Այս պահին թուրքը Սիսիանի վարչական տարածքում է. Արթուր Սարգսյան
«2020 թվականի դեկտեմբերի 5-ի մեր հայտարարությունից հետո, որ դեմ ենք իշխանություններին, վարչապետին, իմ և իմ ընկերների նկատմամբ սկսվեց քաղաքական հետապնդում, իմ ելույթի ժամանակ կհիմնավորեմ,  կտեսնեք, թե այդ ընթացքում ինչ պրոցեսներ են իրականացվել իմ նկատմամբ»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, Սիսիանի նախկին քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանն օրերս է ազատվել կալանքից և այսօր առաջին անգամ մասնակցում է ԱԺ նիստին: Արթուր Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ դաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու  և Պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպքով։  Արթուր Սարգսյանը ձերբակալվել էր հուլիսի 16-ին, այնուհետև կալանավորվել: Նա վերջերս ազատ է արձակվել 20 մլն դրամի չափով գրավով:
Նա մանրամասներ չներկայացրեց իր դեմ հարուցված քրեական գործից ու ընթացքից՝ նշելով, որ դատավարական փուլում է, միայն ընդգծեց՝ չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Նրա գնահատմամբ,  քաղաքական հետապնդում է:
«2016-2021 թվականներին եղել եմ Սիսիան համայնքի ղեկավար, իրականացրել եմ մոտ 4 միլիարդի սուբվենցիոն և տարբեր ծրագրեր, կատարվել է 237 գնումների մրցույթ: Պետական վերահսկողության ծառայությունը, տարբեր կառույցներ ստուգել են ամբողջությամբ, մեկ լումայի խախտում չեն հայտնաբերել: Ինչպե՞ս է հնարավոր, որ  4 միլարդի  մեջ չհայտնաբերեցին խախտում, հենց  2016 թվականի դեկտեմբերի 10 միլիոնի մեջ 3 միլիոն հայտնաբերեցին: Դատավարական փուլը կավարտվի, կտեսնենք՝ արել ենք, թե ոչ»,- ասաց նա:
Արթուր Սարգսյանը նշեց, որ այս պահին թուրքը գտնվում Սիսիանի վարչական տարածքում՝ Սև լճից վերև՝ Իշխանասարի հատվածում:
«Մենք ասել ենք՝ այս խնդիրները պետք է լուծվեն, որ մայիսի 12-ից այս իրավիճակը չունենայինք, որ թուրքը քայլելով չգար, հասներ մեր հողի մեջ։ Եթե այդ խնդիրները ժամանակին` նոյեմբերի 9-ից հետո լուծած լինեին, ինչը մենք էինք պահանջում, մայիսի 12-ին թուրքը չէր գա, նստի մեր հողի մեջ և մինչև այսօր նստած է»,- նշեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Նա պատմեց, որ դեկտեմբերի 17-ին պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը գնացել է Գորիս, հրավիրել է Սյունիքի համայնքապետերին և հրահանգ է տվել՝ «մինչև վաղը ժամը 5-ը ձեզ բոլորիդ ժամանակ՝ բոլոր տեղերից պետք է հետ գաք». «Մեզ մոտ մտահոգություն առաջացավ, քանի որ այն ժամանակ բոլոր բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ասել էին, որ ով որտեղ կանգնած է, պետք է մնա այդտեղ։
Երկրորդը՝ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ ոչ մի տեղ նշված չէ, որ պետք է հետ քաշվեինք։ Նախարարին ինչ հարցնում էինք, ասում էր՝ ես տեղյակ չեմ, վաղը ժամը 5-ին բոլորդ պետք է հետ գաք։
Այդտեղից են առաջացել մեր մտահոգությունները։ Ես էլ այնտեղ հարց եմ տվել, ասել եմ՝ պարոն նախարար, եթե դուք չեք իմանում, կարո՞ղ է մեկ ամիս հետո գաք, մեզ հավաքեք, ասեք՝ Սիսիանն էլ է տված թուրքերին, հետ գնացեք»:
Ըստ նրա, այդ հրահանգից հետո հայկական կողմը 25 կմ հետ է քաշվել՝ Գորիսի և Կապանի հատվածում։
«Գորիսի, Խնձորեսկի դիրքերից և Զանգեզուր-Կուբաթլուից լրիվ հետ են եկել այսօրվա այն դիրքերը, որտեղ մերոնք հիմա կանգնած են, ինչը նոյեմբերի 9-ի պայմանագրի մեջ նշված չի եղել։ Բոլորդ էլ գիտեք, որ ասել են՝ ով որտեղ կանգնած է, պետք է մնան այնտեղ։ Հիմա այդ հատվածներում ադրբեջանական ուժեր են», - նշեց Արթուր Սարգսյանը:
Նա հայտնեց, որ վերջին ամիսներին անվտագության առումով Սյունիքում ոչինչ չի փոխվել, Սյունիքի սահմանների հետ կապված դեկտեմբերին ունեցած նույն մտահոգությունները կան:
