Էրիկ Ալեքսանյան. Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ հարուցված հետապնդումն ունի քաղաքական դրդապատճառներ
Հայաստանի  նախկին գլխավոր դատախազ, քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի պաշտպաններից Էրիկ Ալեքսանյանը շինծու է որակում Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքները։
Նա տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Աղվան Հովսեփյանի գործով պաշտպանության կողմը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությանը միջնորդել էր  վերացնել  ընտանիքի անդամների և մերձավոր ազգականների մասով կիրառված տեսակցությունների սահմանափակումը, սակայն քննիչն ամբողջությամբ մերժել է այդ միջնորդությունը՝ պատճառաբանելով, թե իբր մերձավոր ազգականների և ընտանիքի անդամների հետ տեսակցությունները կարող են խոչընդոտել գործով օբյեկտիվ ճշմարտությունը բացահայտելուն։
Նշվածից ակնհայտ է, որ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ նման ծավալի կիրառված իրավունքի սահմանափակումը և առհասարակ նրա նկատմամբ իրականացվող հետապնդումը զուրք է իրավական ողջամտությունից, քանզի անհնար է պատկերացնել, թե ինչպես Աղվան Հովսեփյանը կարող է օրինակ իր թոռնիկների հետ տեսակցելիս քննության համար խոչընդոտներ ստեղծել։  Սա ոչ այլ ինչ է, քան մարդասիրության և  օրինականության սկզբունքների  լրջագույն ոտնահարում։
ՀՔԾ-ի նման վարքագիծը թույլ է տալիս պնդելու, որ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ հարուցված հետապնդումն ունի քաղաքական դրդապատճառներ, քանզի նման մասշտաբի իրավական բեսպրեդելը բնորոշ է միայն ու միան այն գործերին, որոնք իրենց մեջ քաղաքական երանգ են պարունակում։
Հասարակությանը տեղեկացնենք նաև, որ քննության արդեն իսկ սկզբնական փուլում պաշտպանները բազմաթիվ միջնորդություններ են ներկայացրել քննիչին, որոնք նպատակ են հետապնդել հերքել Աղվան Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքները, սակայն քննություն իրականացնող մարմինը խուսափում է դրանց հիման վրա քննություն կատարել, քանզի ակնհայտ է, որ նման պայմաններում անհնարին է լինելու պահել իրենց իսկ կարած շինծու մեղադրանքները»։

Эрик Алексанян: У инициированного в отношении Агвана Овсепяна преследования политические мотивы
Адвокат бывшего генерального прокурора, экс-председателя СК Армении Агвана Овсепяна – Эрик Алексанян – считает предъявленные Агвану Овсепяну обвинения сфабрикованными.
Адвокат распространил заявление, в котором говорится:
«Сторона защиты по делу Агвана Овсепяна обратилась в Специальную следственную службу с ходатайством о снятии  ограничения на свидание с членами семьи и близкими родственниками, однако следователь полностью отклонил его, мотивировав свое решение тем, будто свидания с членами семьи и близкими родственниками могут помешать выявлению объективной истины по делу.
Из упомянутого очевидно, что подобный объем примененных в отношении Агвана Овсепяна ограничений прав и осуществляемое в его отношении преследование в целом лишены юридического здравого смысла, поскольку невозможно представить, как, например, в ходе свидания с внуками Агван Овсепян может создать препятствия следствию.
Это не что иное, как серьезнейшее попрание принципов гуманизма и законности.
Подобное поведение ССС позволяет утверждать, что инициированное в отношении Агвана Овсепяна преследование имеет под собой политические мотивы, так как правовой беспредел подобного масштаба характерен только и только для тех дел, в которых есть политическая подоплека.
Общественность ставим в известность также о том, что адвокаты уже на начальном этапе следствия обращались к следователю с многочисленными ходатайствами, которые имели целью отмести предъявленные Агвану Овсепяну обвинения, однако следственный орган уклоняется от проведения расследования на их основании, поскольку очевидно, что в подобных условиях невозможно будет отстаивать сшитые ими сфабрикованные обвинения».