кочубаев представил ходатайство о самоотводе председательствующей судьи Анны Данибекян.
Геворкян в своем слове отметил, что сегодня в 14:00 должен был принять участие в закрытом заседании НС, в ходе которого должна была обсуждаться ситуация на границах, и у него были вопросы к властям.
«Суд не уважает работу представителя первичного мандата и ее важность. Это, кстати, в качестве наблюдения, можете в обсуждении ходатайства коснуться и этого»,-сказал Геворкян.
Оппозиционный депутат наполнил судье, что, хотя защитники наиболее часто ссылаются на положения Уголовного кодекса и Уголовно-процессуального кодекса, армянское законодательство не ограничивается только этими двумя правовыми актами.
«Во-первых, существует Конституция, есть законы. Существует Судебный кодекс, который устанавливает правила поведения судьи, касающиеся служебных действий. Там говорится, что судья не должен своими действиями создавать основания для предоставления ходатайств о самоотводе»,-сказал он.
Геворкян отметил конкретное обстоятельство, он наполнил, что в августе 2020 суд затянул решение по ходатайству о снятии его имущества из-под ареста, что, по мнению Геворкяна, фактически является отклонением.
«В мае 2021г. мы также обратились к Вам, я выразил желание оказать поддержку соответствующему альянсу, попросил Вас разрешить перевести некоторую сумму на счет альянса. Вы просто отклонили просьбу»,-сказал Геворкян.
Депутат напомнил, что несколько дней назад обратился в суд, попросив с счета, находящегося под арестом, вернуть в государственный бюджет сумму, переведенную для поездки в Страсбург, однако суд снова отклонил.
«Уважаемый суд, согласно пункту 14 статьи 70 Судебного кодекса, судья должен проявлять разумное поведение, чтобы не создавать оснований для самоотвода. Теперь эти обстоятельства подпадают под эту статью, или нет»,- отметил он, попросив внимания прокуратуры на данный вопрос, поскольку суд данными действиями вредит государству.
Данные действия Геворкян оценивает как незаконные, вследствие чего государственному бюджету причинен вред в размере 507 тыс драмов.