Արմեն Գևորգյան. Հաագայում այս հայցը պետք է ընկալվի ոչ որպես ձևական գործընթաց
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը Թելագրամի իր էջում հրապարակել է հայտարարություն՝ մանրամասնելով այսօր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ դատական   նիստին մասնակցելու պատճառով չի կարողացել խորհրդարանում իր հայտարարությունը անել։  Սյն  կարևոր է համարում, ուստի տեղադրում է իմ ալիքում։
«44-օրյա պատերազմից հետո մինչ օրս, հայկական աշխարհը փոթորկված է և փորձում է հարմարվել հետպատերազմյան իրողություններին։ Մի մասը՝ պայքարում է, շատերը՝ արդարանում են, իսկ այլոք՝ գործում։ Շատ են նաև դիտորդները:
Այսօր ուզում եմ անդրադառնալ նրանց, ովքեր իրենց աշխատանքով փորձում են պաշտպանել մեր ազգային շահերն ու խոցված արժանապատվությունը։ Եվ մեզնից պահանջվում է ո´չ միայն բարոյապես աջակցել նրանց. մեզնից պահանջվում է գործնական օժանդակություն։
Առաջինը, ինչի վրա ուզում եմ հրավիրել բոլորիս ուշադրությունը, Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունն է՝ ուղղված Ադրբեջանի կողմից Հայաստանում և Արցախում մարդու իրավունքների սիստեմատիկ և շարունակական խախտումների բացահայտմանը։ ՄԻՊ-ի ջանքերի շնորհիվ մեր հասարակությունը և միջազգային հանրությունը հրատապ և օբյեկտիվորեն տեղեկացվում են իրականության մասին, որը հաճախ դաժան է։
Երկրորդը Միջազգային քրեական դատարանում Հայաստանի հայցն է Ադրբեջանի դեմ։ Առաջին անգամ նման հեղինակավոր դատարանում հնարավորություն ենք ստանում ներկայացնելու Ադրբեջանի իշխանությունների իրական հակահայկական էությունը։
Այս հայցը պետք է ընկալվի ոչ թե որպես ձևական գործընթաց, այլ, առաջին հերթին, հնարավորություն հայության համար՝ համախմբվելու և նպաստելու Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության բացահայտմանը և դատապարտմանը: Այս դատավարության արդյունքները ունենալու են որոշիչ նշանակություն մեր ազգային շահերի պաշտպանության համար և երկարաժամկետ ազդեցություն:
Հավատացեք, նշվածս բացի զգացմունքային լինելուց նաև խիստ պրագմատիկ և ռազմավարսկան խնդիր է: Այդ պատճառով կոչ եմ անում հայկական աշխարհի ազդեցիկ շրջանակներին և անհատներին, ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ՝ սփյուռքում՝ ցուցաբերել մեծ աջակցություն նշած գործընթացներին։
Մենք պետք է հասնենք այն ընկալմանը, որ հենց այս գործընթացների միջոցով կարող ենք գոնե մասնակիորեն վերականգնել մեր ազգային արժանապատվության զգացումը, ինչպես նաև՝ կորսված ինքնիշխանության և ամբողջականության ընկալումը։ Լավ տեղյակ լինելով հայկական աշխարհի ռեսուրսներին՝ վստահեցնում եմ, գրագետ և համակարգված աշխատելու, հարցերը ճիշտ ձևակերպելու դեպքում, մենք կարող ենք հասնել լուրջ արդյունքների:
Սա նաև կոչ է՝ ուղղված պատգամավորներին, որպեսզի խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակներում այս գործընթացներին օժանդակելը դիտարկենք որպես առաջնահերթ խնդիր, ու միջազգային բոլոր հնարավոր ատյաններում ու շփումներում կենտրոնանանք այս հարցերի վրա»։

Армен Геворкян: В Гааге этот процесс не должен восприниматься как формальная процедура
Депутат парламентской фракции «Армения» Армен Геворкян на своем телеграмм-канале опубликовал заявление, отметив, что из-за судебного заседания под председательством Анны Данибекян не смог в парламенте озвучить свое заявление. Считая его содержание важным, депутат представил его в своем телеграмм-канале.
«После 44 дневной войны армянский мир оказался в смятении и неготовности принять результаты войны. Часть пытается бороться, многие пытаются оправдаться, некоторые пытаются действовать. Многие просто наблюдают.
Сегодня я хочу обратить внимание на тех, кто действует, кто пытается защитить наши национальные интересы и требуется не только моральная поддержка их действий, но и содействие.
Первое на что хотел бы обратить внимание – это деятельность Омбудсмена Армении по выявлению систематических и продолжающихся нарушений прав человека в Армении и Арцахе со стороны Азербайджана. Благодаря этим усилиям наше общество и мировое сообщество соприкасается с жестокой реальностью.
Второй процесс – это представленная Арменией жалоба против Азербайджана в Международном уголовном суде. Впервые в рамках этого авторитетного суда мы имеем возможность представить истинную сущность антиармянской политики властей Азербайджана.
Этот процесс не должен восприниматься как формальная процедура, это в первую очередь возможность для всего армянского мира объединиться вокруг идеи разоблачения армянофобской политики Азербайджана и ее осуждения.
Результаты этого судебного расследования будут иметь определяющее и долгосрочное значение. Поверьте, сказанное кроме эмоционального, является строго прагматической и стратегической задачей. Поэтому призываю всех участников армянского мира, как в самой Армении, так и в диаспоре оказать обозначенным процессам всемерное содействие.
К нам должно прийти понимание, что именно через эти процессы мы сможем хотя бы частично восстановить нашу национальную гордость, репутацию, а также восстановить утраченное чувство суверенности и полноценности.
Будучи знакомым с ресурсами армянского мира, уверяю, что при грамотной и системной работе, при правильной постановке вопросов мы сможем достичь серьезных результатов.
Мое заявление это также призыв ко всем депутатам, чтобы в рамках парламентской дипломатии оказывалось бы максимальное содействие указанным процессам и на разных международных площадках фокусировались бы на этих вопросах».