«Հոկտեմբերի 22-ին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը մասնակցել է մի տարօրինակ միջոցառման: Խոսքը «Մերիդիան» կազմակերպության միջոցառման մասին է, որի նպատակն է ԱՄՆ ազդեցության տարածումը և դերի հզորացումը ողջ աշխարհի վրա:
Դեսպանության էջում գրված է. «Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ դեսպանությունն ընթրիք էր կազմակերպել` Վաշինգտոնի ամենահեղինակավոր միջոցառումներից մեկը համարվող «Մերիդիանի» գլխավոր հանդիսությանն աջակցելու նպատակով: «Մերիդիանի» առաքելությունը դիվանագիտության, գլոբալ առաջնորդության և մշակույթի միջոցով համաշխարհային մակարդակով ԱՄՆ դերի հզորացումն է»:
Թվում է` արտերկրում հավատարմագրված ՀՀ դեսպանները պետք է զբաղվեին իրենց երկրի դերի ու ազդեցության տարածմամբ և պետք է ամեն ինչ անեին, որ արտաքին քաղաքական դաշտում Հայաստանի համար նպաստավոր իրավիճակ ձևավորեին, ինչպես նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը նպաստեին, բայց Հայաստանի դեսպանը մասնակցում է այլ պետության ազդեցության տարածմանն աշխարհում:
Եվ, առհասարակ, մեր դեսպաններն արտերկրում նվազագույն դերակատարում ունեն` տվյալ երկրների պաշտոնյաների հետ հանդիպումներ գրեթե չեն ունենում, նախաձեռնություններով հանդես չեն գալիս, հարցեր չեն լուծում: Տպավորություն է ստեղծվում, որ նրանք չեն գիտակցում, թե որն է իրենց հիմնական գործառույթը, և ինչի համար են հայտնվել այդ պաշտոնին»։

Газета «Грапарак» пишет, что 22 октября посол Армении в США Лилит Макунц участвовала в странном мероприятии. Речь идет о мероприятии организации «Меридиан», цель которой распространение влияния и увеличение роли США во всем мире.
На странице посольства сообщается: «22 октября посольство Армении организовало ужин для содействия главному торжеству «Меридиан», которое считается одним из авторитетных мероприятий Вашингтона. Миссия «Меридиан» – в усилении роли США посредством дипломатии, глобального лидерства и культуры».
«Аккредитованные за рубежом послы Армении, кажется, должны были заниматься распространением влияния и усилением роли своей страны, чтобы формировать на внешнем поле благоприятную для Армении ситуацию, а также способствовать развитию двусторонних отношений, однако посол Армении участвует в распространении влияния другой страны в мире.
И вообще, наши послы заграницей играют минимальную роль, практически не встречаются с официальными лицами данных стран, не выступают с инициативами, не решают вопросов. Создается впечатление, что они не осознают, в чем состоит их основная функция и почему они оказались на этой должности», - пишет газета.