Առողջապահության նախարարի հրամանով՝ նախագահի նստավայրում գագաթաժողովին առանց դիմակի մասնակցածները ենթակա չեն վարչական պատասխանատվության. Ոստիկանություն
Ոստիկանությունում ուսումնասիրվել են ՀՀ նախագահի նստավայրում հոկտեմբերի 24-ին տեղի ունեցած «Մտքերի հայկական գագաթաժողովի» լուսանկարներն ու տեսանյութը։ Այս մասին Tert.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ ոստիկանությունից:
Հիշեցնենք՝ այդ գագաթաժողովին մասնակցում էին մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ՝ առանց դիմակի: Նրանց թվում էր նաև ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Tert.am-ի հարցին՝ նրանց նկատմամբ վարչական արձանագրություն կազմվե՞լ է, Ոստիկանությունից պատասխանել են.
«Գագաթաժողովի մասնակիցները, ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020թ․ սեպտեմբերի 11-ի N 23-Ն հրամանի Հավելված 1-ի երկրորդ կետի երրորդ և յոթերորդ ենթակետերի հիմքով, ենթակա չեն վարչական պատասխանատվության»:

Участвовавшие на приеме у президента Армении без масок участники саммита не подлежат административной ответственности – Полиция
20:03 27/10/2021
В Полиции Армении изучены фото и видео с официального приема в честь участников Армянского саммита умов, который был дан вечером 24 октября в резиденции президента  Республики Армения. Об этом в ответ на запрос Tert.am ответили в Полиции РА.
Напомним, на этом приеме присутствовали ряд высокопоставленных должностных лиц – без масок. В их числе была и министр здравоохранения Анаит Аванесян.
В ответ на вопрос Tert.am, составлен ли в их отношении административный протокол, из Полиции ответили:
«Участники саммита, на основании 3 и 7-го подпунктов пункта 2 Приложения 1 к приказу №23-Н министра здравоохранения РА от 11 сентября 2020 года, не подлежат административной ответственности».