«Սա նույնաբնույթ արդեն 5-րդ միջոցառումն է և ընդհանուր առմամբ 2020թ. առ օրս Արցախին է փոխանցվել գրեթե 120 մլրդ դրամի աջակցություն»,-կառավարության նիստում ասաց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ զեկուցելով կառավարության որոշումը, որով Արցախի Հանրապետությանը կտրամադրվի 13.5 մլրդ դրամ:
Ըստ նախարարի՝ միջոցառման շրջանակում 1,3 մլրդ դրամ տրամադրվելու է անհատույց և ուղղվելու է 2021թ. նոյեմբեր ամսին Արցախի բնակչության էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման և կապի ծառայությունների ֆինանսավորմանը:
Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով՝ Արցախի Հանրապետությանը նախատեսվում է նաև տրամադրել 12,2 մլրդ դրամի միջպետական վարկ՝ ԱՀ 2021թ. պետական բյուջեով նախատեսված նոյեմբեր ամսվա աշխատավարձերի, նպաստների, կենսաթոշակների, առողջապահության ծախսերի, պարտատոմսերի մարման նպատակով։
Միջպետական վարկը Արցախի կառավարությանը տրամադրվում է տարեկան 0,001% տոկոսադրույքով՝ մինչև 2025 թվականի հունվարի 1-ը մարման ժամկետով։

Армения предоставила Республике Арцах 13.5 млрд драмов
Министр финансов Тигран Хачатрян на заседании правительства 28 октября отметил, что это уже пятое аналогичное мероприятие: с 2020 года по сей день Арцаху перечислена помощь в размере порядка 120 млрд драмов.
По его словам, в рамках мероприятия 1,3 млрд драмов будут предоставлены безвозмездно и направлены на финансирование электроснабжения, газоснабжения и услуг связи населению Арцаха.
Как указал Тигран Хачатрян, Республике Арцах предусматривается предоставить межгосударственный кредит в размере 12,2 млрд драмов – для выплаты предусмотренных государственным бюджетом на 2021 год зарплат, пособий, пенсий за ноябрь, здравоохранительных расходов, погашения облигаций.
Межгосударственный кредит предоставляется правительству Арцаха по процентной ставке 0,001% годовых, со сроком погашения до 1 января 2025 года.