Ուկրաինայի ԶՈւ-ն հաստատել է Դոնբասում «Բայրակթար» անօդաչու թռչող սարքի կիրառումը
Ուկրաինայի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը նախօրեին հաստատել է ուկրաինական ԶԼՄ-ների տեղեկությունները, թե զինվորականներն առաջին անգամ Դոնբասում օգտագործել են թուրքական «Բայրաքթար» հարվածային անօդաչու թռչող սարք։ Այս մասին գրում է Ria-ն։
«2021 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Վալերի Զալուժնիի հրամանով միացյալ ուժերի օպերացիայի տարածքում Բայրաքթարի հետախուզական և հարվածային մարտական կիրառում է իրականացվել առաջին անգամ»,- հայտնել է Գլխավոր շտաբի մամուլի կենտրոնի Facebook-ի էջը։
Ժամը 14:35-ից 15:15-ը (համընկնում է Մոսկվայի ժամանակով) Д-30 հաուբիցների մարտկոցը գնդակոծել է Դոնբասում՝ Գրանիտնոե գյուղի մոտ գտնվող ԶՈւ դիրքերը, ինչի հետևանքով զինծառայողներից մեկը զոհվել է, ևս մեկը վիրավորվել է։ Ինչպես հայտարարել են Գլխավոր շտաբում, ուկրաինական կողմը ԵԱՀԿ հատուկ մոնիտորինգային միսիայի միջոցով պահանջել է դադարեցնել կրակը, սակայն դա տեղի չի ունեցել։ Դրանից հետո կիրառվել է Բայրաքթարը՝ անօդաչու սարքը չի հատել բախման գիծը և կառավարվող ռումբով ոչնչացրել է մեկ թնդանոթ․ ուկրաինական դիրքերի գնդակոծությունը դադարեցվել է։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան հայտարարել էր, որ Կիևը Թուրքիայից հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր է գնել՝ Ռուսաստանին «զսպելու» և իր տարածքը պաշտպանելու համար։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարությունը և թուրքական «Բայրաքթարը» հուշագիր են ստորագրել Կիևի մերձակայքում անօդաչու թռչող սարքերի պահպանման և արդիականացման համատեղ կենտրոնի կառուցման մասին։
Նշվում է, որ Դոնբասում քաղաքացիական դիմակայությունը շարունակվում է արդեն 7 տարի, զոհ է դարձել մոտ 13 հազար մարդ։ Կարգավորումը քննարկվում է Մինսկում կոնտակտային խմբի հանդիպումներում։ Դրա մասնակիցներն ընդունել են մի քանի փաստաթղթեր՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը։
Այդուհանդերձ, փոխհրաձգությունները տարածաշրջանում շարունակվում են, թեև լրացուցիչ միջոցներ են ձեռնարկվում հրադադարի ապահովման համար։ Դրանք ենթադրում են կրակոցների, բնակավայրերում և մերձակայքում զենքի տեղադրման, հարձակողական և հետախուզական և դիվերսիոն գործողությունների, ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործման ամբողջական արգելք։

Украина подтвердила применение в Донбассе турецкого беспилотника Bayraktar
Генеральный штаб ВС Украины подтвердил сообщения украинских СМИ о том, что военные впервые применили в Донбассе турецкий ударный беспилотник Bayraktar.
«Сегодня, 26 октября 2021 года, по приказу главнокомандующего ВС Украины генерал-лейтенанта Валерия Залужного в районе проведения Операции объединенных сил впервые состоялось боевое применение разведывательно-ударного беспилотного комплекса Bayraktar», — говорится в сообщении пресс-центра Генштаба в Facebook, передает РИА Новости.
С 14:35 до 15:15 (совпадает с мск) батарея гаубиц Д-30 обстреливала позиции Вооруженных сил в Донбассе около населенного пункта Гранитное, в результате один из военных погиб, еще один был ранен. Как заявили в Генштабе, украинская сторона через СММ ОБСЕ потребовала прекратить огонь, но этого не произошло. После этого применили Bayraktar: дрон не пересекал линию столкновения и управляемой бомбой уничтожил одну пушку — обстрелы украинских позиций прекратились.
Ранее министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба заявил, что Киев закупил у Турции ударные БПЛА для «сдерживания»  России и защиты своей территории. Позднее стало известно, что Минобороны Украины и турецкая Bayraktar подписали меморандум о строительстве совместного центра по обслуживанию и модернизации беспилотников неподалеку от Киева.
Напомним, что гражданское противостояние в Донбассе продолжается уже семь лет, жертвами стали около 13 тысяч человек. Урегулирование обсуждают на встречах контактной группы в Минске. Ее участники приняли несколько документов, направленных на разрешение конфликта.
Однако перестрелки в регионе продолжаются, хотя там действуют дополнительные меры обеспечения перемирия. Они предполагают полный запрет ведения огня, размещения вооружения в населенных пунктах и вблизи них, наступательных и разведывательно-диверсионных действий, а также использования беспилотников