Հարցին՝ առաջիկայում Կապանում կայանալու են քաղաքապետի ընտրություններ, արդյո՞ք կաջակցեն իրենք գործող քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանին, ով կրկին առաջադրվելու է, նա պատասխանեց. «Գևորգ Փարսյանն իմ ընկերն է, և ասեմ, որ այս տարիների ընթացքում ինքը շատ-շատ գործեր է արել Կապան համայնքի համար, ես վստահ եմ, որ կապանցիները ճիշտ որոշում կկայացնեն և իրենց ձայնը կտան Փարսյան Գևորգին»:
Ճշտող հարցին` «Հայաստան» դաշինքն ու իրենց կուսակցությունը` «Վերածնվող Հայաստանը», կաջակցե՞ն Գ. Փարսյանին, Ա. Սարգսյանը նշեց. «Ճիշտն ասած` տեղյակ չեմ, ես որպես Փարսյան Գևորգի ընկեր, ես անձամբ իր կողքին եմ»:

На данный момент турки находятся на административной территории Сисиана – Артур Саркисян
«После нашего заявления от 5 декабря 2020 года о том, что мы выступаем против властей и премьер-министра, в отношении меня и моих друзей началось политическое преследование, в ходе моего выступления я представлю обоснования, и вы увидите, какие процессы осуществлялись в отношении меня»,- в ходе брифинга в НС заявил депутат фракции «Армения» Артур Саркисян.
Напомним, что депутат фракции «Армения», бывший мэр Сисиана Артур Саркисян на днях отпущен из-под ареста и сегодня впервые участвует в заседании парламента. Артуру Саркисяну предъявлено обвинение по части 2 статьи 308(злоупотребление должностным положением) и части 1 статьи 314(служебный подлог) УК Армении. Артур Саркисян задержан 16 июля, затем – взят под стражу. Недавно он отпущен под залог в размере 20 млн драмов.
Он не сообщил подробностей по возбужденному в его отношении уголовному делу, отметив, что оно на стадии судебного разбирательства, подчеркнув только, что не принимает выдвинутое ему обвинение. По его оценке, это политическое преследование.
Артур Саркисян отметил, что на данный момент турок находится на административной территории Сисиана – наверх от Черного озера, на участке Ишханасара.
Он рассказал, что 17 декабря бывший министр обороны Вагаршак Арутюнян поехал в Горис, пригласил глав общин Сюника и дал распоряжение «всем вам время до 5 часов завтрашнего дня – все вы должны вернуться». «У нас появилось беспокойство, поскольку тогда все высокопоставленные должностные лица сказали, что остаемся на занятых местах.
Во-вторых, в заявлении 9 ноября нигде не отмечено, что мы должны были отойти. Министр на все наши вопросы отвечал, что ничего не знает, и завтра в 5 часов все мы должны вернуться.
По его словам, после данного распоряжения армянская сторона на участке Гориса и Капана отошла на 25 км.
«С позиций Гориса, Хндзореска и с Зангезура-Кубатлу все вернулись на те сегодняшние позиции, где сейчас наши находятся, о чем не было ничего сказано в заявлении 9 ноября. Вы все знаете, было сказано, все остаются на занятых позициях. А сейчас на этих участках азербайджанские войска», - отметил Саркисян.
На вопрос о том, поддержит ли он действующего мэра Капана Геворга Парсяна предстоящих выборах мэра, он ответил:
«Геворг Парсян мой друг, и я должен сказать, что за эти годы он осуществил много программ для общины Капан, я уверен, что капанцы примут правильное решение и отдадут свой голос за Парсяна».
На уточняющий вопрос: поддержат ли альянс «Армения» и их партия «Возрождающаяся Армения» Г. Парсяна, Артур Саркисян ответил: «Честно говоря, не знаю. Я лично как друг Парсяна Геворга буду рядом с ним».